Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje 2019

Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje 2019.

W tym roku zapraszamy do udziału w projektach humorystycznych, ale nie pozbawionych egzystencjalnej zadumy – pokazujących, że ironiczny optymizm to element tożsamości warszawiaków.

Elity duchowe narodu zawsze gardziły komedią jako gatunkiem podrzędnym. W kraju, w którym kulturalny człowiek oficjalnie mógł jedynie hołubić dzieła bombastyczne, opatrzone pieczęcią powagi, (…) szydzono ze skromnego komedianta, odmawiając mu prawa do uznania jako twórcy – tak osiemnaście lat temu Tomasz Przybyłkiewicz pisał o twórczości Stanisława Barei. Czas, który upłynął od tego momentu, i ten, który go poprzedzał, nie różnią się wbrew wszystkim zwrotom historii od czasu dzisiejszego. Pogardliwa kpina nadal dyskredytuje najmocniej, a błoto słów wciąż wylewa się rzeką – nieważne, że tym razem z klawiatur, ważne, że z tą samą nadzieją, że w kogoś trafi.

Gdy powracamy dziś do twórczości Stanisława Barei, widzimy, jak wiele historia kultury może nauczyć nas o nas samych – o tym, czy bliższy nam jest rozwój czy błędne koło, do czego się odwołujemy i jak działamy, gdy widzimy, że świat staje na głowie. Niezależnie od zmian ustrojowych i pokoleniowych na ziemi niewinnych czarodziejów surrealizm niektórych zdarzeń ma się dobrze. Chyba że trafi na tak charakterystyczny dla warszawiaka humor, dystans i dowcip – wtedy pod postacią Walerego Wątróbki czy któregoś z bohaterów Alternatyw 4 wypuszczone zostaną strzały zabójcze dla konformizmu, idiotyzmu, ambicji i umysłowości rodem spod rogatek.

Tegoroczny festiwal wraca do twórczości mistrzów, by przypominać, że Warszawa nie może stracić swego daru konsekwencji w trzymaniu się ironicznej strony myślenia i niechęci do propagandowej głupoty. Bardzo stołeczne bowiem są: tępiony przez pryncypia propagandy humor przedwojenny Wiecha czy powojenny, obraźliwy dla klakierów systemu humor Barei, ale też pozasystemowa wolność wyborów Kondratiuka.

Dlatego podczas tegorocznej edycji festiwalu spojrzymy na świat przez okulary czułego i życzliwego człowiekowi optymizmu – narzędzia dającego perspektywę, która pozwala godnie i z dystansem przeżyć uwikłanym w absurdy codzienności jednostkom. Te okulary niewinni czarodzieje podejrzeli u tegorocznych bohaterów festiwalu, których wiernymi sprzymierzeńcami była zawsze publiczność.

Wiech, Bareja i Kondratiuk szczodrze się za to nam odwdzięczali swoją twórczością. Choć operowali różną wrażliwością i innymi środkami wyrazu, choć sięgali po odmienne tematy i różnych bohaterów, to życzliwie – jak zauważył Maciej Pawlicki – przypominali nam jedno: nasz świat stoi na głowie, a my wszyscy udajemy, że tego nie widzimy, a może nie widzimy naprawdę

Program

KONCERT: ŁUKASZ L.U.C. ROSTKOWSKI I REBEL BABEL FILM ORCHESTRA

15.11
piątek
wstęp do godz. 19.00, start koncertu: godz. 20.00

Wyobraźcie sobie śpiewającego Jarząbka z akompaniamentem muzyki jazzowej z elementami hip-hopu i elektroniki. Podczas piątkowego wieczoru usłyszymy polskie szlagiery filmowe w nowoczesnych aranżacjach. Z okazji stulecia polskiej muzyki filmowej po raz pierwszy na warszawskiej scenie wystąpi Łukasz L.U.C. Rostkowski i Rebel Babel Film Orchestra. Razem z kompozytorami, solistami, Orkiestrą Reprezentacyjną SGGW i zaproszonymi gośćmi: Magdaleną Kumorek, Maciejem Obarą, Pawbeats oraz Dominiką Czajkowską.

