Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Jak działa kredyt konsolidacyjny
Kredyt konsolidacyjny przydaje się wtedy, gdy kredytobiorca chce połączyć kilka zobowiązań w jedno. Przy tym kredycie możliwe jest połączenie praktycznie wszystkich kredytów: ratalny, samochody, gotówkowy, karty kredytowe oraz mieszkaniowy. Dodatkowo wydłuża okres kredytowania, co jest pomocne przy obniżeniu comiesięcznych wydatków.

Czym jest konsolidacja kredytu?

Kredytobiorca, decydując się na kredyt konsolidacyjny, ma prawo wybrać te kredyty, które chce połączyć w jedno. Nie ma bowiem obowiązku, aby konsolidacji podlegały jego wszystkie zobowiązania finansowe. Jest to kredyt celowy, który przeznacza się na spłatę dotychczasowych długów. Coraz częściej kredyt konsolidacyjny umożliwia uwzględnienie pożyczek udzielanych przez prywatne przedsiębiorstwa, a nie tylko produktów bankowych. Głównym zamysłem konsolidacji jest połączenie posiadanych rat kredytowych, którego celem jest obniżenie comiesięcznych zobowiązań. Prościej ujmując, jest traktowany jako dobry sposób na wyjście z zadłużeń finansowych. Należy jednak wiedzieć, że w ostatecznym rozrachunku całkowity koszt kredytu okaże się wyższy, gdyż kredytobiorca będzie zobowiązany do oddania większych odsetek, a także poniesie ponowne koszty związane z prowizją. Aktualnie na rynku kredyt konsolidacyjny oferują wszystkie banki, jednak każdy stawia inne warunki. Warto się z nimi zapoznać, aby wybrać korzystny dla siebie np. ten oferowany w Alior Bank.

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

W związku z tym, że jest to kredyt celowy, nie ma możliwości, aby kwota kredytu została przekazana do rąk kredytobiorcy, tak aby mógł samodzielnie uregulować długi. Jednak istnieje pewien wyjątek, gdyż w niektórych przypadkach, kredytobiorca nie dysponuje kwotą, jednak może otrzymać w ramach tego kredytu dodatkowe środki do dysponowania. Więc oprócz połączenia kredytów można zyskać dodatkową gotówkę. Jest to zwłaszcza pomocne dla osób, które mają problem z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań. Schemat kredytu konsolidacyjnego wygląda w następujący sposób:

  • pozytywne rozpatrzenie wniosku przez bank,
  • dotychczasowe długi zostają spłacone w całości,
  • kredytobiorca reguluje jedno zobowiązanie, a więc jedną ratę comiesięczną,
  • dodatkową gotówką kredytobiorca może dysponować samodzielnie (uwzględniając to, że się na nią zdecydował)

Kiedy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

Istnieje kilka sytuacji, gdzie kredyt konsolidacyjny może okazać się dobrym rozwiązaniem dla kredytobiorcy, który doświadcza trudności z terminowym regulowaniem zobowiązań finansowych. Mimo tego, że w ostatecznym rozrachunku kosz kredytu konsolidacyjnego będzie wyższy, istnieją przypadki, że będzie korzystny. Zwłaszcza przy sytuacjach takich jak: zbyt duża liczba zobowiązań, które teoretycznie mogą dotyczyć małych sum, ale ostatecznie przekładają się na duże comiesięczne koszty. Kredyt konsolidacyjny pozwala zachować płynność finansową. Po drugie wiele kredytów może sprawić problem organizacyjny. Wzięcie wszystkich w jedno, znacznie ułatwi spłacanie zobowiązania, gdyż zminimalizuje ryzyko przeoczenia terminu. Po trzecie, w przypadku, gdy sytuacja na rynku ulegnie zmianie, banki mają prawo zmienić warunki umów kredytowych. Połączenie zobowiązań w jedną całość, może okazać się korzystniejszą opcją z punktu widzenia kredytobiorcy. Po czwarte kredyt konsolidacyjny pozwala zredefiniować dotychczasowe warunki oraz ustalić nowe terminy spłaty rat kredytowych.

/materiał zewnętrzny/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.