Galeria światła nad Wisłą

Galeria światła nad Wisłą

Na Bulwarach Wiślanych w rejonie pomnika Syreny trwa ekspozycja prac Aleksandry Jasionowskiej. Będą one prezentowane w formie galerii świateł.

Warszawianki i warszawiacy z roku na rok coraz chętniej spacerują nad Wisłą. Zachęcają do tego miejskie bulwary.

Teraz mamy dla mieszkańców dodatkową, artystyczną motywację, aby skusić się na spacer nad Wisłą. Można po zmroku przyjść na bulwary, podziwiać sztukę i z nadzieją wypatrywać wiosny – mówi Jan Piotrowski. – Od lat zachęcamy mieszkańców do odwiedzania Dzielnicy Wisła również w sezonie zimowym. Rzeka w tym okresie bywa równie urokliwa a na pewno spokojniejsza i cichsza. I zawsze jest tu najczystsze powietrze, bo to naturalny korytarz powietrzny.

Miasto zdecydowało się na taką formę galerii z powodu panującej epidemii Covid-19, aby można było oglądać wystawiane dzieła na świeżym powietrzu, a nie w pomieszczeniach. Plenerową galerię światła w Dzielnicy Wisła będzie można podziwiać w kilka miejscach jednocześnie.

Główna ekspozycja będzie wyświetlana na podporach mostu Świętokrzyskiego, które na co dzień niepostrzeżenie stoją w nurcie rzeki. Ich artystyczny wymiar będzie widoczny w pełnej krasie każdego wieczoru po zmroku. Najlepszym punktem obserwacyjnym będzie bulwar Grzymały-Siedleckiego i okolice pomnika Syreny.

Zostaną tam wyświetlone ilustracje autorstwa miejskiej graficzki Aleksandry Jasionowskiej, autorki słynnego ubiegłorocznego plakatu świątecznego Warszawy. Jasionowska od lat współtworzy atrakcyjną oprawę wizualną i artystyczną większości miejskich działań kulturalnych, sportowych i promocyjnych nad Wisłą.

W przeszklonych kubikach na bulwarze gen. Pattona będzie można zobaczyć grafiki w otoczeniu zieleni – specjalnie zasadzono tam choinki. Również tu będą okraszone światłem.

Trzeci punkt to ściany Pawilonu Edukacji Kamień położonego nad Wisłą na północ od ZOO. Świetlną galerię będzie można zobaczyć zarówno na zewnętrznych, jak i na wewnętrznych ścianach budynku. Będą tu eksponowane grafiki Jasionowskiej, ale o czysto przyrodniczym charakterze.

Grafiki w naturalny sposób wykorzystują przestrzeń, nieinwazyjnie dodając kolorytu naturalnej aurze golędzinowskiej łąki. Warto dotrzeć tam w trakcie spaceru również, że względu na sam nagradzany w wielu konkursach architektonicznych budynek, który stał się w ubiegłym sezonie centrum Dzielnicy Wisła – zachęca Jan Piotrowski.

Mimo zimy do Kamienia wracają cykle wydarzeń, spotkań i warsztatów o tematyce przyrodniczej. W ostatnią sobotę w pawilonie spotkali się np. miłośnicy rozgrywek szachowych, które przez cały sezon w różnych miejscach nad Wisła, prowadzi Fundacja Inicjatyw Niebanalnych.

Grafiki będą wyświetlane tak długo, jak długo będą podobać się mieszkańcom Warszawy i zachęcać ich do spaceru nad Wisłą. Miasto zachęca do oznaczania zdjęć z wypraw do galerii w mediach społecznościowych hasztagiem #kulturalnieNadWisłą

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.