Haluksy – objawy i leczenie haluksów

haluksy co to

Na wstępie tekstu powinniśmy zadać sobie pytanie – co to są haluksy? Warto wiedzieć, że są one z jednej strony chorobą o podłożu genetycznym, z drugiej zaś zaliczane są one do grupy chorób cywilizacyjnych.

Pojawianie się ich w dzisiejszych czasach jest też związane ze stylem życia. Warto pamiętać, że właściwa profilaktyka, równie wczesno wprowadzona, może zahamować lub zapobiegać pojawieniu się haluksów, oraz ich rozwojowi. Jakie są przyczyny powstawania haluksów? Musisz wiedzieć, że stopa ludzka jest bez przerwy narażona na liczne obciążenia, oraz urazy. W związku z nimi mogą występować zniekształcenia, których konsekwencją są dolegliwości bólowe, defekty estetyczne, a ponadto utrudnione, normalne poruszanie się, oraz funkcjonowanie. W obecnych czasach większość osób po 40 roku życia cierpi na różne choroby dotyczące stóp. Warto wiedzieć, że podstawową przyczyną opisywanego stanu są zmiany cywilizacyjne zachodzące na co dzień. Można je zaobserwować, poprzez stosowanie mało komfortowego obuwia.

Haluksy – co to?

Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „paluch”. Na stronach medycznych zapisków, schorzenie te określane jest mianem palucha koślawego. Haluks to wadliwe ustawienie największego palca u stopy, wynikające ze zmiany ustawienia całej kości śródstopia. Na skutek tej deformacji kość śródstopia zaczyna wystawać poza fizjologiczny obrys, a duży palec przesuwa się w kierunku kolejnego palca, bardzo często na niego nachodząc. Zmiany anatomiczne są dostrzegalne gołym okiem. Poprzez te zmiany dochodzi do zapalenia w obszarze zniekształconego stawu. W tym wypadku pojawia się już dokuczliwy ból.

Kiedy robią się haluksy?

Specjaliści mówią, że paluch koślawy jest konsekwencją zmian w biomechanice stopy. Dodatkowe problemy rodzi nieodpowiednie obuwie, zwłaszcza takie zwężające przodostopie, oraz na podwyższeniu w formie wysokich obcasów. Warto wiedzieć, że na to schorzenie podatne są głównie kobiety, ponieważ stopy pań są bardziej delikatniejsze od stóp mężczyzn. Kobiety również mają mniejszą wytrzymałość stawowych torebek, oraz więzadeł, co w konsekwencji daje gorszą sprawność, oraz mniejszą siłę mięśni. Na deformację stóp ma również wyżej opisane niewłaściwe obuwie.

Objawy haluksów

Zmiana kształtu stopy jest widoczna gołym okiem. Zniekształcenie palców powiększa się, kiedy powodowany jest ucisk po założeniu obuwia, poprzez założenie nieodpowiedniego obuwia. Pomimo wizualnych aspektów, należy wspomnieć, że największym objawem haluksów jest ból, pojawiający się w wyniku rozwijania się stanu zapalnego w obrębie zniekształconego stawu. Ponadto dochodzi do rozdrażnienia zakończeń bólowych poprzez ucisk przodu stopy. Konsekwencją rozwoju tego schorzenia jest obrzęk. Z biegiem czasu, oraz nieleczenia haluksów, następują problemy z poruszaniem się, oraz dopasowaniem jakiegokolwiek obuwia.

Haluksy – jak leczyć?

Stosując profilaktykę przeciw wystąpieniu haluksów należy odpowiednio dobrać obuwie, dzięki któremu stopa będzie prawidłowo ułożona oraz będzie zdrowo funkcjonowała. Buty powinny być na płaskim obcasie, z szerokim przodem. Jeśli pracujesz w pozycji stojącej, powinieneś w miarę przerw, oraz możliwości gimnastykować stopy. Bazowym celem leczenia jest eliminowanie dolegliwości bólowych, oraz nadanie stopie pożądanego kształtu, co umożliwi dobór odpowiedniego obuwia.

Co na haluksy?

Jeśli chodzi o rozwiązania, które zahamują rozwój haluksów, wymienić należy ortezy na haluksy, których zadaniem jest prostowanie palców stóp. Należą one do sprawdzonych metod hamowania pogłębiania się deformacji. Wszystkie dostępne ortezy na haluksy, oraz aparaty wykonane są w taki sposób, aby w trakcie chodzenia zapewniać maksymalnie dużo swobód, bez ograniczeń. Jeśli kobieta chce założyć obuwie na wysokim obcasie, może zapobiegawczo założyć wkładki podpierające boczny łuk stopy, lub ortezę. Aparaty na haluksy standardowo składają się z miękkiego kapturka palucha, oraz taśmy zapiętowej. Dzięki tym dwóm produktom, leczenie haluksów jest szybkie, oraz skuteczne.

Co zrobić żeby pozbyć się haluksów?

Jeśli zależy Ci na eliminowaniu problemu skorzystaj z pomocy ortopedy, który zaleci odpowiednie aparaty, lub ortezy wspierające leczenie. W sytuacjach ciężkich pacjentom proponowane są operacje, jednak nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać jak leczyć. Stosuj odpowiednie, oraz wygodne obuwie, które zapewni Ci komfort chodzenia na co dzień, bez uciskania stopy.

Leczenie operacyjne haluksów

W przypadku zaawansowanych zmian korekta jest możliwa jedynie poprzez przeprowadzenie chirurgicznej korekcji koślawości. Istnieje kilka metod leczenia, które dobierane są podczas konsultacji specjalistycznej, na podstawie zaawansowania choroby. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest złe ukrwienie kończyn. Po zabiegu powrót do zdrowia zależy od odpowiednio przeprowadzonej rehabilitacji.

/artykuł sponsorowany/

Reklama