Jak inwestować w dzieła sztuki?

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  

Jak inwestować w dzieła sztuki?

Dla inwestorów dzieła sztuki mogą być alternatywnym sposobem na pomnażanie posiadanych środków finansowych. Można inwestować w ten sposób na wiele różnych sposobów, między innymi kupując dzieła sztuki na aukcjach.
Jak organizowane są licytacje w domach aukcyjnych?

Z filmów znamy ogólny obraz tego, jak odbywają się licytacje dzieł sztuki w domach aukcyjnych. To przygoda i ostra rywalizacja dla wytrawnych kolekcjonerów, ale i na takich aukcjach pojawiają się inwestorzy, którzy nie są koneserami sztuki. Licytacje pozwalają na zakup wymarzonego obrazu, ale i mogą być sposobem na sprzedaż posiadanego dzieła z zyskiem.

Na przykładzie warszawskiego Domu Aukcyjnego Piękna Gallery można zobaczyć, w jaki sposób obecnie organizowane są aukcje dzieł sztuki. Oczywiście każdy dom aukcyjny może mieć nieco inne zasady przygotowywania aukcji. Rzeczony dom w Warszawie cyklicznie organizuje aukcje dzieł sztuki, na których można licytować osobiście czy przez telefon, a nawet internetowo. Istnieje też możliwość wykorzystania zleceń stałych, w przypadku których pracownik domu aukcyjnego licytuje w imieniu danej osoby do granicy ustalonej uprzednio kwoty. Gwarantuje przy tym najniższą możliwą do wylicytowania cenę za pożądane dzieło.

Strategia licytacji

Problemem w przypadku aukcji w domach aukcyjnych i w galeriach jest to, że czasem kolekcjonerzy potrafią tak intensywnie rywalizować ze sobą o upatrzone dzieło, że są w stanie zapłacić za nie więcej, niż w rzeczywistości jest ono warte.

Dlatego osoby, które chcą inwestować z zyskiem w dzieła sztuki, przed licytacją powinny dokładnie rozeznać się w tym, co będzie sprzedawane, jakie są ceny wywoławcze kolejnych przedmiotów i jaka jest ich realna wartość rynkowa. Cena wywoławcza zasadniczo powinna być od niej niższa, ale jeśli jest wielu chętnych do nabycia dzieła, walka w licytacji może być zażarta.

Najlepiej przed licytacją obrać strategię, według której inwestor będzie się poruszał. Musi on oszacować, ile maksymalnie jest w stanie wydać na dane dzieło i sztywno trzymać się takiej ceny.

Więcej informacji: Dom Aukcyjnego Piękna Gallery

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.