Finisaż wystawy „Praga’44” w Muzeum Warszawskiej Pragi

Finisaż wystawy „Praga’44” w Muzeum Warszawskiej Pragi

Finisaż wystawy „Praga’44”

W ramach obchodów 80. rocznicy powstania warszawskiego zaprosiliśmy publiczność na bardzo ważną dla nas wystawę „Praga’44”. Z jej pomocą chcieliśmy pochylić się nad prawobrzeżną perspektywą historii i doświadczeń powstańczych, która jest znacząco inna niż dominująca opowieść o tych zdarzeniach. Zależało nam też na tym, aby przyjrzeć się w tym kontekście temu, co działo się na Pradze jesienią i zimą 1944/1945 i wydobyć rolę tych wydarzeń dla zachowania ciągłości miasta i późniejszej decyzji o utrzymaniu stołeczności Warszawy i jej odbudowie.

Wystawie towarzyszył bogaty program wydarzeń towarzyszących, pozwalających na lepszy wgląd w część treści prezentowanych na wystawie. W ostatnich dniach jej trwania zapraszamy na spotkanie poświęcone odrodzeniu się Polskiego Radia, ostatnie oprowadzanie kuratorskie oraz spotkanie wokół książki „Bajbus, pies który przeżył powstanie”, która pozwala przybliżyć tematykę powstańczą młodszym odbiorcom.

czw., 20.02.2025, 17:30–19:00

Spotkanie – Muzeum Warszawskiej Pragi

Wstęp wolny, wejściówki do pobrania: https://bilety.muzeumwarszawy.pl/rezerwacja/termin.html?id=3698&option_data=20.02.2025

Odrodzenie Polskiego Radia na Pradze i „Skrzynka poszukiwania rodzin” | PRAGA’44

Polskie Radio zostało reaktywowane w Warszawie na początku lutego 1945 roku. Redakcje, studio emisyjne, amplifikatornia zostały ulokowane w czteropokojowym mieszkaniu na pierwszym piętrze kamienicy przy ul. Targowej 63. Już pierwszego lutego nadano pierwszą audycję, a 12 dni potem pierwszą Skrzynkę poszukiwania rodzin. W bramie prowadzącej do redakcji postawiono skrzynkę, do której każdy mógł wrzucić notkę, kogo szuka. A szukali się wszyscy – karteczek było tyle, że do ich segregowania używano… haków w dawnym sklepie mięsnym w tej kamienicy. Tych wstrząsających ogłoszeń słuchało się najczęściej na ulicy, z kołchoźnika, każdego dnia zimy i wiosny 1945 roku. Nie nagrywano niczego, ale zachowały się teksty dla lektorów.

Oryginał zapisu audycji z 12 lutego 1945 r. prezentujemy na wystawie wraz z wydrukami zachowanych treści dotyczących poszukujących się w zrujnowanej Warszawie osób. Podczas spotkania porozmawiamy między innymi o okolicznościach odrodzenia się Polskiego Radia, początkach jego funkcjonowania na Pradze i specyfice pracy.

Spotkanie odbędzie się w sali kinowej, zlokalizowanej tuż obok wystawy czasowej „Praga’44” (1 piętro). Poprowadzi je Anna Mizikowska, współkuratorka wystawy „Praga’44”, autorka scenariusza do filmu dokumentalnego „Polskie Radio na Pradze”.

ndz., 23.02.2025 11:00–12:00

Oprowadzanie – Muzeum Warszawskiej Pragi

Bilety: https://bilety.muzeumwarszawy.pl/rezerwacja/termin.html?id=3474&option_data=23.02.2025

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Praga’44” | PRAGA’44

Wybuch powstania warszawskiego podzielił Warszawę wzdłuż linii Wisły. Historia miasta od sierpnia 1944 do stycznia 1945 roku to dwie odrębne, choć związane ze sobą opowieści. Walki na prawym brzegu trwały zaledwie kilka dni. Gdy we wrześniu w lewobrzeżnej Warszawie dogasało powstanie, na Pragę wkroczyli Rosjanie.

W cieniu zagrożenia i represji ze strony służb bezpieczeństwa zaczęło się odradzać życie. Wystawa Praga ’44 przybliża mało znaną historię czterodniowego zrywu i pokazuje, jak w cieniu trwających walk w przyfrontowym mieście toczyło się codzienne życie.

Po wystawie oprowadzi Aleksandra Sołtan – współkuratorka wystawy, historyczka, absolwentka Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, kustoszka w Muzeum Warszawy. Autorka i redaktorka opracowań dotyczących dziejów Warszawy i Mazowsza.

ndz., 23.02.2025 – 15:30–17:00

Spotkanie – Muzeum Warszawskiej Pragi

Wstęp wolny, wejściówki do pobrania: https://bilety.muzeumwarszawy.pl/rezerwacja/termin.html?id=3699&option_data=23.02.2025

„Bajbus, pies który przeżył powstanie” –  promocja książki| PRAGA’44

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Praga’44” zapraszamy na spotkanie z Anną Chomiak, współautorką książki „Bajbus, pies, który przeżył powstanie”.

Jest 1944 rok, trwa wojna. Siedmioletni Piotruś musi opuścić dom wraz ze swymi bliskimi oraz ukochanym kudłatym, czarnym psem Bajbusem. Rodzina usiłuje wydostać się z bombardowanej Warszawy, pokonując barykady i próbując przetrwać. Po jednym z nalotów przerażony Bajbus ucieka. Piotruś bardzo tęskni za przyjacielem, ale nie ma już czasu na poszukiwania, trzeba uciekać. Razem z mamą, tatą i dziadkami chłopiec trafia do obozu przejściowego w Pruszkowie – Dulag 121. Mimo wszystko Piotruś wierzy, że odnajdzie swojego psiego przyjaciela.

Książka „Bajbus, pies, który przeżył powstanie” autorstwa Anny Chomiak i  Malwiny Kozłowskiej z ilustracjami Zuzanny Mukoid jest oparta na prawdziwej historii, adresowana jest do dzieci w wieku 9–12 lat. Przybliża czytelnikom obraz zniszczonej wojną stolicy oraz przypomina o ponadczasowych wartościach takich jak miłość, przyjaźń, wolność i wsparcie. Została wydana przez Muzeum Dulag 121 (http://dulag121.pl/ ).

Anna Chomiak – absolwentka historii Uniwersytetu w Białymstoku oraz politologii Politechniki Białostockiej, edukatorka muzealna w Muzeum Dulag 121. Animatorka kultury i społeczniczka, zainteresowana edukacją historyczną dzieci oraz pedagogiką pamięci dotyczącą tematu II wojny światowej. W sieci znana jako Kultura Dla Nas (https://kulturadlanas.pl).

/materiały prasowe/


Jeśli podoba Ci się to co robimy, wesprzyj naszą działalność: https://buycoffee.to/warsawnow

Przeczytaj też:

muzeum narodowe w warszawie
Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzea za darmo Warszawa – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie w tym miesiącu – klik
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego – klik
Reklama