Miejsce: Palladium, ul. Złota 7/9
Bilety w cenie 25 zł do kupienia w kasie MPW, na bilety.1944.pl i eventim.pl (start sprzedaży: 28.10.2019, godz. 15.00) 

 

WARSZTATY KULINARNE: CZAR KREMU SUŁTAŃSKIEGO

18.11
poniedziałek
godz. 18.00

W czasach PRL-u ludzie kombinowali, jak przygotować coś z niczego i dostać niezbędne produkty do stworzenia domowego obiadu czy deseru. Z sentymentem powrócimy do nie tak odległych lat 80. i wszechobecnych wówczas barów mlecznych. Królowały tam dania z jaj i mąki – pierogi, naleśniki czy kotlety jajeczne. Słodki krem sułtański, słynny kogel-mogel z dodatkiem kakao i blok czekoladowy to prawdziwe rarytasy z tamtych lat. Podczas warsztatów kulinarnych przygotujemy słodkie dania rodem z PRL-u. Powspominamy swoją młodość i dzieciństwo, wracając do cudów kulinarnych minionej epoki. Zajęcia poprowadzi Eliza Mórawska-Kmita – autorka książek kulinarnych, dziennikarka i fotografka, założycielka jednego z najbardziej znanych blogów kulinarnych w Polsce „White Plate”.

Miejsce: Electrolux Taste Center, ul. Karolkowa 30
Wstęp wolny po rejestracji: rejestracja.1944.pl (start rejestracji: 7.11.2019 r., godz. 12.00)
Liczba miejsc ograniczona

 

OSTATNIA SYRENA. HYDROZAGADKOWY EKOMUSICAL w reżyserii Michała Walczaka

18.11
poniedziałek
godz. 20.00

Po awarii oczyszczalni ścieków Czajka w stolicy zaczyna brakować wody. Toksyczne opary zmieniają klimat Warszawy na tropikalny, stawiając pod znakiem zapytania nadejście zimy i Bożego Narodzenia. Prowadząca dziennikarskie śledztwo pogodynka odkrywa podobieństwo między przebiegiem awarii a scenariuszem kultowej komedii „Hydrozagadka”. Kiedy na dzikim brzegu wysychającej Wisły zostaje znaleziona żywa syrena pogryziona przez krokodyla, pogodynka jest pewna, że komedia z przeszłości powtarza się jako koszmar. Komu zależy na zatruciu środowiska? Czy uda się powstrzymać szalonego naukowca z Centrum Nauki? Czy znajdzie się superbohater na miarę Asa, który uratuje Warszawę i rozwiąże hydrozagadkę 2019?

scenariusz i reżyseria: Michał Walczak
muzyka: Marta Zalewska, Krzysztof Pacan
choreografia: Santiago Bello
kostiumy: Patrycja Fitzet
projekcje wideo: Dawid Grzelak
reżyseria światła: Piotr Pieczyński
charakteryzacja: Magdalena Kocurek

Występują:
Paweł Izdebski
Dominika Kachlik
Krzysztof Pacan
Michał Piotrowski
Bartosz Szpak
Jakub Wocial
Marta Zalewska

oraz

Majka Jeżowska

Miejsce: Niebo, ul. Nowy Świat 21 (w podwórku)
Bilety w cenie 25 zł do kupienia w kasie MPW, na bilety.1944.pl i eventim.pl (start sprzedaży: 28.10.2019, godz. 15.00) 

 

DYSKUSJA: AWARIA (NIE)PLANOWANA. BAREJA ZA KULISAMI

20.11
środa
godz. 19.00

„Korzystając z okazji, bo w końcu awaria to też jest jakaś okazja, aby naszym pasażerom, ludziom dobrej roboty, bo są nimi przecież, zaprezentować do czasu usunięcia awarii artystyczny program”… W miejscu, w którym bohaterowie „Misia” świętowali Dzień Pieszego Pasażera, porozmawiamy o kulisach pracy przy „Alternatywach”, „Brunecie wieczorową porą” i „Zmiennikach”. Dyskusja z udziałem Violetty Buhl (reżyser obsady) i Jerzego Szebesty (kierownik produkcji). Prowadzenie: dr Michał Oleszczyk (Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawska Szkoła Filmowa).

