Flora Danica: Spotkania w Łazienkach Królewskich poświęcone królewskiej porcelanie

Flora Danica to cykl spotkań poświęcony królewskiej porcelanie  z Narodowego Muzeum Historycznego na Zamku Frederiksborg w Hillerød (Dania), którą od 6 sierpnia 2016 roku, można oglądać w Pałacu na Wyspie.

W ich trakcie rozpoznacie zdobienia na duńskim serwisie obiadowym, posługując się XVIII-wiecznym atlasem botanicznym „Flora Danica”. To właśnie z tej publikacji pochodzą rośliny, które zostały namalowane na poszczególnych częściach królewskiej zastawy.

Podczas spotkań poznacie nie tylko skandynawską florę, ale też przepisy na królewską zwierzynę w ziołach, zaczerpnięte z XVIII-wiecznych książek kucharskich. Porozmawiamy również o słynnych obiadach czwartkowych, organizowanych przez króla Stanisława Augusta.

Terminy i tematy spotkań:

11 sierpnia, godz. 18.00 – „Porcelanowy serwis Flora Danica i historia jego powstania”

18 sierpnia, godz. 18.00 – „Obiady czwartkowe i poetycka pochwała osiemnastowiecznych ogrodów”

25 sierpnia, godz. 18.00 – „Oświeceniowe życie towarzyskie – kawa i książki botaniczne”

1 września, godz. 18.00 – „Kuchnia,kredens, cukiernia i piwnica  domu królewskiego Stanisława Augusta oraz kłopoty z polską porcelaną w Belwederze”.  

Spotkania poprowadzi Agnieszka Martyka-Grudzień, edukatorka Muzeum Łazienki Królewskie.
Wstęp jest bezpłatny, obowiązuje jednak rezerwacja: edukacja@lazienki-krolewskie.pl


Jeden z najsłynniejszych i najbardziej ekskluzywnych królewskich serwisów obiadowych „Flora Danica” można oglądać do 30 października w Pałacu na Wyspie. Wystawa porcelany to efekt współpracy Muzeum Łazienki Królewskie oraz Zamku Frederiksborg w Hillerød (Dania).

Porcelana, pochodząca z Narodowego Muzeum Historycznego na Zamku Frederiksborg w Hillerød, jest prezentowana w Jadalni Królewskiej, w której odbywały się słynne obiady czwartkowe Stanisława Augusta (na wystawę obowiązują bilety wstępu do Pałacu na Wyspie). Jest to zastawa, jaka pojawiała się na stole królów duńskich w czasie świąt na przełomie XVIII i XIX w.

Żródło: Muzeum Łazienki Królewskie

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.