Filmy nagrodzone przez PE w Kazimierzu Dolnym

Filmy nagrodzone przez PE w Kazimierzu Dolnym.

Dolnym odbędą się pokazy filmów docenionych przez Parlament Europejski nagrodą „Lux”. Bezpłatne wejściówki będą dostępne w biurze Festiwalu Dwa Brzegi – informuje przedstawicielstwo PE w Polsce.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą potrwa w tym roku od 27 lipca do 4 sierpnia. Pokazy filmów nagrodzonych przez Parlament Europejski zapowiedziano na 30 lipca i 2 sierpnia. Będą to produkcje „Kobieta idzie na wojnę” oraz „Styx”.

Bezpłatne wejściówki na pokazy dostępne będą od 27 lipca w biurze festiwalowym.

Statuetka LUX Prize przyznawana jest przez Parlament Europejski od 2007 r. Nagroda Parlamentu Europejskiego ma dwa główne cele: wspieranie kina jako sposobu na zachęcanie do debaty na temat wartości europejskich i kwestii społecznych oraz promocję europejskich produkcji filmowych. Praktyczny wymiar nagrody to przetłumaczenie napisów do trzech finałowych filmów na 24 języki i ich projekcje w całej Europie.

W tym roku do finałowej trójki, która walczy o nagrodę filmową PE zakwalifikowały się: „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?” (Cold Case Hammarskjöld) – Mads Brügger (Dania/Norwegia/Szwecja/Belgia); „Bóg istnieje, Jej imię to Petrunia” (God Exists, Her Name Is Petrunya) – Teona Strugar Mitevska (Macedonia Północna/Belgia/Słowenia/Chorwacja/Francja) oraz „Królestwo” (The Realm) – Rodrigo Sorogoyen (Hiszpania/ Francja).

Nagroda dla zwycięskiego filmu, wybranego przez posłów do PE, zostanie wręczona 27 listopada 2019 r. podczas sesji plenarnej w Strasburgu.

 
Źródło informacji: EuroPAP News
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.