Fotoplastykon przy Starej Oranżerii

Fotoplastykon przy Starej Oranżerii.

Fundacja Koncept Kultura oraz Łazienki Królewskie zapraszają w sentymentalną podróż w świat przedwojennych miast, zimowych kurortów, sportu, kultury, ciekawostek i obyczajów z tamtych lat. Oryginalne fotografie archiwalne w formie stereopar, które dają wrażenie trójwymiarowości, można oglądać bezpłatnie w fotoplastykonie przy Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich do 31 maja w godzinach 6:00-21:00.

Zaglądając w głąb tajemnicy ukrytej w wizjerach fotoplastykonu udajemy się w wirtualny spacer uliczkami starego Krakowa, Zamościa czy Lublina, spędzamy czas w przedwojennych polskich kurortach zimowych: Worochcie, Krynicy, Zakopanem. Niczym przez dziurkę od klucza podglądamy życie ówczesnych mieszkańców miast i wsi, spotykamy całą galerię barwnych postaci międzywojennej Polski:
od Józefa Piłsudskiego, przez Wojciecha Kossaka, Hucułów, turystów na górskich szlakach, zamojskiego piekarza, siłacza Zygmunta podczas cyrkowego występu czy młodych kobiet w strojach regionalnych, które zgodnie z tradycją, przyozdabiają chaty na Zielone Świątki.

Wystawa uczy, bawi i wzrusza, bo choć młode państwo polskie po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. borykało się z wieloma problemami natury gospodarczej i politycznej, to Polska międzywojenna była prawdziwą dumą Polaków, a II Rzeczpospolita przetrwała w pamięci zbiorowej jako symbol odrodzenia, witalnych sił narodu oraz sukcesu i samostanowienia o swoich sprawach.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury.

Wybrane zdjęcia z wystawy:


Siłacz Zygmunt Breitbart podczas występu w cyrku.
Rok 1925. Zdjęcie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego


Huculi przy saniach zaprzężonych w konie w nierozpoznanej wsi.
Lata 1910–1939, autor: Henryk Poddębski.
Zdjęcie ze zbiorów NArodowego Archiwum Cyfrowego

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.