12. Festiwal Warszawski NIEWINNI CZARODZIEJE „Kulturalni Chuligani”

W dniach 20-25 listopada 2017 roku odbędzie się 12. Festiwal Warszawski NIEWINNI CZARODZIEJE „Kulturalni Chuligani”.

PROGRAM

Już po raz dwunasty listopadowa stolica roziskrzy się feerią wydarzeń Festiwalu Warszawskiego Niewinni Czarodzieje. Patronami tegorocznej edycji są kulturalni chuligani – prekursorzy, kontestatorzy, reprezentanci kontrkultury czy też kultury alternatywnej, którzy na przestrzeni XX wieku inspirowali rzesze i wywoływali w odbiorcach głód zmiany.

Jazz, bigbit, hip-hop – te zjawiska muzyczne różnią się między sobą, a zarazem każde z nich wyraża głęboko zakorzenioną w człowieku potrzebę tworzenia i wypowiadania się poprzez sztukę – potrzebę wolności i manifestowania swoich poglądów oraz emocji.

Udajmy się w podróż przez lata 30., 60. oraz 90. i zobaczmy, jak dzięki kulturalnym chuliganom i chuligankom na przestrzeni stulecia zmieniały się hierarchie w kulturze, a tym samym to, co uznawane za „wysokie” i „dobre” oraz „niskie” i „złe”.

 

Przez kilka listopadowych dni dajmy pierwszeństwo naszej buntowniczej naturze. Niech zawładnie nami wyzwalająca kontestacja i ogarnie nas twórczy szał rewolucyjny. Znajdźmy się we władzy czaru stołecznej bandyterki kulturalnej i pofruńmy ponad chodnikami.

 

O Festiwalu Warszawskim „Niewinni Czarodzieje”

Festiwal Warszawski „Niewinni Czarodzieje” nawiązuje do barwnego okresu kultury polskiej, który rozpoczął się po 1956 roku. Patronami festiwalu do tej pory byli m.in. Leopold Tyrmand, Krzysztof Komeda, Zbigniew Cybulski, Kalina Jędrusik czy Kabaret Starszych Panów. Celem Festiwalu jest promocja sylwetek znanych postaci życia kulturalnego Warszawy i poprzez ich twórczość inspirowanie młodych warszawskich twórców do realizacji innowacyjnych, atrakcyjnych wydarzeń artystycznych sprzyjających integracji różnych pokoleń mieszkańców stolicy. Organizatorzy pokazują uczestnikom ciekawe, czasami nieco zapomniane, miejsca i przestrzenie. Do tej pory organizowaliśmy nowatorskie przedsięwzięcia m.in. w piwnicach hotelu Europejskiego, w piwnicach kamienicy na Smolnej, w kinie „Iluzjon”, czy w opuszczonej Bibliotece Krasińskich na ul. Okólnik oraz w kinie „Wars” na Nowym Mieście

PROGRAM:

20 listopada 2017

KUCHENNE MISTYFIKACJE

Dyskusja i warsztaty kulinarne

GOŚCIE ALEKSANDRA ZAPRUTKO-JANICKA, ANNA WŁODARCZYK ORAZ DARIUSZ ŁOMOWSKI ZASTĘPCA DYREKTORA DEPARTAMENT INSPEKCJI HANDLOWEJ URZĄD OCHRONY KONKURENCJI I KONSUMENTÓW

PROWADZENIE AGA KOZAK

CZAS GODZ. 18.00 MIEJSCE ELECTROLUX TASTE CENTER,

KAROLKOWA BUSINESS PARK, UL. KAROLKOWA 30

DYSKUSJA – WSTĘP WOLNY

WARSZTATY – WSTĘP WOLNY PO REJESTRACJI: www.rejestracja.1944.pl

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

Zapraszamy na rozmowę o kuchennych ciekawostkach, które odkryją przed nami eksperci potrafiący rozszyfrować najbardziej enigmatyczne zapisy na etykietach. Z dyskusji dowiemy się m.in., że zastępowanie wartościowych składników wątpliwymi jakościowo ingrediencjami praktykowane jest od dawna. Ba, okazuje się, że w szwindlach i oszukańczych procederach współcześni producenci nie dorastają do pięt przedwojennym sklepikarzom. Dziś straszy nas syrop glukozowo-fruktozowy z dodatkiem sztucznych barwników, aromatów i groźnie brzmiących E, dawniej zaś skosztować można było chleba z mąki zmieszanej z glinką, kromki posmarowanej masłem z dodatkiem gipsu i herbaty barwionej ołowiem…

