Jak kupić dobre bity do wkrętarek?

Wkrętarki to doskonałe narzędzia, które ułatwiają realizację praktycznie wszystkich prac montażowych czy serwisowych. Urządzenia tego typu oferują wiele możliwości. W zależności od modelu wkrętarka może służyć do wkręcania, wiercenia w drewnie, stali, a nawet w betonie.

Urządzenia są wyposażone w precyzyjne sprzęgło i wygodny uchwyt do szybkiego montażu bitów i innego osprzętu. Każdy wie, że dobre bity do wkrętarki to podstawa skuteczności montażu. Przy zakupie nowych bitów, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Końcówki grotów i bitów do wkrętarek

Użytkownicy wkrętarek zazwyczaj dokupują bity z typowymi końcówkami. W rankingach sprzedaży prym wiodą groty krzyżakowe i typu torx. To akcesorium, które często ginie. Oprócz tego zdarzają się usterki grotów spowodowane niedopasowaniem końcówki do materiału, z którego wykonany jest wkręt czy podłoże, w które jest wkręcany. Okazuje się, że bity do wkrętarek wykonane z tanich stopów, sprawdzają się przy pracy w materiałach stosunkowo miękkich, które gwarantują równomierny rozkład momentu obrotowego podczas wkręcania, ale i tak ulegają szybkiemu zużyciu.

Do takich materiałów zalicza się drewno, płyty drewnopochodne oraz karton gips. Podczas wkręcania w nie wkrętów, ciężar rozkłada się równomiernie i nie powoduje nadmiernego obciążenia w miejscu, w którym wkręt styka się z bitem wkrętarki. Natomiast w trakcie pracy w materiałach twardych często zdarza się, że pod koniec wkręt jest hamowany przez strukturę, co z kolei powoduje wzrost momentu obrotowego, jaki trzeba przyłożyć do łba wkręta, aby go do końca dokręcić. Zjawisko to powoduje wzrost obciążenia przenoszonego na bit wkrętarki i przyspiesza jego zużycie.

Bity typu kompaktor i z powłoką diamentową

Mając to na uwadze, warto dopasować bity do wkrętarki do zadań, jakie chcemy realizować. Szukając nowych końcówek, można rozważyć zakup bitów do wkrętarek wykonanych ze wzmocnionej stali nierdzewnej. Dużą popularnością wśród zawodowców i amatorów cieszą się groty do wkrętarek pokryte dodatkową powłoką ochronną, która podnosi skuteczność przenoszenia momentu obrotowego pomiędzy grotem wkrętarki a łbem wkrętu.

Coraz częściej użytkownicy decydują się na kupno solidnych i trwałych diamentowych bitów do wkrętarek. W przypadku użytkowników, którzy używają wkrętarek udarowych, dużym zainteresowaniem cieszą się też mocne groty typu impaktor, które wymagają zastosowania odpowiedniego adaptera. Ich trwałość jest określana jako przynajmniej 5-ciokrotnie dłuższa niż trwałość grotów standardowych.

Adaptery do grotów do wkrętarek

Standardowe wrzeciono samozaciskowe to doskonałe rozwiązanie, które pozwala na szybką wymianą osprzętu bez konieczności używania dodatkowych narzędzi. Jednak w niektórych przypadkach proces ten warto przyspieszyć. Do tego można zastosować specjalny adapter do bitów do wkrętarek. Urządzenie może być przystosowane do współpracy z grotami z różnym rozmiarem chwytu. Dużym zainteresowaniem cieszą się adaptery z chwytem sześciokątnym i przystosowane do montażu zabieraka czworokątnego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.