Hetman wystawa plenerowa

W nawiązaniu do 400. rocznicy śmierci hetmana Stanisława Żółkiewskiego, która przypadła 6 października 2020 roku, pragniemy za pomocą wystawy plenerowej przypomnieć losy tej niezwykle ciekawej postaci, od wieków inspirującej wielu artystów.

Ekspozycja prezentuje różne etapy życia hetmana Stanisława Żółkiewskiego, jednego z najważniejszych wodzów w historii Rzeczypospolitej. Na kolejnych planszach możemy poznać jego dzieciństwo i życie rodzinne, stoczone bitwy, karierę polityczną, śmierć i pogrzeb, aż wreszcie spuściznę, którą po sobie pozostawił, zarówno tę materialną, jak i intelektualną.

Przybliżamy zarówno najważniejsze zwycięskie bitwy pod jego dowództwem, które zapewniły mu miejsce w panteonie narodowych bohaterów, jak i losy postaci oraz miejsc z nim związanych. Na wystawie prezentowane są obrazy, ryciny i przedstawienia wizerunku Stanisława Żółkiewskiego pochodzące nie tylko z kolekcji polskich muzeów i instytucji kultury, lecz także zagranicznych placówek.

Przypominamy też historię Żółkwi, ufortyfikowanego i zarazem „idealnego miasta” założonego przez hetmana. Prace w mieście przy obiektach związanych ze Stanisławem Żółkiewskim, finansowane z funduszy Państwa Polskiego, już od wielu lat prowadzą polscy konserwatorzy. W 2018 roku włączył się w nie Instytut Polonika
 
Miejsce: Galeria Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17

Wystawa jest bezpłatna.
Zachęcamy do robienia zdjęć i zamieszczania ich na kanałach social media z oznaczeniem @instytutpolonika

Autor wystawy: Wojciech Kalwat
Scenografia i opracowanie graficzne: Barbara Kowalewska i Monika Rzepiejewska-Mroczek
Realizacja ekspozycji: Perfect Events, Agencja Reklamowa Rafał Krauze
Organizator: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
Współorganizator: Narodowe Centrum Kultury, Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury
Instytucja nadzorująca: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
 
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.