Warszawa Singera 2016: Festiwal Kulinarny „Kuchnia mamy Soni”

Warszawa Singera 2016: Festiwal Kulinarny: „Kuchnia mamy Soni” – kulinarna podróż do przedwojennej Warszawy Przedwojenna Warszawa była ważnym centrum kultury żydowskiej. Z orientalną kulturą i językiem jidysz można było zetknąć się na każdym kroku, także w barach i restauracjach. Tradycyjna kuchnia żydowska z gęsim pipkiem, czulentem, gefilte fisz, cymesem doceniana była zarówno przez Żydów, jak i gojów. W czasie Festiwalu Warszawa Singera pragniemy zapoznać współczesną publiczność ze smakami żydowskiej Warszawy, które gościły w domu Soni i Szmula Tencerów. Ich dzieci, Gołda i Janusz, postanowili zebrać tradycyjne aszkenazyjskie przepisy w formie książki kucharskiej „W kuchni mamy Soni”, użyczając tytułu kulinarnej części Festiwalu Warszawa Singera.

Festiwal kulinarny „Kuchnia mamy Soni” to seria zdarzeń promujących żydowską kuchnię. Będą odbywały się pokazy i warsztaty kulinarne, prowadzone przez wybitnych znawców żydowskiego gotowania, którzy umiejętność przyrządzania żydowskich potraw wynieśli z domu, a restauracje i bary działające wokół placu Grzybowskiego przygotują specjalne festiwalowe menus, inspirowane przysmakami dawnych mieszkańców Grzybowa. 

Program Festiwalu Kulinarnego „Kuchnia mamy Soni”

31 SIERPNIA 2016, środa

godz. 17.00 „CHAŁKA NA ŚWIĄTECZNYM STOLE, CZYLI MYCWA. TRADYCJA I PRZEPISY” – PREZENTACJA I WARSZTATY ZAPLATANIA CHAŁKI PROWADZONE PRZEZ HANNĘ KOSSOWSKĄ
Warsztaty obejmują opowieści o proweniencji challot, o świątyni i Chlebach Obecności, o mycwach związanych z przygotowaniem ciasta i rodzajach chałek i, wreszcie, o sposobach ich zaplatania.
Mercato Bar Delikatesy, ul. Próżna 7, 
Wstęp po potwierdzeniu obecności, zapisy w dniach 24-25 sierpnia w barze Mercato.

2 WRZEŚNIA 2016, piątek

godz. 19.30 „KOSZERNE, CZYLI JAKIE?” – DEGUSTACJA IZRAELSKICH WIN TEPERBERG, POŁĄCZONA Z KRÓTKIM WYKŁADEM
Niezapomniany wieczór w wyjątkowej atmosferze. Okazja do poznania smaku win z izraelskich winnic Teperberga kosztowanych glass by glass oraz do zapoznania się z autorską metoda zmysłowego postrzegania wina, nazywaną VINOCOMPAS. Podczas degustacji odbędzie się krótki wykład o koszerności i regułach, które muszą być zachowane w procesie tworzenia wina. Dla wszystkich, którzy nas odwiedzą mamy atrakcyjne ceny i wysokie rabaty na wszystkie wina z rodzinnych posiadłości Teperberg. 
Impreza zorganizowana we współpracy z City Wine CityWine – Winiarnia na Grzybowskiej Wine Shop&Bar, ul. Grzybowska 2 lok. 4 (róg ul. Granicznej), wstęp wolny.

3 WRZEŚNIA 2016, sobota

godz. 12.00 WARSZTATY KULINARNE „PRZY STOLE Z SINGEREM – SZABASOWE GOTOWANIE Z ETEL SZYC ORAZ PRAWDZIWYMI „JIDYSZE MAME” KLARĄ SZYC I MARIĄ TKACZYK
Wyjątkowa okazja, by nauczyć się przygotowywać tradycyjne potrawy szabasowe! Czas trwania: 2 godziny Impreza zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN-Menora InfoPunkt.
Menora InfoPunkt, wejście przez Charlotte Menora, Pl. Grzybowski 2
Koszt udziału w warsztatach: 80 zł. Liczba miejsc ograniczona.
Bilety dostępne online na stronie: bilety.polin.pl oraz w kasach Muzeum Polin

