Film i spotkanie: „Józio, chodź do domu”

Film i spotkanie: „Józio, chodź do domu”.

3 lipca 2017 roku, o godzinie 19:00, w Muzeum Polin odbędzie się spotkanie i pokaz dokumentu „Józio, chodź do domu” w reż. M. Chłopasia.

Josef Wilf dziś jest przewodnikiem po Izraelu. Kiedy wita polskich turystów mówi: jestem Józio z Wałbrzycha. Z rodzinnego miasta wyjechał jednak w 1957 roku. Jest też synem ocalonych z Holocaustu – rodziców przewrażliwionych na punkcie swojego urodzonego po wojnie dziecka. Polskich Żydów, którzy po wojnie właśnie w Wałbrzychu próbowali ułożyć sobie nowe życie. Nie zdołali – nagonka antysemicka w latach 1956-59 wypędziła z kraju około 50 tysięcy Żydów, w tym rodzinę Wilfów.

W 2011 roku Józio postanowił wrócić do Wałbrzycha. W drodze z Berlina towarzyszył mu z kamerami Marcin Chłopaś. Wysłuchał historii chłopca, który wielokrotnie spotykał się w życiu z odrzuceniem przez ludzi z zupełnie błahych i niezrozumiałych dla niego powodów. Był Żydem w Polsce, stał się gojem w Izraelu.

Spotkanie Józega Wilfa i Marcina Chłopasia zaowocowało powstaniem krótkometrażowego dokumentu „Józio, chodź do domu”. To historia o tożsamości, emigracji polskich Żydów w czasach postalinowskich, a także opowieści o wychowaniu dzieci przez tych, którzy przeżyli piekło Holocaustu. Muzykę do filmu skomponował Mikołaj Trzaska.

B’nai B’rith Polin i Muzeum POLIN zapraszają na projekcję filmu i spotkanie z bohaterem oraz twórcami dokumentu, które poprowadzi dr Sergiusz Kowalski, socjolog i tłumacz, przewodniczący stowarzyszenia B’nai B’rith.

Wstęp wolny

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.