Happy Bears Day! Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia

Happy Bears Day! Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia

Zostań w domu! Ale świetuj razem z Warszawskim ZOO Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia!
Angielska nazwa tego święta brzmi bardzo uroczo i urodzinowo – Happy Bears’ Day. Święto niedźwiedzi obchodzone jest 10 maja. Jednak żeby je celebrować z pełną świadomością warto się do niego przygotować, bo Happy Bears’ Day – mimo wdzięcznej nazwy, to nie kolejne urodziny „misia z ZOO”, a międzynarodowy dzień powołany po to, by zwrócić uwagę na problemy niedźwiedzi w środowisku naturalnym. Niedźwiedzie, chociaż stały się wzorcem najmilszych przytulanek, jako dzikie zwierzęta nie są już tak powszechnie darzone sympatią. Ludzie się ich boją, uważają za szkodniki, nie znają ich biologii. Dlatego Warszawskie ZOO zaczyna obchody Międzynarodowego Dnia Niedźwiedzia już w kwietniu. Do 10 maja, śledząc profil Warszawskiego ZOO na FB oraz www.zoo.waw.pl, każdy będzie wiedział: ile gatunków niedźwiedzi żyje na świecie; z jakimi problemami muszą się mierzyć populacje niedźwiedzi w różnych zakątkach świata oraz wiele innych faktów z życia niedźwiedzi.

W każdą środę i niedzielę – od 15 kwietnia do 20 maja – będziemy publikować ciekawostki o wszystkich gatunkach niedźwiedzi na świecie i zagrożeniach towarzyszących im na codzień. Opowiemy o projektach ratowania niedźwiedzi środowisku naturalnym i zwrócimy uwagę na to jaką w tym rolę pełnią ogrody zoologiczne.

Święto ma swoje prawa, dlatego nie zabraknie również interesujących gier i ciekawostek edukacyjnych, a także 20 kwietnia ogłosimy internetowy konkurs prac plastycznych z nagrodami! Warto śledzić https://www.facebook.com/WarszawskieZOO/.

W Warszawskim ZOO mieszkają dwa gatunki niedźwiedzi: polarne i brunatne. Niedźwiedzie polarne – to dwaj bracia bliźniacy Gregor i Aleut. Nasze niedźwiedzie brunatne to trzy wiekowe samice: Mała, Sabina i Tatra.

Pomysł Happy Bears’ Day narodził się dwa lata temu podczas obrad grupy doradczej ds. niedźwiedzi Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów – EAZA Bear TAG. Grupa doradcza ds. niedźwiedzi składa się z pracowników ogrodów zoologicznych zrzeszonych w EAZA i opracowuje zrównoważone plany kolekcji ogrodów zoologicznych, promuje projekty ochrony niedźwiedzi w środowisku naturalnym i jest istotnym źródłem informacji na temat zarządzania zwierzętami mieszkającymi w ogrodach zoologicznych. Kierowniczka Sekcji Zwierząt Drapieżnych Warszawskiego ZOO Anna Jakucińska, członek EAZA Bear TAG, prowadzi europejską księgę stadną niedźwiedzi himalajskich. Do jej zadań należy m.in. zbieranie wszelkich danych na temat żyjących obecnie i w przeszłości niedźwiedzi himalajskich w ogrodach zoologicznych. Te dane służą do poznawania biologii gatunku, a także do tworzenia zaleceń hodowlanych, co bywa bardzo pomocne w programach hodowlanych niedźwiedzi będących podstawą do ich reintrodukcji. Pomaga także innym ogrodom w tworzeniu odpowiednich warunków dla tego gatunku wspierając je merytorycznie.
Happy Bears’ Day obchodzony jest w wielu europejskich ogrodach zoologicznych zrzeszonych w EAZA, które świętują pod wspólnym szyldem. Na tegoroczną edycję święta niedźwiedzi graficzne materiały edukacyjne przygotowało Sóstó Zoo z Węgier. Razem #chronimyGINĄCEgatunki!

CO: Happy Bears Day! Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia
KIEDY: 15.04-20.05.2020
GDZIE: fb Warszawskie ZOO – —>klik

ORGANIZATORZY:
Warszawskie ZOO
Chronimy ginące gatunki – Warszawskie ZOO
ZOO Edukacja – Warszawskie ZOO
Drapieżniki Warszawskiego ZOO
EAZA Bear TAG

Warszawskie ZOO czynne zwykle we wszystkie dni roku, zawsze od godziny 9.00 obecnie, z uwagi na zagrożenie pandemią, jest zamknięte dla zwiedzających – do odwołania.
Adres: ul. Ratuszowa 1/3, 03-461 Warszawa
www.zoo.waw.pl;
www.facebook.com/WarszawskieZOO

Miejski Ogród Zoologiczny został otwarty dla zwiedzających w 1928 r. i już wówczas był nowoczesną placówką, spełniającą (ówczesne) standardy hodowli zwierząt, służącą nauce i edukacji. Od tamtej pory wiele się zmieniło, ale idea ochrony zagrożonych gatunków pozostaje aktualna i jest podstawą misji ZOO.
Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA), Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA) oraz Euroazjatyckiego Regionalnego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EARAZA).

NIEDŻWIEDZIE POLARNE W WARSZAWSKIM ZOO
Aleut i Gregor – niedźwiedzie polarne mieszkające w Warszawskim ZOO to bracia bliźniacy urodzeni 2.12.2010 r. w Norymberdze. 17 kwietnia 2013 roku o godz. 15.15 Gregor i Aleut przekroczyli bramę naszego ZOO jako niespełna 3 letni młodzieńcy. Nasi bracia tuż po przybyciu zostali zważeni, a ich waga wynosiła: Gregora – 254 kg i Aleuta – 280 kg. Na dzień dzisiejszy waga ich waha się w granicach 500-550 kg. Widząc tak ogromne zwierzęta ciężko sobie wyobrazić, że tuż po urodzeniu mały niedźwiadek jest niewiele większy od szczura i waży zaledwie 600-700 g.
Niedźwiedź polarny świetnie dostosowany jest do życia w niskich temperaturach. Nie znaczy to jednak, że latem nie spotkamy naszych uroczych miśków na wybiegu. Często można zobaczyć je śpiące w cieniu pod ścianą, chodzące po wyspie czy zażywające ochłody pod umieszczonymi na ich wybiegu spryskiwaczami lub bezpośrednio w fosie z wodą. Zresztą najatrakcyjniejszą formą spędzania wolnego czasu przez Aleuta i Gregora, oprócz oczywiście jedzenia i spania, są zabawy w wodzie.
Dieta naszych „polarnych miśków” w większości składa się z mięsa, przede wszystkim wołowego i ryb, chociaż znaleźć w niej można także warzywa i owoce, miód, orzechy czy gałęzie. Codziennie wypijają po 200 ml tranu z wątroby dorsza, ale największym przysmakiem jest …majonez.
Gregor i Aleut to przyjacielskie niedźwiedzie spędzające czas na spaniu, jedzeniu i zabawie. Bawią się przygotowanymi dla nich zabawkami, takimi jak beczki, plastikowe pojemniki, piłki czy drewniane kłody.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.