godz. 14.00 POKAZ WYPIEKU BAJGLI – PROWADZONY PRZEZ ANDREASA PFEFFERA, WŁAŚCICIELA NIENIECKIEJ FIRMY SALOMON BAGELS Nie do końca wiadomo, skąd wywodzą się nieodłącznie kojarzone z żydowską kuchnią bajgle. Jedne źródła podają, że zaczęto je wypiekać w XVII-wiecznym krakowskim Kazimierzu, inne że w Białymstoku, a jeszcze inne, że w Wiedniu podczas tureckiego oblężenia w 1683 roku… Najważniejsze, że przetrwały tradycja pieczenia bajgli i sekret ich wypieku. Restauracja Bagels & Friends proponuje gościom wybór aż 10 różnych rodzajów bajgli, pieczonych według oryginalnej, wpływającej na ich smak i konsystencję receptury. Specjalnie na festiwal restauracja przygotowała pokaz wypieku bajgli, który poprowadzi berliński mistrz Anderas Pfeffer, wypiekający oryginalne żydowskie bajgle od ponad 20 lat pod znaną, tradycyjną marką Salomon Bagels.
Impreza towarzysząca zorganizowana przez Bagels & Friends Restauracja Bagels & Friends, Apartamenty Cosmopolitan, ul. Twarda 2, wstęp wolny.

godz. 16.00 „KOSZERNE, CZYLI JAKIE?” – DEGUSTACJA IZRAELSKICH WIN TEPERBERG, POŁĄCZONA Z KRÓTKIM WYKŁADEM
Kolejne spotkanie w wyjątkowej atmosferze. Okazja do poznania smaku win z izraelskich winnic Teperberga kosztowanych glass by glass oraz do zapoznania się z autorską metoda zmysłowego postrzegania wina, nazywaną VINOCOMPAS. Podczas degustacji odbędzie się krótki wykład o koszerności i regułach, które muszą być zachowane w procesie tworzenia wina. Dla wszystkich, którzy nas odwiedzą mamy atrakcyjne ceny i wysokie rabaty na wszystkie wina z rodzinnych posiadłości Teperberg.
Impreza zorganizowana we współpracy z City Wine CityWine – Winiarnia na Grzybowskiej Wine Shop&Bar, ul. Grzybowska 2 lok. 4 (róg ul. Granicznej), wstęp wolny.

4 WRZEŚNIA 2016, niedziela

godz. 12.00 „PRZY STOLE Z SINGEREM” – WARSZTATY KULINARNE: „MODERNY” ROSÓŁ MARYLI MUSIDŁOWSKIEJ
A do tego puchate kuleczki macowe i sałatka z pieczonego kurczaka w nowoczesnym wydaniu. Będzie pysznie! 5 Maryla Musidłowska – dziennikarka kulinarna, stylistka, prowadząca księgarnio-kawiarnię Bílý Koníček w Muzeum Etnograficznym. Czas trwania: 2 godziny Impreza zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – Menora InfoPunkt.
Menora InfoPunkt, wejście przez Charlotte Menora, Pl. Grzybowski 2 Koszt udziału w warsztatach: 80 zł. Liczba miejsc ograniczona. Bilety dostępne online na stronie: bilety.polin.pl oraz w kasach Muzeum POLIN

godz. 15.00 PODSUMOWANIE FESTIWALU KULINARNEGO „KUCHNIA MAMY SONI” I ROZSTRZYGNIĘCIE PLEBISCYTU NA NAJLEPSZĄ POTRAWĘ FESTIWALOWĄ
Udział wezmą: gospodyni Festiwalu Warszawa Singera – Gołda Tencer oraz szef Festiwalu Kulinarnego – Maciej Nowak.
Impreza zorganizowana we współpracy z Cosmopolitan Twarda 4 Patio budynku Cosmopolitan, ul. Twarda 4 Impreza plenerowa, wstęp wolny.

godz. 16.00 SPOTKANIE Z MASZGIJACHEM: „POGADANKA O KASZRUCIE – TEORIA I PRAKTYKA”
Spotkanie z maszgijachami – nadzorcami koszerności w restauracji „Galil” – będzie okazją do poznania teoretycznych i praktycznych zasad diety w judaizmie. Zapraszamy do zadawania pytań, podpatrywania technik koszerowania i sprawdzania żywności. Radosna atmosfera gwarantowana.
Restauracja Koszerna Galil, ul. Zielna 37, wstęp wolny.