Miejsce: Menora, pl. Grzybowski 2
Wstęp wolny po rejestracji: rejestracja.1944.pl (start rejestracji: 7.11.2019 r., godz. 12.00)
Liczba miejsc ograniczona

 

WEGEWARSZTATY: CZAR PRL-U W WERSJI ROŚLINNEJ

21.11
czwartek
godz. 18.00

Ryba po grecku, smalec czy tatar – bez tych potraw nie wyobrażamy sobie kuchni PRL-u. Zapraszamy na warsztaty, podczas których przygotujemy roślinne wersje mięsnych przekąsek. Zajęcia poprowadzi Dominika Repetto-Czapska – założycielka wegańskiego bloga „Smakoszki Jaroszki” oraz cateringu Majne Szwajne Vegan Deli w Łodzi, miłośniczka kuchni roślinnej, fascynatka szeroko pojętej kultury, a sercem blisko natury.

Miejsce: Electrolux Taste Center, ul. Karolkowa 30
Wstęp wolny po rejestracji: rejestracja.1944.pl (start rejestracji: 7.11.2019 r., godz. 12.00)
Liczba miejsc ograniczona

 

DANCING: ŁUBU DUBU

22.11
piątek
godz. 21.00

Tej nocy w przebraniu będzie można zanurzyć się w świat inspirowany twórczością Stanisława Barei. Na parkiecie spotkają się wszyscy, których znamy i kochamy: Stanisław Paluch i Stanisław Anioł, lekarz Kołek i dźwigowy Kotek, docent Furman, Balcerek oraz Żona Dyrektora. Pod batutą Jakuba Lubowicza zagra na miarę swoich możliwości Orkiestra Dancingowa „Zmiennicy”, jako gwiazda wieczoru zabłyśnie Małgorzata Ostrowska („Szklana pogoda”, „Meluzyna”), a całość poprowadzi Kuba Kozak.

Miejsce: CBF Nowy Świat, ul. Nowy Świat 6/12
Bilety w cenie 25 zł do kupienia w kasie MPW, na bilety.1944.pl i eventim.pl (start sprzedaży: 28.10.2019, godz. 15.00) 

 

DYSKUSJA: BAREIZM JAKO KUNSZT. SZTUKA REŻYSERII FILMOWEJ STANISŁAWA BAREI

23.11
sobota
godz. 16.00

Gdyby nie istniał, należałoby go wymyślić… Tak w żartobliwym skrócie można określić wyjątkowe miejsce Stanisława Barei w polskim kinie XX wieku i niegasnące, międzypokoleniowe zainteresowanie jego dorobkiem reżyserskim. 90. rocznica urodzin to dobry powód, aby ponownie przemyśleć jego artystyczny wkład do polskiej kultury, a zwłaszcza jej części krytycznie nastawionej wobec rzeczywistości społecznej i politycznej. Zapraszamy na dyskusję z udziałem prof. Tomasza Majewskiego (Uniwersytet Łódzki), dr. Michała Piepiórki (Uniwersytet Łódzki) i Katarzyny Wajdy (Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny). Prowadzenie: dr Michał Oleszczyk (Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawska Szkoła Filmowa).

Miejsce: ul. Mysia 3 (III piętro)
Wstęp wolny po rejestracji: rejestracja.1944.pl (start rejestracji: 7.11.2019 r., godz. 12.00)
Liczba miejsc ograniczona

 

WIECHO-POMNE WYDARZENIE ARTYSTYCZNE

23.11
sobota
godz. 19.00

„Wiecho-pomne Wydarzenie Artystyczne” to 60-minutowe, kontekstowe i twórcze zderzenie „warsiaskiego” lirycznego przedwczoraj, wczoraj i dziś – na platformie ponadczasowej muzyki ska-jazz, która (przy drobnym zróżnicowaniu) w równym stopniu pasowałaby do „szemranej” potańcówki ferajny git chłopaków i fest dziewczyn w 1953, 1983 i 2023 roku. Wydarzenie owo zostanie wykoncypowane, współwykonane oraz poprowadzone przez znanego rapera, radiowca, kulturowego aktywistę i miłośnika „warsiaskich klimatów” – Dużego Pe.

