Fotoplastykon przy Starej Oranżerii

Fotoplastykon przy Starej Oranżerii.

Fundacja Koncept Kultura oraz Łazienki Królewskie zapraszają w sentymentalną podróż w świat przedwojennych miast, zimowych kurortów, sportu, kultury, ciekawostek i obyczajów z tamtych lat. Oryginalne fotografie archiwalne w formie stereopar, które dają wrażenie trójwymiarowości, można oglądać bezpłatnie w fotoplastykonie przy Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich do 31 maja w godzinach 6:00-21:00.

Zaglądając w głąb tajemnicy ukrytej w wizjerach fotoplastykonu udajemy się w wirtualny spacer uliczkami starego Krakowa, Zamościa czy Lublina, spędzamy czas w przedwojennych polskich kurortach zimowych: Worochcie, Krynicy, Zakopanem. Niczym przez dziurkę od klucza podglądamy życie ówczesnych mieszkańców miast i wsi, spotykamy całą galerię barwnych postaci międzywojennej Polski:
od Józefa Piłsudskiego, przez Wojciecha Kossaka, Hucułów, turystów na górskich szlakach, zamojskiego piekarza, siłacza Zygmunta podczas cyrkowego występu czy młodych kobiet w strojach regionalnych, które zgodnie z tradycją, przyozdabiają chaty na Zielone Świątki.

Wystawa uczy, bawi i wzrusza, bo choć młode państwo polskie po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. borykało się z wieloma problemami natury gospodarczej i politycznej, to Polska międzywojenna była prawdziwą dumą Polaków, a II Rzeczpospolita przetrwała w pamięci zbiorowej jako symbol odrodzenia, witalnych sił narodu oraz sukcesu i samostanowienia o swoich sprawach.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury.

Wybrane zdjęcia z wystawy:

Siłacz Zygmunt Breitbart podczas występu w cyrku.
Rok 1925. Zdjęcie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego


Huculi przy saniach zaprzężonych w konie w nierozpoznanej wsi.
Lata 1910–1939, autor: Henryk Poddębski.
Zdjęcie ze zbiorów NArodowego Archiwum Cyfrowego

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.