„Historia warszawskich kin” autorstwa Jerzego S. Majewskiego

„Historia warszawskich kin” autorstwa Jerzego S. Majewskiego.

Prawdziwy rarytas dla kinomanów oraz wszystkich ciekawskich, którzy poprzez kino chcą lepiej poznać Warszawę – „Historia warszawskich kin” autorstwa Jerzego S. Majewskiego miała swoją premierę w środę, 13 lutego br. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora.

Dawno, dawno temu, w zupełnie innej Warszawie… Tak można by zacząć opowieść o stołecznych kinach. Zaczęło się ponad 110 lat temu, a na dobre rozkręcało po roku 1908, kiedy to pełną parą ruszyła elektrownia na Powiślu. W miarę jak energia elektryczna stawała się coraz bardziej powszechna, otwierano kolejne iluzjony, zwłaszcza wzdłuż głównych ulic. Tuż przed wybuchem II wojny światowej w mieście działało około 70 kin! Podobną ich liczbę udało się osiągnąć dopiero w latach 60. XX wieku.

Dzisiaj warszawskich kin jest mniej niż przed wojną, za to sal kinowych, ekranów oraz miejsc – znacznie więcej, ponieważ królują wielosalowe multipleksy. Najnowszy i najnowocześniejszy z nich – kino Helios – właśnie został otwarty w centrum handlowym Blue City. Ale współczesna Warszawa ma też minipleksy, kina studyjne, klubowe i muzealne, cieszące się uznaniem wielu widzów, o których pisze w swojej książce Jerzy S. Majewski.

„Historia warszawskich kin” to zbiór wciągających opowieści autorstwa historyka sztuki, varsavianisty, twórcy cyklu „Warszawa nieodbudowana publikowanego na łamach Gazety Wyborczej” od 1993 roku, poświęconego dziejom dawnej architektury warszawskiej, losom jej mieszkańców i stylowi ich życia.

– Książka Jerzego S. Majewskiego jest dowodem na to, że warszawskie kina zawsze były i nadal pozostają oknami na świat, w których tylko przez chwilę pojawiły się żelazne żaluzje. Były liczne, bywały piękne i prawie zawsze zatłoczone. Odgrywały też rolę wymarzonego peronu 9 i 3/4 dla warszawiaków, którzy – choćby na moment – pragnęli uciec ze zbyt bolesnej rzeczywistości – recenzuje książkę krytyk filmowy Tomasz Raczek.

„Historię warszawskich kin” można kupić w księgarniach, na Kulturalnysklep.pl, a także w formie e-booka na Publio.pl.

źródło: materiały prasowe

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.