Festiwal Skrzyżowanie Kultur: Sounds Like Poland 2016

W trakcie 12. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur 29 września br., odbędzie się Sounds Like Poland. Projekt poświęcony jest promocji polskich artystów poruszających się w obrębie muzyki folk i etno.

Sounds like Poland 2016

W tym roku podczas dnia polskiego publiczność obejrzy koncerty trzech zespołów, które w oryginalny sposób interpretują muzykę korzenną i tworzą nowoczesne widowiska muzyczne inspirowane muzyką źródeł. W programie znalazły się prezentacje: Čači Vorba – muzyków zakochanych w cygańskich i bałkańskich rytmach, Tęgich Chłopów, dzięki którym określenie „wiejska zabawa” nabiera świeżego znaczenia i Motion Trio – zespołu od lat eksperymentującego z klasyką oraz poruszającym brzmieniem akordeonu.

Čači Vorba, czerpią z pieśni i melodii instrumentalnych mniejszości mieszkających od wieków w Polsce. Ich nazwa to z języka romskiego „szczera mowa”. Interpretują muzykę cygańską, bałkańską i karpacką. Reprezentuje ich niemiecka wytwórnia Oriente Musik, a najbardziej prestiżowy w branży magazyn umieścił ich nową płytę Šatrika na prestiżowym CD Top of the World.

Do tańca poderwą słuchaczy Tęgie Chłopy -zakochani w tradycji starych dancingów. Możemy oczekiwać fokstrotów, walczyków, polek, a nawet tanga. To wszystko przeniesione z tradycji potańcówek Kielecczyzny lat 50-tych i 60-tych. Nazwa grupy pochodzi od starych śpiewnych melodii, zwanych na Śląsku „chłopy”. Będzie to najlepszy klimat tanecznych wiejskich zabaw dawnych lat.

Gwiazda wieczoru, Motion Trio, od 20-tu lat rozsławia muzykę akordeonową na całym świecie. Siła ich przekazu drzemie w czystym, nieprzetworzonym brzmieniu instrumentów. Zespół ma w dorobku 12 płyt, które zachwyciły krytyków jazzowych i klasycznych. Znani są ze znakomitych interpretacji utworów wielkich polskich kompozytorów, które łączą  z jazzem, rockiem i folkiem. Te nietuzinkowa praktyka zwróciła na nich uwagę wielu wybitnych twórców muzyki współczesnej. Współpracowali m.in.: K. Pendereckim, M. H. Góreckim, W. Kilarem, oraz T. Stańko  i M. Urbaniakiem.

http://www.festival.warszawa.pl

Bilety na wieczór Sounds like Poland – 40 zł.

Sieć i punkty sprzedaży: Ebilet www.ebilet.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.