Garść faktów o kawie z mlekiem

kawa z mlekiem

Kawa – napój, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia. Ze względu na jej popularność i to, że pije się ją od wieków, narosło wokół niej sporo mitów. Dotyczą między innymi jej działania oraz wpływu na odchudzanie i zdrowie. Punktem spornym bywa picie kawy z mlekiem oraz bez niego. Są wśród kawoszy osoby, które twierdzą, że kawy z mlekiem nie należy łączyć. Jak to więc wygląda? Czy kawa z dodatkiem mleka traci swoje pobudzające właściwości?

Skąd wzięła się tradycja picia kawy z mlekiem?

Kawa przywędrowała do Europy z Bliskiego Wschodu i swoją karierę wśród elit rozpoczęła w XVII wieku. Na początku jednak dostęp do niej mieli tylko przedstawiciele najwyższych sfer. Wszystko zmieniło się wraz z upowszechnieniem upraw kawy w XIX wieku – wtedy dostęp do niej zyskali zwykli ludzie. Oryginalnie kawę piło się bez żadnych dodatków, również bez mleka. Zmieniło się to pod koniec XVII wieku, gdy w Wiedniu swoją kawiarnię otworzył Polak – Jerzy Franciszek Kulczycki. On, według różnych przekazów, jako pierwszy zaczął serwować do kawy śmietankę. Kawiarnia o nazwie „Dom pod błękitną butelką”, otwarta przez Polaka, była zresztą jedną z pierwszych w Europie! Po co zaczęto dodawać mleko do kawy? Z bardzo prostego powodu – by dodać jej słodyczy. Drugim popularnym dodatkiem do kawy był miód.

Czy kawa z mlekiem nie pobudza?

To nieprawda, że picie kawy z mlekiem nie ma sensu, ponieważ takie połączenie nie działa pobudzająco. Mleko rzeczywiście hamuje wchłanianie kofeiny, dlatego napój taki pobudza, z tym że łagodniej. Jeśli zrezygnujesz z mleka, kofeina szybciej wchłonie się poprzez układ pokarmowy, dlatego odczujesz większy przypływ energii. Czy zatem trzeba zrezygnować z mleka? Zdecydowanie nie. Kawa z mlekiem jest łagodniejsza – szczególnie dla żołądka. Jest więc dobrą propozycją dla osób, które mają z nim problemy, np. nadkwaśność lub wrzody. Mleko zawiera poza tym wapń, więc wyrównuje to, co wypłukuje czarna kawa.

Jeśli używasz mleka, ponieważ kawa wydaje ci się być zbyt kwaśna – znajdź taki rodzaj ziaren i sposób palenia, który będzie Ci smakował. Dobrej jakości kawa, na przykład dostępna tutaj: https://www.nespresso.com/pl/pl/order/capsules/original, wprawi Cię w zadowolenie i usatysfakcjonuje twoje kubki smakowe zbalansowanym smakiem.

Kawa z mlekiem a odchudzanie

Temat picia kawy z mlekiem pojawia się także wtedy, gdy mowa jest o odchudzaniu. Czy rzeczywiście filiżanka kawy z dodatkiem mleka może zniweczyć efekty diety? Kawa znana jest ze swoich właściwości pobudzających i przyśpieszających metabolizm organizmu. Jej picie wręcz zaleca się osobom, które próbują zrzucić nadmiarowe kilogramy. Zalecenia dietetyków dotyczą jednak kawy czarnej – a nie tej słodzonej i uzupełnionej mlekiem. Napój z cukrem i mlekiem staje się bowiem kaloryczny, szczególnie jeśli używasz mleka o zawartości tłuszczu 2% albo większej. Jeśli dodasz do tego nieco smakowego syropu, napój staje się tak kaloryczny jak normalny posiłek! Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie picia kawy bez mleka, wybieraj to najmniej kaloryczne, czyli o zerowej zawartości tłuszczu albo jak najniższej.

/artykuł sponsorowany/