Grające ławeczki Chopina na Trakcie Królewskim – Dekada z muzyką Chopina

Mija dokładnie 10 lat, od kiedy na Trakcie Królewskim, dzięki ustawionym na ulicy ławeczkom, każdego dnia rozbrzmiewa muzyka Fryderyka Chopina. Pierwsza stanęła 15 grudnia 2009 r. nieopodal pomnika Kopernika. Grające ławeczki zostały postawione w przestrzeni miasta z okazji Roku Chopinowskiego 2010.

Ławeczki wpisały się w pejzaż ulicy i stanowią dużą atrakcję zwłaszcza dla turystów.  Spacerując śladami kompozytora mogą oni usłyszeć fragmenty 15 utworów – tych najbardziej znanych lub bezpośrednio związanych z miejscem, w jakim ustawiona jest ławeczka.

Warszawa jest miastem Chopina, choć się w niej nie urodził, przyjechał do niej z rodzicami w wieku 7 miesięcy. Dorastał w niej, kształcił się i dawał pierwsze koncerty. Uważał Warszawę za swe miasto rodzinne, jego ostatnią wolą było, aby w Warszawie spoczęło jego serce.

Od maja do września od przeszło 60 lat możemy słuchać jego muzyki w Łazienkach Królewskich, a biletowane koncerty Chopinowskie odbywają się w Warszawie codziennie. Jednak ławeczki przy okazji zwiedzania stolicy pozwalają na kontakt z tymi genialnymi utworami w każdej chwili i o każdej porze dnia czy nocy. Dzięki temu muzyka kompozytora jest obecna po prostu wprost na ulicy.

Ławki z czarnego kamienia

Wykonane z polerowanego czarnego kamienia ławki stoją w 15 lokalizacjach. Umieszczony na ławeczkach schemat trasy, wykonany podobnie jak napisy metodą piaskowania, jest dodatkowo zaznaczony wtopionym w kamień tworzywem sztucznym (corian) w kolorach pomarańczowym i fioletowym, który charakteryzuje się wysoką odpornością na wandalizm i warunki atmosferyczne. W powierzchni siedziska znajduje się sensorowy włącznik uruchamiający nagranie utworu odpowiednio dobranego do danej lokalizacji.

Lokalizacje ławeczek

1. Plac Krasińskich – Stał tu budynek Teatru Narodowego, gdzie w marcu 1830 r. Fryderyk Chopin, zaprezentował swój Koncert f-moll. Tu też, w październiku 1830 roku odbył się ostatni, pożegnalny występ artysty przed jego wyjazdem z kraju.

2. Ulica Miodowa – Na Miodowej skupiało się życie towarzyskie stolicy. Tutejsze kawiarnie „Pod Kopciuszkiem” „Dziurka” i „Honoratka” były miejscami spotkań artystów i młodzieży, gdzie Fryderyk bywał niemal codziennie.

3. Ulica Kozia – Wąska uliczka była w czasach Chopina ważnym szlakiem komunikacyjnym. Tu, w kawiarni „U Brzezińskiej” Chopin bywał najchętniej.

4. Konserwatorium Muzyczne – W miejscu gdzie dziś jest plac nad tunelem Trasy WZ znajdowało się niegdyś Konserwatorium Muzyczne, gdzie Fryderyk Chopin studiował kompozycję.

5. Pałac Wesslów – Stąd, 2 listopada 1830 r. Fryderyk Chopin wyruszył dyliżansem w podróż po sławę – do Wiednia, i dalej – do Paryża.

6. Pałac Radziwiłłów – 24 lutego 1818 r. 8-letni Fryderyk Chopin po raz pierwszy wystąpił tu publicznie.

7. Pałac Saski – W roku 1810, zamieszkała tu rodzina Chopinów, ponieważ ojciec Fryderyka otrzymał posadę w słynnym Liceum Warszawskim, które w nim właśnie zajmowało część pomieszczeń.

8. Ogród Saski – miejsce zabaw młodego F. Chopina, gdy rodzina mieszkała w Pałacu Saskim (ówczesnej siedzibie Liceum Warszawskiego).

9. Kościół Wizytek – W czasach Chopina odbywały się tu niedzielne msze dla uczniów Liceum Warszawskiego, na których 15-letni Fryderyk Chopin, wyróżniony funkcją „organisty licejskiego”, grywał na organach.

10. Pałac Kazimierzowski – W 1817 r. w pałacu ulokowano Liceum Warszawskie oraz, założony właśnie, Królewski Uniwersytet Warszawski. Tu, w prawej oficynie (Gmach Prorektorski), zamieszkali Chopinowie.

11. Pałac Czapskich – Rodzina Chopinów zamieszkała w nim w 1827 roku, gdzie Fryderyk otrzymał, na facjatce, pokój z własnym fortepianem. W miejscu dawnego mieszkania Chopinów na drugim piętrze znajduje się dziś Salonik Chopinów – muzeum pamiątek po wielkim kompozytorze.

12. Kościół św. Krzyża – miejsce spoczynku serca kompozytora.

13. Pałac Zamoyskich – Mieszkała tu siostra Chopina, która przechowywała pamiątki po bracie. W 1863 roku z okien pałacu dokonano zamachu na namiestnika carskiego, hrabiego Berga. W odwecie usunięto lokatorów z mieszkań i zniszczono cały ich dobytek. Wśród wyrzuconych przez okna i spalonych przedmiotów znajdował się fortepian Chopina.

14. Pałac Gnińskich – Ostrogskich – siedziba Muzeum Fryderyka Chopina, obok którego mieści się Centrum Chopinowskie.

15. Pomnik Chopina w Łazienkach – Najbardziej znany na świecie pomnik kompozytora, usytuowany w Parku Łazienkowskim, na wprost bramy w Alejach Ujazdowskich, w pobliżu Belwederu.

źródło: UM Warszawa
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.