Gwiazda europejskiego jazzu Richard Galliano wystąpi na festiwalu Jazz na Starówce

W sobotę, 11 sierpnia w kolejnej odsłonie festiwalu Jazz na Starówce w Warszawie na jedynym koncercie w Polsce wystąpi gwiazda europejskiego jazzu, słynny francuski multiinstrumentalista, wirtuoz  akordeonu, bandoneonu, kompozytor – Richard Galliano “New Jazz Musette 4tet”.

Sensacją  koncertu będzie udział syna artysty, perkusisty, Jeana Christophera Galliano.

 Słynny francuski multiinstrumentalista należy do grona najwybitniejszych europejskich twórców, dla których jazz, muzyka klasyczna, przeboje muzyki rozrywkowej i etnicznej stanowią źródła inspiracji.

Wirtuoz  akordeonu, bandoneonu, kompozytor, multiinstrumentalista, jest  niedoścignionym interpretatorem muzyki Astora Piazzolli. To twórca charakterystycznego brzmienia określanym  jako “new tango musette”, w którym rozkochali się krytycy i publiczność na świecie . Jest najwybitniejszym akordeonistą jazzowym, który wprowadził ten instrument do jazzowej improwizacji.

Współpracował  z wieloma wybitnymi artystami jak: Juliette Greco, Charles Aznavour, Chet Baker, Ron Carter, Chet Baker, Jan Garbarek, Wynton Marsalis, Herbie Hancock.

Richard Galliano “New Jazz Musette 4tet

Richard Galliano – akordeon

Jean-Marie Écay – gitara

Yaron Stavi – kontrabas

Jean-Christophe Galliano – drums

Richard Galliano. W europejskich i amerykańskich ankietach krytyków, uchodzi za najwybitniejszego interpretatora muzyki Astora Piazzolli. Krytycy i słuchacze rozkochali się w charakterystycznym dla niego brzmieniu określanym jako „new tango musette”. Jest najwybitniejszym akordeonistą jazzowym, który wprowadził ten instrument do jazzowej improwizacji.

Urodził się w 1950 roku w Cannes, we Francji. W wieku czterech lat, rozpoczął swoją muzyczną edukację (studiował grę na fortepianie i akordeon w wieku 4 lat wraz z ojcem Lucienem Galliano, akordeonistą i pedagogiem). Ukończył Konserwatorium Muzyczne w Nicei.

Już jako 12-letni akordeonista wygrał prestiżowy, międzynarodowy konkurs w Cannes, by natychmiast stać się wirtuozem, o którego względy zabiegać poczęły prestiżowe estrady i akademie muzyczne. Pojawiał się na paryskich recitalach Juliette Greco, Yvesa Montanda i Claude’a Nougaro, ale coraz częściej koncertował także z jazzmanami: trębaczem Chetem Bakerem, gitarzystą Philippe’em Catherine’em oraz basistą Ronem Carterem.

Przełomowym momentem w muzyce i karierze francuskiego akordeonisty były koncerty z argentyńskim kompozytorem i bandeonistą, Astorem Piazzollą. Piazzolla zachęcił go do stworzenia francuskiego, „nowego tanga”. Jego “tango mussette” zaczęło łączyć jazzową improwizację Jarretta, Parkera i Coltrane’a  z impresjami Ravela i Debussy’ego.

Podczas swojej niezwykle płodnej kariery Richard Galliano nagrał ponad 50 albumów pod jego nazwiskiem.
Współpracował z imponującą liczbą prestiżowych artystów i muzyków: Claude Nougaro, Juliette Greco, Charles Aznavour, Serge Gainsbourg, Chet Baker, Carter Ron, Wynton Marsalis, Charlie Haden, Enrico Rava, Charlie Haden, Paolo Fresu, Gary Burton, Michel Portal, Toots Thielemans, Kurt Elling.

Wśród wielu nagród i wyróżnień , jedna z najważniejszych wyróżnień francuskiej Academie du Jazz (wcześniej laureatami tej nagrody zostali m. in.  Michel Petrucciani oraz Stephane Grappelli). Jego album: „New York Tango” z 1996 r., z udziałem kontrabasisty George’a Mraza, perkusisty Al Fostera i gitarzysty Bireli Lagrene’a , został wyróżniony francuską nagrodą „Victoire de la Musique”.

Wśród jego wielu innych znakomitych, autorskich płyt, które zyskały wspaniałe rekomendacje, recenzje, znalazły się albumy zrealizowane wspólnie z Tootsem Thielemansem („Laurita”), z wirtuozami syntezatorów: Herbiem Hancockiem i Joe Zawinulem, operowy projekt z Enrico Ravą (“L’Opera Va”), koncerty z Michelem Petruccianim i Stéphane’em Grappellim oraz album „New York Tango” zrealizowany z gitarzystą Birellim Lagrene’em. Jego album Bach z 2011 r. nagrany dla Deutsche Grammophon, osiągnął rekordy sprzedaży, które przekroczyły 70 000 sprzedanych egzemplarzy.

Podczas swoich tournee po świecie występuje w najbardziej prestiżowych teatrach: Lincoln Center  w Nowym Jorku, Victoria Hall w Genewie , Academia Santa Cecilia  w Rzymie,  theatre des Champs-Élysées w Paryżu, teatr Marinsky w Sankt-Petersburgu, filharmoniach w Hamburgu, Paryżu…

Za swoje zasługi został mianowany Oficerem Order of Arts and Letters,  a 3 lata temu  został  Oficerem Narodowego Orderu Zasług dla Kultury odznaczony przez Prezydenta Republiki Francoisa Hollande.

www.richardgalliano.com

Start koncertu o godz. 19:00

Miejsce: Rynek Starego Miasta

źródło: materiały organizatora

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.