Fundacja Biedronki wesprze 10000 seniorów w ich zakupach

Fundacja Biedronki wesprze 10000 seniorów w ich zakupach

Jeronimo Martins Polska tworzy Fundację Biedronki, która zajmować się będzie pomocą osobom starszym. W pierwszym roku na Fundację przeznaczonych zostanie 50 mln zł. Pierwszym programem Fundacji będzie program kart przedpłaconych „Na codzienne zakupy”, obejmujący 10 tys. potrzebujących seniorów. Na ten cel Fundacja Biedronki przeznaczy prawie 15 mln zł.

Z danych i prognoz GUS wynika, że co czwarty Polak ukończył już 60 lat [1], a w 2050 roku starsi ludzie będą stanowili 40% społeczeństwa [2]. Polska jest jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw na świecie i wielkim wyzwaniem staje się zapewnienie osobom starszym jak najlepszych warunków życia i opieki. Celami Fundacji Biedronki będzie przeciwdziałanie ubóstwu, niedożywieniu, samotności i wykluczeniu społecznemu osób starszych. Fundacja będzie prowadziła też działania na rzecz rozwoju wolontariatu na rzecz seniorów.

W 2020 r. Fundacja Biedronki będzie dysponowała budżetem 50 mln zł, a w kolejnych latach fundator planuje przeznaczyć na wsparcie Fundacji od 7,5 mln do 20 mln euro rocznie.

Wytyczaniem strategicznych osi działania organizacji będzie zajmować się Rada Fundacji, w której skład wejdą prof. dr hab. Anna Giza-Poleszczuk, siostra Małgorzata Chmielewska, prof. dr hab. Jerzy Hausner oraz przedstawiciele Grupy Jeronimo Martins: Pedro Soares dos Santos – prezes Grupy, Sara Miranda – dyrektor komunikacji i CSR Grupy oraz Marta Maia – dyrektor personalna Grupy.

Pierwszym projektem Fundacji, który będzie realizowany we współpracy z Caritas Polska, będzie program „Na codzienne zakupy”. W 2020 r. pomocą nim zostanie objętych 10000 seniorów, którzy będą otrzymywać wsparcie finansowe w wysokości 100 zł lub 150 zł miesięcznie na karcie przepłaconej. Kart można używać na zakupy w sklepach Biedronka. Dzięki takiej formie pomocy seniorzy sami decydują, na jakie produkty chcą przeznaczyć fundusze, co gwarantuje im poczucie niezależności i godności. Osoby objęte programem mogą liczyć na opiekę wolontariusza, który pomaga im w zakupach albo towarzyszy w codziennych zajęciach.

[1] GUS, https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/osoby-starsze/osoby-starsze/sytuacja-osob-starszych-w-polsce-w-2018-roku,2,1.html

[2] GUS, https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/prognoza-ludnosci/prognoza-ludnosci-na-lata-2014-2050-opracowana-2014-r-,1,5.html

 
Źródło informacji: Fundacja Biedronki
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.