Całościową oprawę muzyczną koncertu zapewni warszawskie dziewięcioosobowe combo The Bartenders, które w ramach gatunku ska-jazz cieszy się światową sławą i uznaniem.

Na repertuar koncertu złożą się oryginalne utwory The Bartenders i Dużego Pe, zahaczające o „warsiaskość”, gwarę i „miejskie pejzaże”, oraz covery czy reinterpretacje „okołowarsiaskich” i „wiechowatych” utworów słownych i słowno-muzycznych: od ulicznej klasyki przed/między/po-wojennej stolicy, po warszawską „uliczną klasykę” ostatniego trzydziestolecia.

Do koncertu zostali zaproszeni liczni goście, ich nazwiska podamy wkrótce.

Po koncercie, ok. 20:30 Silent Disco

Miejsce: Praga Centrum, ul. Szwedzka 2/4, hala 10
Bilety w cenie 25 zł do kupienia w kasie MPW, na bilety.1944.pl i eventim.pl (start sprzedaży: 28.10.2019, godz. 15.00) 

 

KILOMETR ZA HORYZONTEM. CZYTANIE NIEZREALIZOWANEGO SCENARIUSZA STANISŁAWA BAREI w reżyserii Krzysztofa Popiołka

24.11
niedziela
godz. 17.00

Nie wszystkie scenariusze Stanisława Barei udało się zrealizować. Część z nich trafiła na półki i do dziś nie poznała ich szersza publiczność. „Kilometr za horyzontem” to opowieść o zagubieniu w absurdalnej rzeczywistości. Karuzela dziwnych postaci, irracjonalnych zdarzeń i zbiegów okoliczności doskonale opisuje rzeczywistość PRL-u. Co zabawne – i przerażające – tekst osadzony w realiach minionych czasów oddaje także klimat epoki, w której żyjemy.

Miejsce: Aula kolumnowa Związku Nauczycielstwa Polskiego, ul. Smulikowskiego 6/8
Wstęp wolny po rejestracji: rejestracja.1944.pl (start rejestracji: 7.11.2019 r., godz. 12.00)
Liczba miejsc ograniczona

 

GRA: HYDRO-ZAGADKA

24.11
niedziela
godz. 12.00–14.00

Choć w listopadzie zamiast żaru z nieba od dawna leje się deszcz, to zagadka: „Gdzie jest woda?” nadal pozostaje nierozwiązana. Spróbuj ją odgadnąć razem z nami i Szymonem Majewskim! Weź udział w wyjątkowej wycieczce po Filtrach Warszawskich i dowiedz się, gdzie ukryta jest cała woda dla Warszawy.

Miejsce: Filtry Warszawskie
Wstęp wolny po rejestracji: rejestracja.1944.pl (start rejestracji: 7.11.2019 r., godz. 12.00)
Liczba miejsc ograniczona

 

XIV Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje w Fotoplastikonie Warszawskim

WYSTAWA: WARSZAWA (MNIEJ) OFICJALNIE, CZYLI STOLICA LAT 50. I 60. NA FOTOGRAFIACH ZBYSZKA SIEMASZKI

14.11–1.12
środa–niedziela
godz. 10.00–18.00

Zapraszamy na sentymentalną podróż po stolicy lat 50. i 60. XX wieku. 48 unikatowych fotografii wykonanych przez Zbyszka Siemaszkę – fotoreportera tygodnika „Stolica” – pokazuje miasto i jego mieszkańców zarówno z propagandowej, jak i tej mniej oficjalnej strony. Warszawa na fotografiach Siemaszki to nie tylko miasto wielkich inwestycji i kolorowych pochodów defilujących ul. Marszałkowską w czasie świąt państwowych. To także miejsce pełne kontrastów, nierówności i niespełnionych marzeń o własnym M3 czy samochodzie marki Warszawa, gdzie ostatnie rudery na Grochowie nic sobie nie robią z obecności wielkich „szaf mieszkalnych” za ich plecami, a krowy pasące się na łąkach dzisiejszego Służewca nie przeczuwają nadchodzącej inwazji białych kołnierzyków. Te i wiele innych obrazów stolicy z przełomu lat 50. i 60. do zobaczenia tylko w Fotoplastikonie Warszawskim.