Po otwierającej oczy rozmowie przyjdzie czas na warsztaty kulinarne, podczas których przygotujemy bardzo nieoczywiste danie. W spotkaniu wezmą udział: Aleksandra Zaprutko-Janicka – historyczka i publicystka, autorka książek „Okupacja od kuchni”, „Dwudziestolecie od kuchni” oraz „Piękno bez konserwantów”, a także Anna Włodarczyk – twórczyni bloga „Strawberries From Poland”, autorka książki „Retro kuchnia”.

20 i 22 listopada 2017

SPROWADZENI DO PARTERU

Warsztaty taneczne

PROWADZENIE MICHAŁ „PAN KROK” GERLACH I SKILL FANATIKZ CREW

CZAS GODZ. 18.00 MIEJSCE TĘCZA OD KUCHNI, UL. SUZINA 8

WSTĘP WOLNY PO REJESTRACJI: www.rejestracja.1944.pl

Warsztaty poświęcone breakdance’owi poprowadzi Michał „Pan Krok” Gerlach, który wspólnie z grupą Skill Fanatikz opowie o tym oryginalnym tańcu, jego początkach w Polsce i na świecie, ale przede wszystkim pokaże najciekawsze siłowo-sprawnościowe ruchy breaka. Podczas dwóch sesji warsztatowych poznamy scenę bboyingu, przeniesiemy się mentalnie na jedną z międzyblokowych imprez lat 90., posłuchamy ekspresyjnej muzyki oraz opowieści o charakternym tańcu miejskiego chuligana. No i zatańczymy breakdance!

21 listopada 2017

ZNAJOMI Z PODWÓRKA

Spotkanie z Bogną Świątkowską i Alexem Kłosiem poprowadzi Włodzimierz Pessel

CZAS GODZ. 19.00 MIEJSCE ZNAJOMI ZNAJOMYCH, UL. WILCZA 58A

WSTĘP WOLNY

Podwórko – mała ojczyzna, miejsce, które kształtowało osobowości i charaktery, teren spotkań „kulturalnych chuliganów”… Kiedyś na ławkach przed blokami tętniło życie. Na podwórkach zawiązywały się przyjaźnie lub tworzyły wrogie obozy. Obecnie kryjemy się w zamkniętych osiedlach, odgradzamy się murami i bramami, nie rozpoznajemy sąsiadów, nie zawieramy „osiedlowych znajomości”. Czy tęsknimy za czasem spędzonym pod blokiem? Czy kolejne pokolenia zaznają podwórkowego aspektu socjalizacji? Podczas spotkania nasi eksperci podejmą próbę przeprowadzenia antropologiczno-kulturowej analizy podwórkowego życia na przestrzeni lat.

W rozmowie wezmą udział:

Bogna Świątkowska – założycielka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, członkini Rady Architektury i Przestrzeni Publicznej Warszawy;

Alex Kłoś – dziennikarz, reporter, scenarzysta filmu „Grzesiuk, chłopak z ferajny”;

a także dr Włodzimierz Pessel – adiunkt w Zakładzie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Warszawskiego, współzałożyciel i kierownik Pracowni Studiów Miejskich.

21 listopada 2017

NADWIŚLAŃSKI BIT

Live act

WYSTĄPI TOM ENCORE

CZAS GODZ. 20.00 MIEJSCE DZIK (DOM ZABAWY I KULTURY),

  1. BELWEDERSKA 44A

WSTĘP WOLNY

Zastanawialiście się kiedyś, jak brzmi Warszawa? Zgiełk ulicy w godzinach szczytu czy senny szum nad ranem – każdy z nas słucha własnej miejskiej muzyki będącej tłem i ścieżką dźwiękową naszego życia z Warszawą. Przedwojenna stolica rozbrzmiewała tramwajami, rozmowami przechodniów, tętentem kopyt uderzających o bruk. Powojennej odbudowie towarzyszyła muzyka nadziei rosnącej szybciej niż mury nowych budynków i nowe pokolenie szukające swojej więzi z miastem. Każdy moment dziejowy wyraża się w warstwie dźwiękowej, w swoistej melodii miejsca. Zanurzmy się w wizję miasta stworzoną za pomocą instrumentów smyczkowych, które uzupełnią elektroniczny live act w wykonaniu Toma Encore’a. Dzięki połączeniu nagrań terenowych, muzyki studyjnej i sampli z kronik filmowych powstanie melodia Warszawy – tej wczorajszej i tej, w której żyjemy obecnie.

