Galeria Osobowości Warszawy wyczyszczona!

Portrety znanych polskich artystów, które wiszą we wnękach ścian Trasy Łazienkowskiej przy Głównym Urzędzie Statystycznym, zostały wyczyszczone. Odświeżone wizerunki postaci ponownie w pełni cieszą oczy czekających na autobus.

Galerię Osobowości Warszawy odsłonięto w 2010 r. Złożyło się na nią 25 portretów wybitnych polskich artystów, pisarzy czy muzyków, których życie i twórczość związana była z Warszawą, m.in. Eugeniusza Bodo, Kazika Staszewskiego, Agnieszki Osieckiej czy Krystyny Jandy. Murale, namalowane przez Piotra Janowczyka na przytwierdzonych do muru kawałkach ocynkowanej blachy, przez 10 lat zdążyły wyblaknąć. Przykryła je też duża warstwa zanieczyszczeń – galeria znajduje się na przystankach „GUS 05” i „GUS 06” w ciągu Trasy Łazienkowskiej.

Aby portrety nie uległy znacznemu zniszczeniu, konieczna stała się ich renowacja. Zwrócił na to uwagę również autor dzieła, który w porozumieniu z nami dokonał w ostatni weekend renowacji murali. Wizerunki postaci zostały wyczyszczone i zainstalowane w uprzednio wyszorowanych wnękach. Twarze sportretowanych są teraz jak nowe i w pełni cieszą oczy tych, którzy na wysokości GUS-u czekają na autobus.

Choć galeria powstała 10 lat temu, pomysł wykorzystania wnęk Trasy Łazienkowskiej w artystycznym celu padł na początku lat 80. Ponoć inicjatorem był sam Edward Gierek, który miał nakazać, by budowane ściany arterii przeznaczyć na galerię plakatu. Tak się jednak nie stało, a wnęki o rozmiarach 220 na 150 cm stały puste do końca pierwszej dekady XXI w.

źródło: ZDM // https://zdm.waw.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.