Historia MPO w modelach aut!

Dzieje MPO Warszawa zamknięte w modelach historycznych pojazdów. Niezwykła pasja mieszkańca stolicy

Modelarstwo posiada szerokie grono miłośników zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Jego entuzjaści z zapałem tworzą fantastyczne miniatury samolotów, statków, samochodów czy pociągów. Nieczęsto jednak zdarza się, by przedmiotem prac modelarskich stawały się pojazdy komunalne, jak ma to miejsce w przypadku Mariusza Hanca i tworzonych przez niego prac. Pan Mariusz od lat pasjonuje się historią stołecznego MPO, a dokładniej – jej częścią motoryzacyjną.

Składanie modeli pojazdów, które w przeszłości jeździły po warszawskich ulicach w komunalnej służbie, nie jest proste. Wymaga czasu, historycznych zdjęć, informacji technicznych, a także ogromnej cierpliwości – niezbędnej do tego, by jak najdokładniej odwzorować najdrobniejsze detale.

Hobby Mariusza Hanca sięga czasów jego dzieciństwa i zakorzenionych w nim wspomnień: „Od lat interesuję się akcją »Zima« i odśnieżaniem wielkich aglomeracji. Zależało mi na tym, żeby poznać pojazdy, jakie w tym celu zaangażowano i tak zaciekawiła mnie historia warszawskiego MPO, największego tego typu przedsiębiorstwa w Polsce, które swego czasu zajmowało się taką akcją. Dlaczego właśnie zima? Moi rodzice pracowali w drogownictwie – właśnie przy akcji »Zima«– tłumaczy pan Mariusz.

Czy modelarstwo dla Mariusza Hanca jest przede wszystkim pasją? Z pewnością! Ale jego zdaniem, może też stać się wyjątkowym narzędziem do zgłębiania miejskiej historii. Pozwala opowiedzieć, jakiego typu pojazdy jeździły kiedyś pod szyldem MPO Warszawa.

Interesowało mnie przede wszystkim wierne odwzorowanie taboru, bo czegoś takiego jeszcze nie ma. Nie spotkałem się też z żadnym wydawnictwem, które byłoby poświęcone temu tematowi” – dodaje pan Mariusz.

Część modeli trzeba kupować, a później dodawać im konkretne oznaczenia MPO Warszawa. Niektóre miniatury pojazdów Mariusz Hanc wykonuje jednak samodzielnie od podstaw. Ostatnio w ten sposób skonstruował model piaskarki WUKO PS-7 z pługiem, do której podwozie kupił w Czechach, a całość wykonał z blaszek fototrawionych.

Przygotowywana przez Mariusza Hanca kolekcja modeli historycznych pojazdów MPO Warszawa stale się powiększa, a on sam ma już kolejne ambitne, modelarskie plany. Do tej pory skonstruował miniatury 6 polewaczek Skoda, w tym 3 z pługami, 3 pługopiaskarek Skoda, 6 śmieciarek Skoda i 3 Starów, ale jednocześnie nie ukrywa, że za cel stawia sobie wykonanie wszystkich modeli, jakie w swoim taborze miało MPO Warszawa. W planach pan Mariusz ma także wykonanie dioramy jednej z baz Spółki w skali 1:87.

I choć Mariusz Hanc w tej chwili konstruuje modele pojazdów MPO, których już od dawna nie zobaczymy na warszawskich ulicach, to kto wie – może za jakiś czas do jego kolekcji dołączą miniatury współczesnych ciężarówek Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania? Inspiracji ku temu z pewnością nie zabraknie. Tym bardziej, że MPO Warszawa regularnie unowocześnia swoją flotę. W tej chwili Spółka dysponuje ponad 280 pojazdami, wśród których znajdują się pojazdy bezpylne (ponad 120 szt.), pojazdy kontenerowe (ponad 45 szt.), ciężarowe (ponad 10 szt.), pojazdy specjalistyczne do mycia i dezynfekcji odpadów (ponad 7 szt.) oraz pozostałe pojazdy z uwzględnieniem m.in. przyczep, naczep, ciężkiego sprzętu roboczego (ponad 100 szt.).

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.