22 listopada 2017

MUZYKA NIE-POWAŻNA

Wystawa fotografii Marka Karewicza

CZAS GODZ. 10.00–18.00 MIEJSCE FOTOPLASTIKON WARSZAWSKI,

  1. JEROZOLIMSKIE 51 (OFICYNA)

BILETY W CENIE 4 ZŁ DO NABYCIA W KASIE FOTOPLASTIKONU WARSZAWSKIEGO

WYSTAWA CZYNNA DO 2 GRUDNIA (W ŚRODY, CZWARTKI, PIĄTKI I SOBOTY)

Marek Karewicz to jeden z najlepszych polskich fotografików muzycznych, autor kilkuset tysięcy zdjęć i ponad stu okładek płyt. Najpopularniejszy fotograf bigbitu, choć – jak sam wspomina – jego sercu zawsze bliższy był jazz. W latach 60. i 70. brał udział w wielu trasach koncertowych zespołów bigbitowych, poznając polski rynek muzyczny od podszewki. Fotografował najsłynniejszych polskich muzyków, od Krzysztofa Komedy po Ewę Demarczyk i Czesława Niemena. Robił też zdjęcia najważniejszym gwiazdom zagranicznym, które grały wtedy w Polsce: Milesowi Davisowi, Dave’owi Brubeckowi, Cliffowi Richardowi, Ericowi Burdonowi z The Animals czy zespołowi The Rolling Stones. Wystawa fotografii Marka Karewicza zabierze nas w podróż do złotej ery polskiej muzyki rozrywkowej. Na zdjęciach prezentowanych w Fotoplastikonie Warszawskim nie zabraknie najprawdziwszych muzycznych chuliganów.

22 listopada 2017

SKANDYNAWSKA SADYBA. EKSPERYMENT ATRIALNY

Spotkanie z RADOSŁAWEM GAJDĄ

CZAS GODZ. 19.30 MIEJSCE SZKOŁA GŁÓWNA HANDLOWA, AULA IV, AL. NIEPODLEGŁOŚCI 162

WSTĘP WOLNY

Gdy słyszymy hasło „warszawskie budownictwo przełomu lat 60. i 70.”, myślimy o blokach z wielkiej płyty czy domach-kostkach. Tymczasem architektura tego okresu również może poszczycić się nowatorstwem architektonicznym. Grupa pracowników Katedry Projektowania Urbanistycznego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, która otrzymała wąską i małą działkę na wybudowanie na niej własnych domów, zaprojektowała osiedle domów atrialnych, które ściśle przylegały do siebie i tworzyły wspólne podwórza – atria. Kolonia ta niczym wyspa nowoczesności wyrasta pośród przedwojennych willi i domów w stylu dworkowym. O tym eksperymentalnym osiedlu i inspiracjach skandynawskim modelem urbanistycznym opowie Radosław Gajda – architekt, twórca kanału i bloga „Architecture is a good idea”.

22 listopada 2017

MECHANIKA TO GĘBOWA, CO WYRYWA SERCA NAM

Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Pablopavo poprowadzi Artur Rawicz

CZAS GODZ. 19.30 MIEJSCE KINO CZARY, UL. CHŁODNA 31

WSTĘP WOLNY

Wszystkich kulturalnych chuliganów zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu poświęconym poetyce języka hiphopowego. Wciąż niedoceniana liryka utworów z tego nurtu bez wątpienia zasługuje na wnikliwą analizę językową i odrzucenie stereotypowego myślenia, że hip-hop to tylko bazgranie po murach i przekleństwa. O meandrach rapu i miejskiej mowy z wybitnym językoznawcą – prof. Jerzym Bralczykiem oraz z jednym z najlepszych polskich chuliganów słowa – Pablopavo porozmawia znany dziennikarz muzyczny Artur Rawicz.