Miejsce: Fotoplastikon Warszawski, Al. Jerozolimskie 51 (oficyna)
Bilety w cenie 4 zł (bilet ulgowy) lub 6 zł (bilet normalny)
W czwartki wstęp wolny

 

WIECZÓR FILMOWY: KONDRATIUK – NIEZNANY REŻYSER, SCENARZYSTA, AKTOR. PRZEGLĄD ETIUD Z CZASÓW SZKOŁY FILMOWEJ I NIE TYLKO

19.11
wtorek
godz. 18.00 i 20.00

Niepowtarzalna okazja do tego, aby obejrzeć rzadko pokazywane etiudy Andrzeja Kondratiuka z czasów studiów w łódzkiej szkole filmowej i jego krótkie metraże. W swoich wczesnych filmach Kondratiuk szuka własnego języka, nie stroni od eksperymentu formalnego. Gdzieś poza głównym nurtem polskiego kina stworzył swój niepowtarzalny styl, często będąc nie tylko reżyserem, scenarzystą i operatorem, ale też muzykiem, scenografem, montażystą czy aktorem. Na wieczorze filmowym w Fotoplastikonie Warszawskim pokażemy m.in. zrealizowaną we współpracy z Romanem Polańskim i Krzysztofem Komedą groteskę krótkometrażową „Ssaki” czy „Gdy spadają anioły”, gdzie Kondratiuk pojawia się jako aktor. Zapraszamy na wyjątkowy maraton z krótkim formami filmowymi.

Miejsce: Fotoplastikon Warszawski, Al. Jerozolimskie 51 (oficyna)
Wstęp wolny po rejestracji: rejestracja.1944.pl (start rejestracji: 7.11.2019 r., godz. 12.00)
Liczba miejsc ograniczona

 

Zajęcia dla dzieci:

WARSZTATY Z SITODRUKU: DAWNE POLSKIE DOBRANOCKI ORAZ PROGRAMY DLA DZIECI

16.11
sobota
godz. 10.00

Zajęcia dla dzieci w wieku 7–12 lat, podczas których wykonamy sitodrukowe odbitki z obrazkami przedstawiającymi przygody Gąski Balbinki, Jacka i Agatki oraz Misia z Okienka. Warsztaty poprzedzi seans bajek na przezroczach wyświetlanych z rzutnika slajdów.

Zajęcia dla dzieci w wieku 7–12 lat
Miejsce: Fotoplastikon Warszawski, Al. Jerozolimskie 51 (oficyna)
Wstęp wolny po rejestracji: rejestracja.1944.pl (start rejestracji: 7.11.2019 r., godz. 12.00)
Liczba miejsc ograniczona

 

WARSZTATY Z HELIOGRAWIURY: CZARNO-BIAŁE KRESKÓWKI DISNEYA

16.11
sobota
godz. 12.00

Zajęcia dla dzieci w wieku 7–12 lat, podczas których wykonamy odbitki w technice heliograwiury z matryc przedstawiających bohaterów czarno-białych kreskówek Walta Disneya. Warsztaty poprzedzi seans bajek na przezroczach wyświetlanych z rzutnika slajdów.

Zajęcia dla dzieci w wieku 7–12 lat
Miejsce: Fotoplastikon Warszawski, Al. Jerozolimskie 51 (oficyna)
Wstęp wolny po rejestracji: rejestracja.1944.pl (start rejestracji: 7.11.2019 r., godz. 12.00)
Liczba miejsc ograniczona

fot. R. Wielgus i D. Gralak / Muzeum Powstania Warszawskiego

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.