Jak można zaoszczędzić na energii prowadząc firmę?

Jak można zaoszczędzić na energii prowadząc firmę?

W ostatnich miesiącach z każdej strony słyszymy o podwyżkach cen energii. Tymczasem wydatki na prąd mogą stanowić nawet 1/5 kosztów prowadzenia firmy. Jak przygotować na to swój biznes?

To jasne, że nie wyobrażasz sobie funkcjonowania swojej firmy bez prądu. Istnieją jednak sposoby, które pozwolą Ci płacić mniejsze rachunki – zachowując przy tym wydajność Twojego biznesu. Piszemy o nich w poniższym artykule.

Co wpływa na wysokie zużycie energii w firmie?

Zanim przejdziesz do wdrażania zmian w funkcjonowaniu swojej firmy, poznaj szczegóły dotyczące zużycia energii w Twoim przedsiębiorstwie. Pozwoli Ci to zidentyfikować obszary, które przyniosą największe oszczędności.

Zanim podejmiesz działania zadbaj o:

  • dokładne zapoznanie się z warunkami umowy z dostawcą energii i charakterystyką taryfy, z której korzystasz. Może się okazać, że jest ona całkowicie niedostosowana do realnego zapotrzebowania Twojej firmy, a sama jej zmiana wygeneruje duże oszczędności;
  • zweryfikowanie wysokości mocy umownej, od której Twój dostawca energii nalicza opłaty stałe. W sytuacji, gdy jest ona zbyt niska, mogą być naliczane karne opłaty za zbyt wysokie pobory mocy. W takim przypadku znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest jej podniesienie. Może się okazać również, że jest ona za wysoka – jej obniżenie przyniesie więc natychmiastowe oszczędności;
  • monitoring zużywanej energii – przeanalizuj rachunki i sprawdź, ile dokładnie prądu zużywa Twoja firma i jakie urządzenia pobierają go w największym stopniu;
  • sprawdzenie stanu technicznego urządzeń, z których korzysta się w Twojej firmie – pozwoli to dostosować parametry ich pracy i określić sposoby ich właściwej eksploatacji.

Podstawowe sposoby na zmniejszenie zużycia energii

Oszczędności tkwią w szczegółach. W dzisiejszych czasach każde przedsiębiorstwo powinno mieć jasną politykę oszczędzania energii, do której będzie się stosować każdy pracownik. Oto kilka zasad, które warto wdrożyć, aby zaoszczędzić energię w przedsiębiorstwie!

  • Po każdym dniu pracy należy wyłączać światło we wszystkich pomieszczeniach oraz wszystkie urządzenia, których utrzymywanie w trybie “stand by” nie jest konieczne. Mowa tu np. o komputerach, głośnikach, drukarkach, ładowarkach, zasilaczach, ekspresach do kawy czy mikrofalówkach).
  • Zachęcaj pracowników do tego, by nie nadużywać klimatyzacji. Jeżeli jest to konieczne – nie należy ustawiać zbyt niskiej temperatury.
  • Korzystajcie w firmie z naturalnego oświetlenia. Zasłanianie rolet i włączanie światła zdecydowanie nie jest energooszczędnym pomysłem.
  • Lodówka powinna być ustawiona z dala od źródeł ciepła. Zadbaj również o to, by nie ustawiać zbyt niskiej temperatury chłodzenia – optymalna wynosi od 4 do 7 stopni.
  • Zachęcaj współpracowników, aby w czajniku gotowali tylko taką ilość wody, jaka jest im rzeczywiście potrzebna.

Oprócz tego warto zadbać o:

  • zastąpienie starszych modeli urządzeń biurowych, nowoczesnymi, odznaczającymi się niższym zapotrzebowaniem na energię (klasa A, A+);
  • modernizację systemu oświetlenia – w pomieszczeniach, które wymagają stałego oświetlenia, tradycyjne żarówki warto zastąpić energooszczędnymi świetlówkami. Możesz rozważyć również inwestycję w ekonomiczne oświetlenie LED – zwłaszcza w korytarzach i toaletach;
  • negocjowanie oferty z firmą energetyczną. Klienci biznesowi są dla dostawców energii bardzo cenni – dlatego warto przeprowadzić analizę rynku i wybrać najkorzystniejszą cenowo ofertę.

Co zrobić, gdy podstawowe sposoby nie wystarczają?

Twoja firma zużywa duże ilości prądu, a standardowe sposoby oszczędzania energii przynoszą zbyt małe rezultaty?

Dynamiczny rozwój OZE sprawił, że przedsiębiorcy mogą dziś korzystać z rozwiązań, które nie tylko pozwalają zaoszczędzić, ale także dać wyraz trosce o środowisko. Jednym z nich są przemysłowe pompy ciepła. Charakteryzują się one mocą grzewczą powyżej 100 kW, co pozwala im ogrzewać duże obiekty, jak osiedla, zakłady przemysłowe czy centra handlowe.

A na czym polega ich działanie? Działają one na zasadzie podobnej do lodówek. Pompa ciepła za sprawą sprężania i rozprężania znajdującego się w niej płynu ochładza otoczenie i ogrzewa dane pomieszczenie. Ciepło może być pobrane z gruntu, powietrza lub wody – zależy to od rodzaju pompy.

Główne korzyści stosowania pomp ciepła to:

  • zmniejszenie kosztów ogrzewania – zarówno pomieszczeń, jak i wody użytkowej;
  • zeroemisyjność – pompy ciepła to ekologiczne źródło energii;
  • dterowanie umożliwiające precyzyjne dostosowanie parametrów do potrzeb Twojej firmy;
  • automatyzacja – nikt nie musi tracić czasu na obsługę pompy.

Warto dodać, że w wielu przypadkach możliwe jest uzyskanie dotacji na pompę ciepła. Pozwala to zminimalizować początkowe koszty i cieszyć się oszczędnościami.

Gdzie można kupić pompy ciepła dla firm?

Ekologiczne źródła energii w ostatnich latach zyskują na popularności. W związku z tym na rynku pojawiło się wiele firm, które dostarczają pompy ciepła. Najważniejsze, aby wybrać taką, która współpracuje z renomowanymi producentami urządzeń. Zwróć również uwagę na to, aby w firmie pracowały osoby o odpowiedniej wiedzy – które służą radą co do wyboru odpowiedniego sprzętu i ewentualnej możliwości ubiegania się o dotację.

Szukasz pewnego dostawcy pomp ciepła dla swojej firmy? Skontaktuj się z ECO Synergia Warszawa!

/artykuł sponsorowany/