„Gibbon week” w Warszawskim ZOO

„Gibbon week” w Warszawskim ZOO.

25 października 2017 roku w Warszawskim ZOO odbędzie się spotkanie ze znawcą ogrodów zoologicznych i autorem książek na ten temat Anthonym Sheridanem. Będzie to wyjątkowa okazja do uczestniczenia w wykładzie na temat ogrodów zoologicznych oraz zapoznania się z projektem ochrony i reintrodukcji gibbońców w Wietnamie.

Tematem pierwszej części wykładu będzie porównanie Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego do innych ogrodów zoologicznych w kraju i za granicą. W drugiej części zostanie przedstawiony projekt ochrony gibbońców górskich w Wietnamie, realizowany dzięki współpracy kilku organizacji i finansowej pomocy AnthonegoSheridana.

Gibbońce są wybitnie inteligentnymi, ciekawskimi i aktywnymi małpami, mieszkańcami lasów deszczowych Azji Południowej. Są zwinnymi akrobatami, potrafiącymi skakać do 15 m w dal, kołysząc się z gałęzi na gałąź z prędkością do 55 km/h. Żyją w małych grupach, łącząc się w pary zazwyczaj na całe życie. Porozumiewają się poprzez niezwykły śpiew, który słychać z dużych odległości.Pieśni te mają znaczenie ostrzegawcze, obronne, informacyjne, ale także przyciągające partnerów. Gibboniec górski należy do gatunku krytycznie zagrożonego, w Wietnamie żyje tylko 800 osobników, najwięcej na terenie Parku narodowego Kon Ka Kinh – obszaru na terenie którego prowadzony jest projekt ochrony tego gatunku. Żaden europejski ogród zoologiczny nie ma w swojej kolekcji krytycznie zagrożonych gibbońców górskich, ale w wielu zoo zobaczymy inne gatunkigibbońców i gibbonów. W Warszawskim ZOO można podziwiać zwinność gibbońcówżółtolicych.

Prezentacja będzie prowadzona w języku angielskim, dyskusja będzie tłumaczona na język polski. Ze względu na ograniczoną pojemność Sali konferencyjnej (do 50 osób) obowiązują zapisy,wstęp bezpłatny.

Zapisy: poprzez wydarzenie na FB, telefonicznie pod numerem kom. 789 225 983

Termin: 25.10 2017

Start: godz. 12:20, Koniec: godz. 14:20

Miejsce: sala konferencyjna w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym, ul. Ratuszowa 1/3.

Żeby wzmocnić przekaz ważnych informacji na temat ginących gatunków gibbońców, Warszawskie ZOO w dniach 18-25 października b.r. ogłasza „Gibbon week” i w związku z tym będzie codziennie zamieszczało informacje na temat gibbońców, gibbonów i innych niezwykłych naczelnych.

Już w środę 18 października, w audycji „Latające radio doktora Kruszewicza” poznacie bliżej gibbony i gibbońce, a gościem będzie dr Anna Jakucińska, kierownik Sekcji SsakówNiekopytnych w Warszawskim ZOO. Codziennie będą ukazywały się nowe posty z ważnymi danymi na temat naczelnych na naszym profilu na facebooku.

Na sobotę zaplanowano „Spacer śladami małp”, podczas którego można będzie zobaczyć gatunki takie jak: sajmiri, koczkodan błotny, kapucynka, makak czubaty, koczkodan diany, pawiany, szympansy i goryle, lemury wari, lemury katta, gibbońce żółtolice. W trakcie spaceru – karmienie pawianów i rozmowy z opiekunami.

Warto śledzić zamieszczane przez ZOO informacje, bo dla wytrwałych i dociekliwych na koniec tygodnia z gibbońcami przewidziano konkurs na facebooku i stronie www.zoo.waw.pl. Nagrodą główną będzie „lunch z lemurami” – wyjątkowa wizyta na wybiegu lub w domku lemurów wWarszawskim ZOO i karmienie tych zwierząt.

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.