23 listopada 2017

GWARDIA JAZZBANDYTYZMU

Dancing

WYSTĄPIĄ JAZZ-BAND MŁYNARSKI-MASECKI Z UDZIAŁEM GOŚCI SPECJALNYCH

WOKAL JOANNA KULIG

PO KONCERCIE WYSTĄPI DYSKDŻOKEJ KOZAK

PROWADZENIE JUSTYNA DŻBIK-KLUGE

CZAS GODZ. 20.00–1.30

MIEJSCE HALA GWARDII, PL. ŻELAZNEJ BRAMY 1

BILETY W CENIE 20 ZŁ DO NABYCIA W KASIE MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO, NA BILETY.1944.PL ORAZ NA EVENTIM.PL

Jednym z ważniejszych wydarzeń tegorocznego Festiwalu Warszawskiego Niewinni Czarodzieje będzie dancing, podczas którego zagrają wybitni jazz-bandyci: Jan Emil Młynarski oraz Marcin Masecki wraz z zespołem, do których dołączy gościnnie w charakterze wokalistki Joanna Kulig. W trakcie ich występu zatańczymy do utworów nawiązujących do tradycji orkiestr jazzowych międzywojnia. Nie zabraknie oczywiście swingu i tanga. Inspiracją do szalonych aranżacji będą dzieła Adama Astona – najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego oraz Henryka Warsa – najważniejszego przedwojennego polskiego pianisty, aranżera i kompozytora. Na dancingu usłyszymy utwory z premierowego krążka Jazz-bandu Młynarski-Masecki pt. „Noc w wielkim mieście”, który ukaże się 17 listopada. Oddajmy się hulankom, swawolom, pląsom i opanujmy parkiet przedwojennej hali targowej w rytm dawnych przebojów. Przy takim jazzie nogi same porwą nas do tańca.

25 listopada 2017

BĄDŹ JAK ADAM SŁODOWY

Warsztaty z majsterkowania

PROWADZENIE BARBARA SOWA, ALICJA RZECZKOWSKA, SYLWIA CZUBKOWSKA / MAJSTERKI.PL

CZAS GODZ. 12.00 MIEJSCE UL. MIŃSKA 65 LOK. 246

WSTĘP WOLNY PO REJESTRACJI: www.rejestracja.1944.pl

Dobre wzornictwo się nie starzeje. Dowodem na to jest czerpanie przez współczesnych twórców z projektów, które powstały w latach 50., 60. i 70. XX wieku. To były złote czasy dla polskiego designu. Istna rewolucja! Nowoczesne kształty, materiały, wzory, kolory. Przedmioty stały się tańsze, szybkie i proste w produkcji. Były ładne, użyteczne i – co istotne – bardziej dostępne. Dzisiaj skarby znalezione na strychu u babci czy wyprzedaży garażowej zyskują nowe życie. Moda na vintage oraz rewitalizowanie mebli i sprzętów trwa w najlepsze. Stare łączymy z nowym. Na listopadowych warsztatach wspólnie z Majsterkami – Barbarą Sową, Alicją Rzeczkowską i Sylwią Czubkowską, czyli spadkobierczyniami duchowymi Adama Słodowego – stworzymy unikalny przedmiot praktyczno-ozdobny inspirowany stylem i modą sprzed 50 lat.

25 listopada 2017

AWANTURY MUZYKA JAZZOWEGO

Koncert Michała Urbaniaka i silent disco

CZAS GODZ. 20.00 MIEJSCE UL. POWĄZKOWSKA 44

BILETY W CENIE 20 ZŁ DO NABYCIA W KASIE MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO, NA BILETY.1944.PL ORAZ EVENTIM.PL

Michał Urbaniak – legenda polskiego i światowego jazzu, światowej sławy skrzypek, saksofonista, laureat Złotego Fryderyka, jedyny Polak, który zagrał z Milesem Davisem. Podczas listopadowego koncertu usłyszymy solowe kompozycje genialnego muzyka, który choć specjalizuje się w jazzie, przejawia zarazem niezwykłą łatwość tworzenia zadziwiających fuzji międzygatunkowych. Tylko u Michała Urbaniaka jazz przenika się z hip-hopem, rapem, soulem czy też boksuje z rasową elektroniką, tworząc niepowtarzalny dialog, a momentami wręcz awanturę muzyczną. Po mistrzowskiej uczcie jazzowej zapraszamy na silent disco, czyli odlot muzyczny w słuchawkach. Zanurzymy się w brzmieniowe światy z lat 30., 60. i 90., nie zabraknie także najnowszej muzyki tanecznej. Zagrają dla nas Yellen, Barthvader i Krystian (połowa duetu ExBoyfriends).

źródło: materiały prasowe

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.