Fundusze norweskie wspierają stolicę.
Warszawa to metropolia, która dynamicznie się rozwija. Zmiany nie byłyby możliwe bez wsparcia funduszy europejskich i źródeł pomocowych, wśród których istotne miejsce zajmują fundusze norweskie.
– W ciągu ostatnich kilkunastu lat Warszawa uległa dynamicznym przeobrażeniom, stając się miastem bardziej nowoczesnym, pięknym i atrakcyjnym dla mieszkańców, a także turystów. Polska jest dużym beneficjentem środków z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Otrzymane wsparcie, w tym od Norwegii, pozwoliło na zrealizowanie w Warszawie 14 projektów na ponad 122 mln złotych, z czego dofinansowanie ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego wynosi ponad 51 mln zł – mówi Michał Olszewski, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy i dodaje – Otrzymane środki pozwoliły m.in. na remont Muzeum Warszawy i renowację części piwnic kamienic Starego Miasta. To także szereg innych projektów, jak m.in. restytucja łąk nadwiślańskich, będąca jednym z elementów naszego planu przywracania Wisły, warszawskiego skarbu, mieszkańcom.
– 2019 rok to czas wielu rocznic i powodów do świętowania. Obchodzimy setną. rocznicę polsko-norweskich stosunków dyplomatycznych, od 20 lat jesteśmy sojusznikami w ramach NATO, a od 15 lat partnerami w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Natomiast dla samej Norwegii to 25. rocznica porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym, które związało Norwegię z państwami Unii Europejskiej. Fundusze norweskie i fundusze EOG to nasz wkład w stabilność i jedność w Europie, a także wyjątkowa możliwość wzmocnienia łączących nas więzów dwustronnych – mówi Olav Myklebust, ambasador Norwegii w Polsce i dodaje – Widzimy fantastyczne rezultaty działalności wspieranej funduszami norweskimi. W całej Polsce zrealizowano 3000 projektów, w tym wiele z nich na pięknym Mazowszu oraz w Warszawie. Mamy nadzieję, że polsko-norweska współpraca będzie tak silna i trwała jak klon, który dziś zasadziliśmy.
Dynamiczne zmiany zachodzące w stolicy nie byłyby możliwe bez wsparcia funduszy europejskich i źródeł pomocowych, wśród których znaczącą rolę dla rozwoju naszego miasta dogrywają fundusze norweskie i EOG (Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Fundusze te stanowią formę bezzwrotnej pomocy zagranicznej i przyczyniają się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w Europie oraz wzmacniania współpracy dwustronnej. Przyznawane są Polsce i innym państwom członkowskim Unii Europejskiej przez Norwegię oraz Islandię i Liechtenstein.
Najbardziej rozpoznawalną inwestycją i obdarowaną największą dotacją ze środków NMF i EOG jest Muzeum Warszawy. Główna siedziba Muzeum na Rynku Starego Miasta odzyskała swój blask przy ogromnym wsparciu w wysokości ponad 18 mln zł. W ramach projektu przeprowadzony został pierwszy od czasu powojennej odbudowy Starego Miasta gruntowny remont kamienic muzealnych, w trakcie którego zastosowano metody i technologie w minimalnym stopniu ingerujące w najcenniejsze wnętrza i przywracające im świetność dzięki zabiegom konserwatorskim. Pozwoliło to na zachowanie klimatu kamienic w połączeniu z najnowocześniejszymi technologiami wystawienniczymi.
Dzięki wsparciu strony norweskiej mogliśmy również przeprowadzić renowację części piwnic kamienic Starego Miasta, wpisanych na listę UNESCO. W wyniku realizacji projektu powstała ścieżka turystyczna pod nazwą Szlak Kulturalnych Piwnic Starego Miasta, która przybliża zwiedzającym historię powstawania, zniszczenia i odbudowy Starówki, a także umożliwia im poznanie jedynych, oryginalnych fragmentów historycznych murów. W odrestaurowanych piwnicach powstało Centrum Interpretacji Zabytku ze stałą Wystawą Historii Odbudowy Starego Miasta oraz z Punktem Informacji Turystycznej. Natomiast piwnice Muzeum Warszawy udostępniają ekspozycję dotyczącą najstarszej historii archeologicznej Warszawy, od jej początków do momentu uzyskania stołeczności.
Warszawa, dzięki wsparciu środków przyznanych w ramach NFM i MF EOG, zrealizowała szereg innych projektów:
- Budowanie systemu przeciwdziałania przemocy w Warszawie.
- Warszawskie żłobki wspierają rodzinę w wychowaniu– Zdrowe dziecko = zdrowa rodzina = zdrowe społeczeństwo.
- Wzmocnienie trafności i skuteczności działań na rzecz cudzoziemców w Warszawie.
- AGE – Działania na rzecz aktywnego i godnego starzenia się w Warszawie.
- Wspomaganie dialogu obywatelskiego w warunkach konfliktu lokalnego.
- Modernizacja funkcjonowania Biura Rady m.st. Warszawy i Sekretariatów Rad Dzielnic m.st. Warszawy.
- Wzmacnianie mechanizmu partycypacji społecznej w m.st. Warszawie.
- Wykwalifikowana kadra – wysoka jakość usług. Doskonalenie warsztatu pracy pracowników realizujących miejską politykę społeczną.
- CONSENSIO – platforma współpracy trójstronnej – Decent Work – Poland.
- Warszawa Stolicą Czystości – projekt edukacji ekologicznej.
- Restytucja łąk zalewowych na warszawskim odcinku OSOP Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły (PLB 140004).
- Przełamywanie barier. Wymiana wiedzy i doświadczeń ekspertów z dziedziny ochrony dziedzictwa kulturowego w zakresie adaptacji obiektów zabytkowych dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
- Renowacja i adaptacja na cele kulturalne zabytkowych piwnic staromiejskich Warszawy na obszarze wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
- Modernizacja, konserwacja oraz digitalizacja obiektów zabytkowych siedziby głównej Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta w Warszawie.
2019 rok wraz z przypadającą 15. rocznicą funduszy norweskich w Polsce jest też czasem, w którym spodziewane jest ogłoszenie naborów w 11 nowych obszarach, w ramach trzeciej edycji funduszy norweskich 2014-2021. Ponadto, w tym roku Polska i Norwegia obchodzą setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. Z tej okazji, 17 maja – w dzień norweskiej konstytucji – Olav Myklebust, ambasador Norwegii w Polsce i Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy zasadzili drzewo na terenie stołecznej Doliny Szwajcarskiej.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.