Gdzie można wywieźć gruz i odpady budowlane w Warszawie?

Gdzie można wywieźć gruz i odpady budowlane w Warszawie
Wywóz gruzu oraz odpadów budowlanych to czynność, która wymaga sporo zaangażowania, nawet w mieście o rozwiniętej infrastrukturze. Co zrobić z elementami konstrukcji pozostałymi po remoncie, budowie lub rozbiórce? Istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym wywóz gruzu w Warszawie odbędzie się sprawnie, zgodnie z prawem i bez negatywnych konsekwencji dla środowiska. Jak szybko pozbyć się gruzu budowlanego w stolicy?

Wywóz gruzu do PSZOK-ów w Warszawie

Remonty mieszkań, budowy domów i wiele innych prac porządkowych sprzyjają powstawaniu odpadów, których nie można wyrzucić do śmietników komunalnych. Gruz budowlany i odpady poremontowe to rodzaj tzw. trudnych śmieci o specyfice uniemożliwiającej ich wywóz, sortowanie i utylizację razem z pozostałymi odpadami. Co w takim razie zrobić z zalegającym gruzem?

Składowanie gruzu niejednej osobie kojarzy się z wysypiskiem śmieci – obecnie funkcję takiego miejsca pełnią Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-i), które funkcjonują w obrębie miast i gmin.

Wywóz gruzu w Warszawie do PSZOK-a pozwala umieścić gruz budowlany w kontenerach dedykowanych jego konkretnym właściwościom. Na miejscu dostępne są kontenery na gruz czysty, a także zmieszane odpady budowlane. W stolicy mieszkańcy mogą korzystać z dwóch takich punktów, jednak wadą całego rozwiązania jest transport odpadów, który należy zorganizować we własnym zakresie. Dodatkowo PSZOK-i przyjmują relatywnie niewielką ilość gruzu i odpadów budowlanych. Dla ich większej ilości zwykle konieczne jest wynajęcie kontenera.

Oddanie gruzu w odpowiedzi na ogłoszenie

Gruz w Warszawie, który pozostał po pracach remontowych, można oddać innym osobom, które zrobią z niego pożytek. W gazetach, internecie oraz na miejskich tablicach ogłoszeniowych pojawiają się regularnie komunikaty typu „przyjmę gruz”. Osoby deklarujące taką chęć często są w trakcie budowy domu lub wewnętrznej drogi – potrzebują utwardzić teren, do czego gruz sprawdza się idealnie. Niestety nie każdy rodzaj odpadów sprzyja takim działaniom – gruz zmieszany z niebezpiecznymi odłamkami metali lub elementami z drewna oraz tworzyw sztucznych nie spełni swojego zadania.

Do utwardzania nawierzchni najlepiej wykorzystać gruz czysty składający się z betonowych fragmentów konstrukcji i pokruszonych cegieł. Wymagany rodzaj odpadów rzadko pokrywa się z gruzem pozyskiwanym w czasie remontu. W dodatku tak jak przy PSZOK-ach – za transport gruzu zazwyczaj odpowiedzialna jest osoba, która chce się go nieodpłatnie pozbyć.

Kontenery na gruz w Warszawie

Kontenery na gruz w Warszawie

Najwygodniejszą opcją jest skorzystanie z usług firm specjalizujących się w wywozie odpadów i wynajmie kontenerów na gruz Warszawa. Jedną z takich firm jest Gruznet, który oferuje dostawę oraz odbiór kontenerów na terenie województwa mazowieckiego, a także pomaga prowadzić formalności związane z obrotem odpadami (w tym outsourcing BDO).

Rodzaj kontenera na gruz można dopasować do potrzeb, skali przedsięwzięcia i rodzaju wytwarzanych odpadów. W ofercie dostępne są kontenery dedykowane gruzowi czystemu oraz zmieszanemu z innymi odpadami poremontowymi. Następnie firma przekazuje je do utylizacji lub recyklingu zgodnie z możliwościami odzysku danej kategorii odpadów.

Jakie są konsekwencje składowania i nielegalnego wywozu gruzu?

Nielegalny wywóz gruzu podlega mandatom w kwocie do 5000 złotych (lub więcej), a niezgodne z prawem składowanie odpadów budowlanych o specyfice zagrażającej życiu i zdrowiu ludzi lub środowisku może skutkować pozbawieniem wolności. Karane jest również przetrzymywanie gruzu na terenie posesji – za działalność naruszającą utrzymanie czystości można otrzymać grzywnę o maksymalnej wartości 1500 złotych.

Jeszcze wyższe kary grożą przedsiębiorcom – w skrajnych przypadkach może to być nawet więcej niż 1 000 000 zł. Więcej na temat kar, jakie grożą za nielegalny wywóz śmieci, znajduje się na stronie: https://www.gruznet.pl/jakie-kary-groza-za-nielegalny-wywoz-smieci/.

/materiał zewnętrzny/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.