Menu Konkursowe

RESTAURACJA BAGELS & FRIENDS WARSZAWA
Apartamenty Cosmopolitan, ul. Twarda 2
Bulion z pulpetami Bajgiel z łososiem i sałatka z białej ryby lub bajgiel z pastrami A na deser niespodzianka… (dowiedzą się o niej tylko ci Goście, którzy do nas zawitają)

RESTAURACJA BENIHANA
Apartamenty Cosmopolitan, ul. Twarda 4
Benihana Jerusalem Salad Robatayaki style Chicken Shish Kebab

RESTAURACJA CITY SAM
Apartamenty Cosmopolitan, ul. Twarda 4
Śniadania: Izraelska szakszuka z mini pitą ze świeżymi ziołami /wypiek – piekarnia SAM/ Domowa chałka /wypiek – piekarnia SAM/ – z kawiorem żydowskim (siekana wątróbka z jajkiem) – z marmoladą
Bajgle /wypiek – piekarnia SAM/: – z domowym pasztetem z wątróbek z ogórkiem piklowanym – z serkiem śmietankowym i łososiem
Przystawki: Holenderski Matias na ciemnym pieczywie z ogórkiem małosolnym
Zupa: Aromatyczny rosół z grysikiem
Dania główne: Kulki rybne w sosie pomidorowo-szafranowym z kuskusem Brisket z morelami podawany z purée i sałatką z pomarańczy i oliwek Gołąbki mięsne z sosem pomidorowym
Deser: Rugelach – kruche rogaliki z czekoladą i bakaliami

BISTRO CHARLOTTE MENORA
pl. Grzybowski 2
Blitze – naleśniki nadziewane twarożkiem ze skórką pomarańczową, podawane ze śmietaną różaną i płatkami róży.
Caviar juif – chałka grillowana, gęsia wątróbka z jajkiem i cebulą, buraczki.

RESTAURACJA KIELISZKI NA PRÓŻNEJ
ul. Próżna 12
Menu Szefa Kuchni, Mateusza Karkoszki:
Talerzyk: Cebularz, olej rzepakowy, mak
Przystawka: Gefilte fisz
Danie główne: Czulent z baraniny
Deser: Labneh z kruszonka, miodem i owocami
Zapraszamy na degustację win izraelskich

RESTAURACJA MERCATO
ul. Próżna 7
Hummus, Czulent, Charoset z daktylami 

CUKIERNIA ODETTE
Apartamenty Cosmopolitan, ul. Twarda 4
Deser festiwalowy: verrines z kremem serowym, pieczonym jabłkiem z cynamonem i prażone orzechy.

RESTAURACJA PASADENA
pl. Grzybowski 2
Przystawka: Śledź po żydowsku serwowany z pieczonym ziemniakiem
Danie główne: Mostek wołowy po żydowsku z zapiekanką ziemniaczaną
Deser: Pascha bakaliowa

KLUB PARDON, TO TU
pl. Grzybowski 12/14
Humus, tradycyjna bliskowschodnia pasta z cieciorki podawana z pitą na ciepło. Bobus, tylko w Pardon, To Tu, humus z bobu podawany z pitą na ciepło. Chłodnik Ksawerego, wyjątkowy chłodnik na bazie świeżych ogórków.

WINIARNIA CITYWINE
ul. Grzybowska 2 lok. 4
Zapraszamy na degustację win izraelskich z najstarszej rodzinnej firmy winiarskiej Teperberg 1870

WINIARNIA WINE TASTE BY KAMECKI
Apartamenty Cosmopolitan, ul. Twarda 2/4
Zapraszamy na degustację wina Shimshon Gold White 2014 oraz Shimshon Gold Red 2013

Spośród tych pozycji najlepsze potrawy wybiorą publiczność i jury pod przewodnictwem Macieja Nowaka. By zagłosować na ulubiony przysmak spośród potraw konkursowych, należy podczas festiwalu Warszawa Singera odwiedzić restauracje i po degustacji pozostawić ankietę u kelnera. Potrawa, która zyska najwięcej głosów otrzyma certyfikat nagrody publiczności. Na nagrody mogą też liczyć goście biorący udział w głosowaniu. Ogłoszenie werdyktu nastąpi w niedzielę 4 września o godz. 15.00 na patio budynku Cosmopolitan, Twarda 2/4.

PROGRAM festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera tu

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.