Galeria Koreańska w Muzeum Etnograficznym

Galeria Koreańska w Muzeum Etnograficznym.

23 lutego 2018 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbędzie się otwarcie nowej niezwykłej ekspozycji stałej poświęconej kulturze koreańskiej. Galeria Koreańska, bo o niej mowa, w swoim założeniu stanowi replikę tradycyjnego koreańskiego domu – hanok. Wystarczy zdjąć buty i wkroczyć w przestrzeń hanok, by poczuć się jak w Azji. 

W porównaniu z innymi krajami Dalekiego Wschodu, kultura i sztuka Korei wciąż rzadko są prezentowane w Europie. Trudno nie zauważyć jednak rosnącego zainteresowania tym krajem. Właśnie dlatego Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie postanowiło uruchomić projekt kolekcjonerski, który przybliży tradycje i obyczajowość Korei.

Do tej pory w zbiorach pozaeuropejskich muzeum znajdowało się zaledwie kilkanaście eksponatów reprezentujących kulturę koreańską. Za sprawą nowej ekspozycji stałej ich kolekcja stanie się największą w Polsce. Najliczniejsza grupa obiektów (ponad 60 sztuk), których część wejdzie w skład wystawy, została zakupiona w prywatnej galerii Dirka Pfannebeckera – Chinese Arts & Crafts we Frankfurcie nad Menem. Pojedyncze eksponaty pochodzą również z galerii sztuki w Turynie.

Większość przedmiotów kolekcji koreańskiej stanowią drewniane meble i akcesoria z XIX i XX wieku. Obok mebli, wykonanych z wyjątkową precyzją, wydobywającą piękno naturalnej tekstury drewna, zdobionych okuciami, a zarazem bardzo funkcjonalnych, znalazły się również matryce pochodzące z Haeinsa – słynnej świątyni koreańskiego buddyzmu Seon. Całość kolekcji uzupełnia niezwykła ceramika: zabytkowe celadony – pokryte przezroczystą, nieco spękaną glazurą o zielonkawej, szarej lub niebieskawej barwie, ich współczesne odpowiedniki i dawne naczynia gliniane. 

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zobaczyć dom koreański, którego podział wiąże się z rolami społecznymi ściśle określonymi w społeczeństwie o charakterze patriarchalnym. W ramach ekspozycji symbolicznie zaprezentowane zostaną dwie przestrzenie – saranbang (część męska) i anbang (część kobieca). W pierwszej z nich mężczyźni studiowali, pracowali, przyjmowali gości i niekiedy spożywali posiłki w towarzystwie dygnitarzy. Stąd musiała być ona wyposażona w odpowiednie przedmioty – szafy, regały, stoliki, w których przechowywano kamienie do rozcierania tuszu i narzędzia do pisania, biurka czy listowniki. W części kobiecej znajdowały się kabinety, skrzynie i pudełka z lustrami na kosmetyki. Istotnym elementem koreańskiego domu stało się ogrzewanie podłogowe – ondol, które zarówno implikuje styl życia (używanie mat i materacy zamiast krzeseł), jak i stanowi oryginalny produkt kultury koreańskiej. W prezentowanej przestrzeni nie zabraknie elementów dekoracyjnych, wśród których wymienić można przykłady tradycyjnego malarstwa i parawany – nie tylko rozdzielające przestrzeń, ale też stanowiące ozdobę.

Większość powierzchni koreańskich domów projektowano z uwzględnieniem filozofii „pożyczenia od natury” (chagyeong), a dokładniej – „pożyczenia od natury jej piękna”. Umożliwiało to tworzenie zrównoważonych wnętrz harmonizujących z otaczającym je krajobrazem. Każdy mebel umieszczano w określonym kontekście, kierując się całościową ideą zrozumiałą przede wszystkim dla człowieka charakteryzującego się wyrafinowanym smakiem i wielką wrażliwością. Wystawa prezentowana w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie w swoim założeniu ma w jak najlepszy sposób oddać charakter koreańskiego tradycyjnego domostwa oraz ukazać jego wyjątkowość, w dużej mierze płynącą z filozofii życiowej Koreańczyków. Ekspozycja łączy tradycyjne wzornictwo z współczesnym koreańskim designem stanowiącym jego naturalną kontynuację.

Galeria Koreańska to wyjątkowa inicjatywa – pierwszy tego typu projekt zrealizowany w tak kompleksowy sposób. Otwarciu ekspozycji będą towarzyszyć wydarzenia specjalne, takie jak pokaz filmowy, zajęcia z kaligrafii i warsztaty kulinarne, mające na celu przybliżenie odbiorcom kultury Korei w wielu jej aspektach. 

Producenci: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie | Narodowe Muzeum Folkloru Korei | Ministerstwo Kultury, Sportu i Turystyki w Korei 

Partnerzy: Ambasada Republiki Korei w Warszawie | Koreańskie Centrum Kultury | Stowarzyszenie Przyjaciół Narodowego Muzeum Folkloru Korei 

Wystawa dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz przez Ministerstwo Kultury, Sportu i Turystyki w Korei.

Galeria Koreańska
Otwarcie: 23 lutego 2018
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie 
ul. Kredytowa 1, 00-056 Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.