Ig Noble w Koperniku

Ig Noble w Koperniku.

Jak się pływa w syropie? Dlaczego muchy nie gryzą białych koni? Co kryje się w pępku? Czy można „odgotować” jajko? To nie podchwytliwe, dziecięce pytania. To tematy prawdziwych badań naukowych, których autorzy zostali laureatami nagród Ig Nobla. Zapraszamy na spotkanie z pomysłodawcą tych niecodziennych wyróżnień i jednym z nagrodzonych.

Ig Noble to humorystyczne odpowiedniki Nagród Nobla, przyznawane za prace naukowe, które „najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia”. Nazwa nagród pochodzi od angielskiego słowa ignoble (niegodziwy). Ich ideą jest popularyzowanie nauki i pokazanie zabawnych aspektów pracy naukowca. Nie można jednak zapominać, że badania laureatów mają faktyczną wartość naukową, a ich oryginalna tematyka to tylko dodatkowy atut.

Nie ma lepszego terminu na spotkanie na temat Ig Nobli, niż 1 kwietnia. Zapewniamy – wykład odbędzie się naprawdę! To nic, że Kopernik jest tego dnia nieczynny. Zresztą – przyjdź i się przekonaj. Poznasz historię i okoliczności powstania nagrody, a także niesamowite badania jej laureatów.

Gośćmi spotkania będą:

? Marc Abrahams – pomysłodawca nagrody Ig Nobla. Matematyk, redaktor, pisarz, współfundator „Annals of Improbable Research” – satyrycznego magazynu naukowego. Autor książek, artykułów, podcastów. Prowadzi własną kolumnę w „The Guardian”.

? Kees Moeliker – biolog, dyrektor Museum Historii Naturalnej w Rotterdamie. Odkrył „na nowo” dwa tropikalne ptaki, które uznano za wymarłe. Obecnie jego zainteresowania badawcze obejmują taksonomię wschodnioindonezyjskich nietoperzy owocowych. W 1995 roku zaobserwował i udokumentował pierwszy przypadek nekrofilii homoseksualnej u kaczek. Za to osiągnięcie został uhonorowany Nagrodą Ig Nobla w 2003 roku.

1 kwietnia, godz. 18.00
Sala audytoryjna w Centrum Nauki Kopernik
WSTĘP WOLNY

FB-klik

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.