Galeria „Witamy w domu” – plenerowy wernisaż na Dworcu Gdańskim

Galeria „Witamy w domu” – plenerowy wernisaż na Dworcu Gdańskim.

Galeria murali „Witamy w domu” przy Dworcu Gdańskim w Warszawie jest dedykowana osobom, które zdecydowały się opuścić Polskę w związku z wydarzeniami Marca ‘68. Towarzyszy ona wystawie „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, którą do 24 września 2018 r. można oglądać w Muzeum POLIN.

Galeria „Witamy w domu” prezentuje portrety sześciu postaci: 
* Idy Kamińskiej – aktorki, reżyserki, wieloletniej dyrektorki Teatru Żydowskiego w Warszawie, 
* Anny Frajlich-Zając – poetki, pisarki i wykładowczyni literatury polskiej, 
* Aliny Margolis-Edelman – lekarki, działaczki społecznej, uczestniczki powstania w getcie warszawskim,
* Zygmunta Baumana – socjologa i filozofa, jednego z najważniejszych teoretyków postmodernizmu,
* Mariana Eilego – twórcy i długoletniego redaktora naczelnego „Przekroju”,
* Jerzego Lipmana – operatora, autora zdjęć między innymi do „Kanału” czy „Noża w wodzie”, uważanego za współtwórcę Polskiej Szkoły Filmowej.

Inspiracją utworzenia galerii stała się historia Idy Kamińskiej, która 50 lat temu, w atmosferze panującej kampanii antysemickiej zdecydowała się opuścić Polskę. W dniu wyjazdu była żegnana kwiatami na Dworcu Gdańskim.

*** Plenerowy wernisaż z udziałem artystów odbędzie się 15 maja o godz. 17:00 przy Dworcu Gdańskim w Warszawie ***
// wstęp wolny

Galeria „Witamy w domu” to wspólna inicjatywa Fundacji Klamra i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, realizowana przy współpracy z Zarządem Dróg Miejskich.

Twórcy murali „Witamy w Domu”:
* Barbara Poniatowska – artystka street artowa, działaczka społeczna, urbanistka.
* Elżbieta Jędrzejewska – artystka, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego wydział w Cieszynie. Inspiruje się naturą, której elementy wykorzystuje w swoich pracach. Z pasją aranżuje wnętrza. 
* Aleksandra Adamczak – malarka urodzona w Gostyniu w Wielkopolsce. Głównym tematem jej prac są elementy botaniczne i przyrodnicze oraz oblicza kobiet. Aktywnie działa na rzecz ochrony przyrody i wspierania środowisk prokobiecych. Propaguje także budzenie świadomości społecznej i osobistej poprzez sztukę.
* Marta Zabłocka – artystka, rysowniczka, prowadzi stronę „życie-na-kreskę”. Zaangażowana w sprawy lokalne oraz działania dotyczące praw człowieka, zwierząt, środowiska.
* Dariusz Paczkowski – artysta street art, działacz społeczny. Jego prace znalazły się na ekspozycji stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, prezentowane były także w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dyrektor artystyczny Galerii Tybetańskiej oraz galerii „Witamy w domu”.

Galerię „Witamy w Domu” wspierają: Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”, Zespół Szkol Lauder-Morasha, Stowarzyszenia Cukunft, Społeczne Gimnazjum Raszyńska, Bednarska Szkoła Podstawowa, Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych, Fundacja na Rzecz Kultury „Walizka”, Fundacja „Świat na wyciągnięcie ręki”, Fundacja na rzecz Centrum Wielokulturowego, Fundacja Sztuki Zewnętrznej.

https://www.facebook.com/events/524968337900709/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.