Gdzie są pieniądze na 500+?

Władze Warszawy alarmują: rząd nie zaplanował środków na październikowe, listopadowe i grudniowe wypłaty świadczeń z programu Rodzina 500+. Ostatnie pieniądze, jakie zostały przekazane do miasta, wystarczyły tylko na wrześniowe wypłaty.

Świadczenia z programu „Rodzina 500+” są wypłacane przez samorządy po przyjęciu planu dotacji przez rząd i po faktycznym przekazaniu środków. Już w sierpniu br. władze stolicy informowały Wojewodę Mazowieckiego, że przeznaczona na realizację programu w Warszawie kwota 717 847 000 zł jest niewystarczająca – głównie ze względu na wprowadzenie świadczenia 500+ na pierwsze dziecko –  i nie pozwoli na wypłatę świadczeń we wrześniu oraz w kolejnych miesiącach. Miasto zaapelowało o zwiększenie planu dotacji do kwoty 1 360 896 287 zł. Na pilną potrzebę zmiany planu dotacji oraz przekazania środków Prezydent Rafał Trzaskowski zwrócił uwagę w piśmie z dnia 13 września br. do Prezesa Rady Ministrów, Pana Mateusza Morawieckiego. W efekcie interwencji do kasy miasta wpłynęły środki na wypłaty 500+ za wrzesień, jednak ze znacznym opóźnieniem (ostatnia transza 26 września, kiedy w dzielnicach rozpoczęło się już realizowanie przelewów). Z szacunków Warszawy wynika, że na płynne wypłaty do końca roku potrzebne jest ponad 480 mln zł.

 Władze stolicy oczekują od rządu jasnej deklaracji, co do terminu podpisania planu dotacji dla Miasta st. Warszawy do końca roku oraz terminowego przekazywania środków na wypłaty z programu „Rodzina 500+”. W tej sprawie prezydent Rafał Trzaskowski wystosował 30 września br. pismo do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. „Naszym wspólnym priorytetem powinna być dobra współpraca w zakresie wspólnie realizowanych zadań, a przede wszystkim zadowolenie beneficjentów programu Rodzina 500+ – mieszkańców Warszawy” – zapewnia w liście prezydent stolicy.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.