Filmowy weekend z Władysławem Bartoszewskim

Filmowy weekend z Władysławem Bartoszewskim

19 lutego 2022 Władysław Bartoszewski obchodziłby 100. urodziny. Z tej okazji zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na Weekend z Władysławem Bartoszewskim – czekają nas cztery pokazy filmów z udziałem Profestora!

PROGRAM
SOBOTA | 19 LUTEGO 
godz. 16:00 – „Bartoszewski. Droga” (2012, 71′), reż. Artur Więcek „Baron”
godz. 17:30 – „Budowniczy mostów” (2017, 30′), reż. Zofia Kunert

NIEDZIELA | 20 LUTEGO 
godz. 12:00 –  „Bartoszewski” (1998, 42′), reż. Jerzy Ridan, Jerzy Kowynia
godz. 13:00 – „Opowieść o «Żegocie» (2015, 48’), reż. Zofia Kunert

„Bartoszewski. Droga” (2012, 71′), reż. Artur Więcek „Baron”

Filmowa podróż po życiowej drodze Władysława Bartoszewskiego – człowieka niezwykłego, który nieustannie walczył o Polskę.
W obrazie znalazły się fragmenty wykładów Władysława Bartoszewskiego oraz wypowiedzi osobistości świata polityki: Lecha Wałęsy, Donalda Tuska, Tadeusza Mazowieckiego, Bronisława Komorowskiego, Radosława Sikorskiego czy Szewacha Weissa.
(sobota, 19 lutego, godz. 16:00)

Wstęp wolny, jednak liczba miejsc jest ograniczona do 15 osób.

Prosimy o zachowanie dystansu oraz zakrywanie nosa i ust.


„Budowniczy mostów” (2017, 30′), reż. Zofia Kunert

Opowieść o Władysławie Bartoszewskim i jego działalności na polu stosunków polsko-niemieckich, dzięki której doszło do poprawy relacji między obu narodami. O działalności profesora wypowiadają się w filmie osoby, z którymi współpracował przez wiele lat. Oprócz nich – usłyszymy także młodych ludzi i studentów, dla których był on już postacią z historii.
(sobota, 19 lutego, godz. 17:30)

 

„Bartoszewski” (1998, 42′), reż. Jerzy Ridan, Jerzy Kowynia

Film nie przedstawia pełnej biografii Władysława Bartoszewskiego. Bohater ze swadą opowiada o swoim życiu, wybiejąc najbardziej znaczące epizody w kontekście najnowszej historii Polski. W opowieści tej wyraźnie widać, jak jego osobiste dzieje nierozerwalnie, a często dramatycznie, splatały się z najważniejszymi wydarzeniami politycznymi i społecznymi naszej epoki. O bohaterze mówią też przed kamerą: Jerzy Sienkiewicz, Jerzy Turowicz, Krzysztof Kozłowski, Isarel Gutman, Jan Nowak Jeziorański, Stanisław Lem i Stefan Kisielewski
(niedziela, 20 lutego, godz. 12:00)

 

„Opowieść o «Żegocie» (2015, 48’), reż. Zofia Kunert

Warszawa w końcu 1942 roku. Szczyt okupacyjnego terroru. W getcie po wielkiej akcji przetrwało jeszcze kilkadziesiąt tysięcy Żydów. Grupka ludzi zakłada konspiracyjną organizację Żegota, mającą ratować ocalałych i nieść pomoc tym, którzy ukrywają się po aryjskiej stronie. Kim byli ludzie, którzy kierując się humanitaryzmem, a czasem zwykłym odruchem litości narażali życie, by ratować innych? Jakie musieli podejmować decyzje? Skąd brali na chleb? Jak czuły się żydowskie dzieci, nagle oderwane od rodziców i rzucone w obce środowisko?
Jest to zapewne ostatni film z udziałem prof. Władysława Bartoszewskiego, który zmarł 24 kwietnia 2015 roku. To właśnie on w październiku 1963 r. zasadził drzewko Żegoty w Alei Sprawiedliwych na Wzgórzu Pamięci w Jerozolimie.
(niedziela, 20 lutego, godz. 13:00)

Grafika w tle z wykorzystaniem grafiki, której autorem jest Wiesław Smetek.
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.