Historyczna Noc Muzeów na dziedzińcu MKiDN

MKiDN dziedziniec

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski oraz Biuro „Niepodległa” wspólnie zapraszają na tegoroczną Noc Muzeów. Wśród atrakcji, które w najbliższą sobotę – 13 maja 2023 roku – będą czekały na odwiedzających dziedziniec MKiDN oraz galerię „Okno na Kulturę” przy Krakowskim Przedmieściu 15 i 17, znalazły się: plenerowa wystawa multimedialna „Powstali 1863-64”, ekspozycja „Rozwój sieci nowoczesnych muzeów” oraz pokazy filmów VR. Przy Krakowskim Przedmieściu stanie również mobilna wystawa „Iskry Niepodległej”, prezentująca historie wybitnych Polaków.

Artystycznym wydarzeniem w ramach Historycznej Nocy Muzeów będzie wyjątkowy koncert, stanowiący muzyczną podróż przez polską historię. Na dziedzińcu MKiDN wystąpią m.in. Kasia Moś, Marek Piekarczyk, Mateusz Ziółko, Olga Szomańska, Łukasz Drapała, Karolina Lizar oraz Stokłosa Collective Band.

Na dziedzińcu MKiDN od godz. 11.00 do 24.00 będzie można zobaczyć wystawę pt. „Powstali 1863-64”, przygotowaną przez Muzeum Historii Polski w związku z obchodzoną w tym roku 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. Ekspozycja składa się z dwóch części. Pierwsza z nich ma charakter analogowo-multimedialny i jest faktograficzną opowieścią o insurekcji lat 1863–1864, przedstawioną na 16 stanowiskach. Zwiedzający dzięki wykonywaniu kolejnych zadań będą mogli samodzielnie odkrywać treści historyczne. Drugim elementem wystawy jest rotunda (namiot sferyczny), która w multimedialnej formie prezentuje wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego oraz opowieści o ludziach związanych z ruchem insurekcyjnym. Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle, a także zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.

W czasie Nocy Muzeów o godz. 13.00, 15.00, 17.00 i 19.00 zaplanowano oprowadzania kuratorskie po wystawie (liczba miejsc jest ograniczona). Ekspozycji będą towarzyszyły również pokazy rekonstruktorskie dotyczące tematyki Powstania Styczniowego. Uczestnicy Historycznej Nocy Muzeów na dziedzińcu MKiDN spotkają członków oddziałów wojskowych „Żuawi śmierci”, kobiety w czarnych strojach z epoki, a także dowiedzą się, jak w specjalnym punkcie poboru dokonywano zapisów do armii powstańczej.

W galerii „Okno na Kulturę” (wejście od ul. Krakowskie Przedmieście 17) w godz. 11.00 – 1.00 będzie można zwiedzać wystawę pt. „Rozwój sieci nowoczesnych muzeów”, prezentującą wybrane projekty realizowane bądź zrealizowane dzięki wsparciu i zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach budowy, rozbudowy i modernizacji ponad 300 muzeów w kraju i za granicą. Na ekspozycji nie zabrakło miejsca dla już dostępnych dla zwiedzających instytucji, takich jak: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, gruntownie wyremontowane Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie czy uratowane przed upadkiem Narodowe Muzeum Techniki,  jak i kończących się w najbliższym czasie inwestycji m.in. Muzeum Historii Polski czy Muzeum Piaśnickie w Wejherowie. Zwiedzający będą mogli również podziwiać wizualizacje przyszłych siedzib Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Morskiego w Łebie, Muzeum  Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej w Lublinie  czy Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi. Wystawa prezentuje także rozwój instytucji, które pełnią ważną rolę w zachowaniu i kształtowaniu polskiej kultury m.in. Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”, Instytutu Śląskiego oraz Instytutu Pileckiego.

W zlokalizowanej przy galerii Sali Multimedialnej będzie działał „Wirtualny Teatr Historii”, w którym zaplanowano pokazy produkcji zrealizowanych w technice wirtualnej rzeczywistości. Będzie można zobaczyć: „Kino” (podróż z Kazimierzem Prószyńskim na plan filmowy pierwszych polskich produkcji fabularnych – „Powrotu birbanta” oraz „Przygody dorożkarza”), „Nie kochać w taką noc” (komedia muzyczna o aktorze II RP Aleksandrze Żabczyńskim), „Dża-Dża” (wojenne losy tenisistki Jadwigi Jędrzejowskiej) oraz „Wiktoria 1920” (upamiętnienie setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej).

Naprzeciwko galerii „Okno na Kulturę” – na parkingu przed Kościołem pw. Wniebowzięcia NMP i Świętego Józefa – staną „Iskry Niepodległej”. Mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” prezentuje historie wybitnych postaci XIX, XX i XXI wieku, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Multimedialny spektakl będzie można odwiedzić w sobotę – 13 maja (w godz. 13.00 – 01.00), a także w niedzielę – 14 maja (w godz. 10.00 – 14.00).

Artystycznym wydarzeniem w ramach Historycznej Nocy Muzeów na dziedzińcu MKiDN będzie koncert, który rozpocznie się ok. godz. 20.30, stanowiący muzyczną podróż przez polską historię –  czasy rycerskiej i szlacheckiej wielkości, okresy powstań narodowych, odzyskanie niepodległości, dwudziestolecie międzywojenne, ale też czas ponownego zabiegania o wolność w erze „Solidarności”. Wydarzenie obejmie siedem setów tematycznych: od muzyki średniowiecznej przez klasyczną i folkową, aż po muzykę współczesną w wykonaniu m.in. Kasi Moś, Marka Piekarczyka, Mateusza Ziółko, Olgi Szomańskiej, Łukasza Drapały, Karoliny Lizar oraz Stokłosa Collective Band.

źródło: MKiDN


Przeczytaj też:

Wydarzenia w weekend – klik
Reklama