Fotowoltaika w 2021 roku. Wszystko, co warto wiedzieć

UDOSTĘPNIJ
Rynek fotowoltaiki w Polsce przeżywa dynamiczny rozwój. Od kilku lat utrzymujemy się w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem przyrostu nowych mocy PV . Według danych IEO wzrosty są szczególnie widoczne w sektorze prosumentów. Interesujesz się zakupem instalacji? Oto krótkie wprowadzenie, dzięki któremu lepiej odnajdziesz się w świecie fotowoltaiki.

Jak działa fotowoltaika?

System fotowoltaiczny to rozwiązanie pozwalające na samodzielną produkcję energii elektrycznej. Dzięki niemu z konsumenta zmieniasz się w prosumenta – użytkownika fotowoltaiki przyczyniającego się do produkcji prądu.  

W jaki sposób działa sama instalacja? Panele, zamontowane na dachu lub gruncie, pobierają energię słoneczną i przekazują ją do urządzenia zwanego inwerterem. Jego zadanie polega na przekształceniu pozyskanej energii w prąd zmienny, nadający się do wykorzystania w gospodarstwie domowym. 

Fotowoltaika – jakie korzyści przyniesie?

Co sprawia, że fotowoltaika tak bardzo zyskuje na popularności w ostatnim czasie? Wpływ na to mają dwa podstawowe czynniki. Przede wszystkim to rozwiązanie bazujące na energii odnawialnej – w wyniku działania systemu nie dochodzi do produkcji szkodliwych substancji i zanieczyszczeń.

Druga kwestia – oszczędność. Standardowy rachunek za energię rozlicza się na podstawie prognozy sprzedaży oraz kilku dodatkowych opłat. W przypadku korzystania z systemu fotowoltaicznego dotychczasowe rachunki zmniejszą się do jedynie niewielkich opłat na rzecz operatora energii – może to być zaledwie kilkadziesiąt zł rocznie. Dobrze dopasowana fotowoltaika jest w stanie pokryć nawet 100% rocznego zapotrzebowania domowników na energię.  

Dopasowana fotowoltaika, czyli jaka?

W jaki sposób przebiega proces dopasowania fotowoltaiki do potrzeb gospodarstwa domowego? Zajmują się tym przede wszystkim doradcy klienta, jednak istnieją dodatkowe udogodnienia, które pozwalają oszacować wstępne koszty związane z zakupem takiego systemu.

Takim rozwiązaniem jest kalkulator fotowoltaiki dostępny na witrynie https://www.hewalex.pl/fotowoltaika/. Znajdziesz w nim formularz, do którego należy wprowadzić kilka danych dotyczących gospodarstwa domowego, m.in. lokalizację, poziom zużycia energii, orientację paneli względem słońca itp. Na ich podstawie program określi rozmiar systemu, który będzie odpowiadać na zapotrzebowanie  domowników. Jednocześnie wskaże szacowany okres zwrotu takiej inwestycji.    

W ten sposób możesz od razu uzyskać ofertę na zakup i montaż samodzielnie dobranej instalacji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.