Holzwege – Zostań w domu, nie wychodź z teatru

Holzwege – Zostań w domu, nie wychodź z teatru

Zostań w domu, nie wychodź z teatru! W czasie prac zdalnych, kwarantanny i siedzenia w domu chcemy zachęcić Was do spędzenia wieczoru ze spektaklem „Holzwege” w reżyserii Katarzyny Kalwat (tekst Marta Sokołowska).

Nasz teatr nie może gościć Was na swoich scenach, dlatego zapraszamy na jednorazowy pokaz rejestracji, który odbędzie się w sobotę, 18 kwietnia od godz. 19:00 w Internecie (poprzez premierę Facebook Live na fanpage’u TR Warszawa oraz na Vimeo).

Spektakl będzie można zobaczyć jednorazowo, dlatego zachęcamy do spędzenia tego wieczoru z zespołem TR Warszawa.

Spektakl będzie udostępniony z polskimi i angielskimi napisami na Vimeo. English closed captions available on Vimeo.

Dzięki polskim napisom spektakl będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami słuchu.


SPOTKANIE Z TWÓRCAMI I AKTORAMI NA FB LIVE

Również w sobotę 18 kwietnia o 21:15 zapraszamy na spotkanie z aktorami i twórcami spektaklu „Holzwege”, które odbędzie się na żywo za pośrednictwem Facebook Live.

Wśród gości spotkania będą: Sandra Korzeniak, Jan Dravnel, Tomek Tyndyk, Zygmunt Krauze oraz Katarzyna Kalwat (reżyseria), Marta Sokołowska (tekst) oraz Anna Tomczyńska (scenografia).


HOLZWEGE

Rok 1988. W swoim mieszkaniu na warszawskim Placu Konstytucji w niewyjaśnionych okolicznościach umiera wybitny kompozytor, Tomasz Sikorski. Reżyserka Katarzyna Kalwat i dramaturżka Marta Sokołowska próbują rozwikłać tajemnicę tej przedwczesnej śmierci, przeprowadzając teatralne śledztwo. Czy z dokumentów, listów, wspomnień i muzyki uda się odtworzyć prawdę o życiu i śmierci awangardowego artysty?

“Holzwege” to z niemieckiego “błądzenie” i zarazem tytuł utworu Tomasza Sikorskiego. To teatr, eksperyment śledczy i koncert na żywo w jednym. Obok aktorów TR Warszawa: Jana Dravnela, Sandry Korzeniak i Tomasza Tyndyka w przedstawieniu bierze udział wybitny kompozytor i pianista Zygmunt Krauze, przyjaciel Sikorskiego.

„Wyobraź sobie, że budzisz się w ciemnym lesie, nie ogarniasz całego lasu, tylko kawałek wokół ciebie, aby objąć wzrokiem więcej, możesz wyciąć kilka drzew i powiększać przestrzeń, światło oświetla puste miejsce. Wycinając, wciąż i wciąż, poruszasz się i zostawiasz za sobą miejsca, które jednak zarastają, możesz korzystać z pamięci, doświadczeń, wspomnień, ale czy jest możliwe zrozumienie istoty lasu jako całości?” – Martin Heidegger

W przedstawieniu wykorzystano następujące utwory Tomasza Sikorskiego: „Widok z okna oglądany w roztargnieniu”, „Hymnos” i „Samotność dźwięków” na taśmie. Tomasz Sikorski (1939-1988) zaliczany jest do nurtu sonoryzmu i minimalizmu. Warszawiak, cudowne dziecko, syn kompozytora Kazimierza Sikorskiego, stypendysta rządu francuskiego i amerykańskiego, zmarł w 1988 roku w niewyjaśnionych okolicznościach. Jego muzyka, przekraczająca gatunkowe klasyfikacje, nie została doceniona za życia kompozytora. Dopiero w ostatnich latach zaczęto odkrywać jej nowatorstwo, radykalizm i prekursorską siłę.

Spektakl powstał w ramach nurtu programowego Młody TR, w ramach którego TR Warszawa wspiera rozwój nowych talentów teatralnych, prowadząc takie projekty jak np. Teren Warszawa, Teren TR, Debiut TR, rezydencje artystyczne, gościnne pokazy prac dyplomowych i spektakli, czy przedstawienia repertuarowe, do realizacji których zapraszani są debiutujący twórcy i twórczynie.
TR Warszawa pełni rolę artystycznego schronu, w którym młodzi artyści i artystki mogą eksperymentować i realizować swoje pomysły na teatr. W ramach programu Młody TR w ostatnich sezonach artystycznych swoje spektakle zrealizowali m. in. Anna Karasińska („Ewelina płacze” i „Fantazja”), Piotr Trojan („Grind/r”), Magda Szpecht („Możliwość wyspy”), Wojciech Blecharz („Soundwork”), Katarzyna Kalwat i Marta Sokołowska („Holzwege”), Małgorzata Wdowik („Piłkarze” i „Strach”) oraz Jędrzej Piaskowski („Puppenhaus. Kuracja”).

czas trwania nagrania spektaklu: 1 godz. 45 min

——————

reżyseria: Katarzyna Kalwat
tekst: Marta Sokołowska
scenografia: Anna Tomczyńska
wideo: Ewa Łuczak
reżyseria świateł: Paulina Góral

obsada:
Jan Dravnel, Sandra Korzeniak, Zygmunt Krauze (fortepian), Tomasz Tyndyk

——————

CHCESZ WSPIERAĆ TEATR, KIEDY ZOSTAJESZ Z NAMI W DOMU?

#ZostańWDomu, nie wychodź z teatru! to akcja zainicjowana przez zespół TR Warszawa. Jej celem jest reakcja na obecną sytuację epidemiologiczną. Liczba osób zainteresowanych kolejnymi pokazami online utwierdza nas w przekonaniu, że takie działania są bardzo potrzebne.

Dzięki pokazom on-line naszych spektakli z napisami w języku polskim i angielskim, widzki i widzowie z Polski i zagranicy będą mogli zobaczyć propozycje repertuarowe TR Warszawa. Co tydzień będziemy prezentować kolejne spektakle z naszego repertuaru. Kontynuacja pokazów pozwoli nam też na zminimalizowanie skutków pogarszającej się sytuacji finansowej i warunków życia osób związanych z kulturą w naszym teatrze.

W związku z tym, mamy do Państwa prośbę o wsparcie nas w formie “darowizny na cele statutowe”. Darowizna jest wyrazem uznania dla zespołu, aktorek i aktorów TR Warszawa oraz wsparcia dla teatru i jego działalności, a jej wysokość jest zupełnie dowolna.

Dla chętnych podajemy numer konta, w tytule przelewu prosimy wpisać “darowizna na cele statutowe TR Warszawa”:
Bank PEKAO S.A.
▶ 31 1240 1037 1111 0010 3134 2440

Pozdrawiamy i do zobaczenia na spektaklach TR Warszawa!

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.