Getto płonie – Spotkanie z Tomaszem Bereźnickim

Getto płonie

Zapraszamy na spotkanie z autorem komiksu „Getto płonie” Tomaszem Bereźnickim oraz poprzedzające je oprowadzanie kuratorskie po opartej na tym komiksie wystawie Muzeum Getta Warszawskiego na Placu Grzybowskim. Udział w obu wydarzeniach jest bezpłatny.

SPOTKANIE AUTORSKIE:
24 maja 2023 r. | godz. 18:00
Klub Babel, ul. Próżna 5
Spotkanie z Tomaszem Bereźnickim poprowadzi Michał Chudoliński – socjolog, krytyk komiksowy i filmowy, wykładowca Collegium Civitas.
OPROWADZANIE KURATORSKIE godz. 17:00:
Oprowadzanie z kuratorem wystawy dr. Pawłem Freusem (Dział Naukowo-Badawczy MGW) rozpocznie się o godz. 17:00 na placu Grzybowskim.
O powieści graficznej „Getto płonie/Ghetto Burning”:
Publikacja autorstwa Tomasza Bereźnickiego jest jedną z nielicznych na polskim rynku wydawniczym, które ukazują historię powstania w getcie warszawskim w formie komiksu. To pozycja tym bardziej niezwykła, ponieważ dramat bojowników i bojowniczek getta poznajemy, śledząc losy trzech młodych Żydówek – koleżanek z podwórka, które w obliczu niemieckiego nazistowskiego terroru stają z bronią w ręku do walki z okupantem.
 Narratorką jest Daniela, łączniczka i sanitariuszka Żydowskiej Organizacji Bojowej, cudem ocalała z niemieckiej pacyfikacji bunkra przy ulicy Miłej 18. Dzięki niej poznajemy historię getta od początków jego utworzenia, poprzez życie codzienne mieszkańców, po wydarzenia na Umschlagplatz latem 1942 r. i deportację Żydów z getta do obozu zagłady w Treblince. Obserwujemy brutalność i bezwzględność nazistowskich oprawców, a także heroiczną walkę młodych bojowniczek i bojowców, świadomych nieuchronności losu i gotowych na śmierć.

Komiks powstał w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim i – mamy nadzieję – pozostanie trwałym świadectwem jej obchodów. Publikacja jest dostępna w dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej, na stronie sklepu MGW: http://bitly.pl/SJNOv