Hiob Krzesimir Dębski

Hiob Krzesimir Dębski
Ja sam napisałem dramat nowy. Grecki formą, chrześcijański duchem, odwieczny treścią […]. Dramat o cierpieniu: „Hiob”.

Z przyczyn niezależnych od organizatora, mając na względzie bezpieczeństwo naszej Publiczności, zmuszeni jesteśmy odwołać nasze wydarzenia w dniach 16 i 17 października

Tak o swym dziele pisał w 1940 roku dwudziestoletni Karol Wojtyła w liście do przyjaciela – Mieczysława Kotlarczyka. Młody dramaturg odczytał starotestamentową opowieść o niezawinionym cierpieniu oraz niezłomności wiary z perspektywy chrystologicznej i dostrzegł jej paralelę z losami pogrążonej w wojennej pożodze Polski. W ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka i w osiemdziesięciolecie powstania tego niezwykle dojrzałego i bogatego w symbole tekstu, Polska Opera Królewska zaprasza na współczesną muzyczną interpretację Hioba.
W operze Krzesimira Dębskiego nie brak śmiałych zestawień archaizującego języka z nowoczesnymi środkami orkiestrowymi i ciekawym brzmieniem komentującego – niczym w greckiej tragedii – chóru. Znamienne, że premiera dzieła, planowana pierwotnie na maj 2020 roku, nie odbyła się ze względu na pandemię, która ogarnęła niemal cały świat. Obowiązujące po dziś dzień obostrzenia sanitarne ograniczają możliwość scenicznej prezentacji, toteż opera zabrzmi w wersji koncertowej. Być może jednak te wszystkie trudne okoliczności wzmocnią uniwersalny przekaz dzieła. Jest to bowiem, jak podkreśla sam kompozytor: „opera […] o losie człowieka, który wpadł w nieszczęścia, a potem wydobywa się z tego upadku”.

Prawykonanie. Wersja koncertowa.
Utwór zamówiony przez Polska Opera Królewska.

Koncert będzie transmitowany w TVP Kultura.
Uprzejmie informujemy, że zakup biletu na koncert jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na publikację wizerunku w związku z realizowaną transmisją.

KIEROWNICTWO MUZYCZNE TADEUSZ KAROLAK
KONCEPCJA ARTYSTYCZNA ANDRZEJ KLIMCZAK
WSPÓŁPRACA MARLENA SKONECZKO
REŻYSERIA ŚWIATEŁ KAROLINA GĘBSKA
PROJEKCJE MAREK ZAMOJSKI
PRZYGOTOWANIE ZESPOŁU WOKALNEGO LILIANNA KRYCH
INSPICJENT TATIANA HEMPEL-GIERLACH, DOROTA LACHOWICZ

WYKONAWCY:

HIOB ADAM KRUSZEWSKI
ELIHU JAKUB BOROWCZYK
NIEWIASTA HIOBOWA ANETA ŁUKASZEWICZ
CHOREUTA 1, ELIFAZ SYLWESTER SMULCZYŃSKI
CHOREUTA 2 PAWEŁ KOWALEWSKI
CHOREUTA 3, SOFAR MACIEJ GRONEK
CHOREUTA 4, KONIUCH GRZEGORZ ŻOŁYNIAK
STRĄCONY, PASTUCH, JUHAS, SŁUGA, BALDAD LESZEK ŚWIDZIŃSKI
PROLOGOS / EPILOGOS PAWEŁ MICHALCZUK

ZESPÓŁ WOKALNY POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ
ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

DYRYGENT TADEUSZ KAROLAK

Sprzedaż biletów → https://bit.ly/2RQQLDQ

Zakup biletu elektronicznego wiążę się z akceptacją REGULAMINU SPRZEDAŻY BILETÓW ORAZ UCZESTNICTWA W WYDARZENIACH ARTYSTYCZNYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ POLSKĄ OPERĘ KRÓLEWSKĄ:

Regulamin sprzedaży biletów oraz uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych Polskiej Opery Królewskiej → https://bit.ly/3hmS3lm

W związku z transmisją telewizyjną wydarzenia – zamknięcie drzwi Świątyni nastąpią o godzinie 18:30. Prosimy o wcześniejsze przybycie do Kościoła (wraz z wydrukowanym Oświadczeniem Uczestnika Wydarzenia → https://bit.ly/373yIRu.

16 października 2020, godz. 18:30

Miejsce: Świątynia Opatrzności Bożej, ul. Prymasa Augusta Hlonda 1, Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.