Giacomo Quarenghi – wirtuoz klasycyzmu. W dwusetną rocznicę śmierci

Muzeum Narodowe w Warszawie jako jedyna instytucja w Polsce posiada zbiór rysunków Giacoma Quarenghiego, urodzonego we włoskiej prowincji Bergamo wybitnego architekta rosyjskiego klasycyzmu przełomu XVIII i XIX wieku. 2 marca 2017 roku przypada dwusetna rocznica śmierci twórcy. Z tej okazji Osservatorio Quarenghi w Bergamo powołało Międzynarodowy Komitet, do którego zaproszono m.in. Galerię Akademii w Wenecji, Akademię Świętego Łukasza w Rzymie, Państwowe Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu oraz Muzeum Narodowe w Warszawie.

W ramach obchodów w czwartek 2 marca, w Cyfrowym MNW (cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion) opublikowany zostanie specjalny pokaz wszystkich rysunków i rycin związanych z projektami Giacoma Quarenghiego, które są przechowywane w MNW. Pochodzą one z kolekcji Radziwiłłów w Nieborowie i ze zbiorów Muzeum Polskiego w Rapperswilu. Wersje cyfrowe prac dostępne będą także na stronie Europeana (europeana.eu). Publikacja ta będzie okazją do przybliżenia szerszej publiczności unikalnego zbioru projektów z nurtu palladianizmu, stylu niezwykle modnego w Europie przełomu XVIII i XIX wieku. Publikacji towarzyszyć będzie prezentacja kilku wybranych, oryginalnych rysunków architekta w Galerii Sztuki XIX Wieku, w Sali Oświecenia (2–5 marca). 

SPOTKANIE Z PUBLICZNOŚCIĄ GIACOMO QUARENGHI – WIRTUOZ KLASYCYZMU. W DWUSETNĄ ROCZNICĘ ŚMIERCI / 2 MARCA / GODZINA 17.00 / GALERIA SZTUKI XIX WIEKU (Sala Oświecenia)

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną oryginalne prace rysunkowe architekta, m.in. bardzo interesujący, niezrealizowany projekt przebudowy pałacu w Nieborowie, wykonany dla bawiącej w Petersburgu damy i kolekcjonerki Heleny z Przeździeckich księżnej Radziwiłłowej, plansze ukazujące projekt Pałacu Aleksandrowskiego w Carskim Siole, a także humorystyczny portret Quarenghiego, wykonany przez wybitnego polskiego malarza tamtych czasów, Aleksandra Orłowskiego. Prelekcję wygłosi Piotr Kibort, kustosz w Gabinecie Rycin i Rysunków Muzeum Narodowego w Warszawie.

Giacomo Quarenghi (1744–1817), pochodzący z Lombardii architekt działający w Rosji, był bardzo ceniony przez cesarzową Katarzynę II i cara Aleksandra I. Jest autorem monumentalnych gmachów w Petersburgu, Moskwie i Carskim Siole.


2 marca 2017, godz. 17:00
Muzeum Narodowe w Warszawie, al. Jerozolimskie 3

ZBIÓRKA W HOLU GŁÓWNYM / BILET WSTĘPU DO MNW

źródło: informacja prasowa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.