Festiwal Jazz Na Starówce 2017

Festiwal Jazz Na Starówce 2017.

23. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce obędzie się w dniach 1 lipca do 26 sierpnia 2017.

PROGRAM (koncerty – Rynek Starego Miasta, soboty: 1 lipca – 26 sierpnia 2017)

1 lipca – Francesco Cafiso Quartet ( Włochy), start 20:00

European Jazz Stars. Wirtuoz saksofonu altowego, ambasador włoskiego jazzu o imponującej biografii. „Cudowne dziecko” i wielka nadzieja włoskiego jazzu – zaczął grać w wieku lat 9, zadebiutował mając lat 11, by trzy lata później wyjechać w trasę po Europie z Wyntonem Marsalisem. Grał z największymi amerykańskimi jazzmanami jak: Hank Jones, Dave Brubeck, Cedar Walton, Joe Lovano, Christian McBride. Laureat wielu prestiżowych nagród, występował w Białym Domu przed prezydentem Barackiem Obamą. Od kilku lat jest dyrektorem artystycznym festiwalu odbywającym się w jego rodzinnym, sycylijskim miasteczku “ Vittoria Jazz Festival”.

Zachwyca mistrzowską grą, niezwykłą twórczą inwencją, kreowanym brzmieniem, techniką, a jego koncerty są porywające.

8 lipca – John Pizzarelli Celebrates Sinatra & Jobim @ 50 with Daniel Jobim (USA, Brazylia)

Jazzowy Top. Ekluzywna Premiera. Mistrz swingu, znany amerykański gitarzysta, wokalista i wnuk Antonio Carlosa Jobima, laureat Grammy, Daniel Jobim po raz pierwszy w Polsce!

John Pizzarelli to gwiazdor gitary jazzowej (swingowej), wokalista, kompozytor oraz lider własnych zespołów. Na koncie ma ponad 20 nagradzanych albumów oraz ponad czterdzieści albumów nagranych m.in. z Paul McCartney, James Taylor, Buddy DeFranco, Christian McBride, topowym big bandem the Clayton-Hamilton Jazz Orchestra.

Sensacją koncertu będzie udział wnuka legendy bossa novy, Antonio Carlosa Jobima, Daniela Jobima. Pianista, wokalista, kompozytor, producent, jest laureatem Grammy w kategorii Latin Jazz Performance. Współpracował z czołówką artystów jak João Gilberto, Caetano Veloso, Tom Jobim, Michael Sembello, Gilberto Gil, Milto Nascimento, Stevie Wonder, Sting.

15 lipca – Oregon (USA)

Amerykańska grupa należy do elitarnego grona legend jazzu. To jedna z czołowych formacji grających muzykę improwizowaną, łączącą muzykę hinduską, etniczną oraz zachodnią muzykę klasyczną z jazzem. Grupa ma na koncie cztery nominacje do nagrody Grammy.

Zespół jest prekursorem etno-jazzu. To ewenement formalny i stylistyczny w historii muzyki jazzowej, ale także dowód na wierność artystyczną projektu. Dziś grupę tworzą: gitarzysta klasyczny, pianista Ralph Towner, saksofonista, oboista Paul McCandless, kontrabasista Paolino Dalla Porta, perkusista, Mark Walker.

22 lipca – Nicholas Payton Afro – Caribbean Mixtape

Jazzowy Top. Great American Jazz. Premiera Afro-Caribbean Mixtape!

Laureat nagrody Grammy, jeden z czołowych światowych trębaczy jazzowych, multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor. Jest powszechnie uważany za jednego z największych artystów naszych czasów, który zdobył szacowne miejsce w historii muzyki.

Nowoczesnym jazzem i możliwościami improwizacji jazzowej zainteresował go Wynton Marsalis, z którym wiele koncertował w Nowym Orleanie i do dziś związany z jego Lincoln Center Jazz Orchestra. Koncertował z legendarnymi artystami jak m.in Ray Brown, Ray Charles, Art. Blakey, Roy Haynes,

Joe Henderson. Grał w zespołach Clark’a Terry’ego, Ellisa Marsalisa, Arta Blakey’a, Elvina Jonesa. Prowadzi cieszące się uznaniem i popularnością własne autorskie zespoły. Współpracuje z gwiazdami wokalistyki takimi jak Casandra Wilson, Esperanza Spalding, Jane Monheit.

29 lipca – James Carter Quartet & The Flying Particles (USA)

Jazzowy Top. Great American Jazz. “Jeden z najbardziej ekscytujących wirtuozów saksofonu we współczesnym jazzie” w/g magazynu Jazz Times.

Wielokrotnie wybierany jako nr 1 na świecie w kategorii saksofon barytonowy magazynu Down Beat. Lider własnych zespołów, autor wielu wysoko cenionych płyt oraz współpracownik wielu gwiazd współczesnego jazzu. Już w młodości grał w formacjach kierowanych przez słynnych liderów.

5 sierpnia – Marek Napiórkowski Sextet

Wirtuoz, gitarzysta jazzowy, kompozytor, lider własnych zespołów i jeden z najbardziej cenionych w Polsce muzyków . Gra i tworzy znakomitą muzykę pełną kompozytorskiego rozmachu, wyrafinowanych harmonii i niespotykanych współbrzmień. W jego autorskich projektach uczestniczyli m. in. Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Stanisław Soyka i Anna Maria Jopek. Uczestniczył w niezliczonej ilości projektów i nagrań takich artystów jak: Urszula Dudziak, Ewa Bem, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski.

12 sierpnia – Grzegorz Turnau – TurBikon

Usłyszymy specjalny program z udziałem uznanych muzyków jazzowych, Roberta Kubiszyna na gitarze basowej i Czarka Konrada na perkusji.

Grzegorz Turnau, znakomity krakowski artysta – pianista, aranżer, wokalista, autor tekstów, kompozytor. Stworzył swój indywidualny, niepowtarzalny styl muzyczny i kompozycyjny charakteryzujący się precyzją kompozycyjną i nienagannym, eleganckim wykonawstwem. Laureat wielu prestiżowych nagród m.in.: 9 Fryderyków, 2 Wiktorów, Grand Prix Festiwalu w Opolu, nagrody Mateusza radiowej Trójki.

19 sierpnia – Christian Bakanic’s Trio Infernal (Austria)

Lider, Christian Bakanic jest austriackim wirtuozem akordeonu i kompozytorem, o który „ zmienia wizerunek akordeonu”.

Grupa ma niewiele wspólnego z klasycznym triem akordowym. Zespół przekracza rozmaite granicy muzyczne. Bardzo ciekawie łączy spontaniczność jazzu, temperament i pasję tango nuevo z dyscypliną europejskiej muzyki klasycznej, różnorodnością europejskiej tradycyjnej muzyki ludowej oraz z nowoczesnymi rytmami sceny klubowej. Wynikiem ich artystycznych poszukiwań jest kreatywna muzyka pełna wirtuozerii , która zjednuje trio szerokie grona słuchaczy.

26 sierpnia – Josemi Carmona & Javier Colina feat. José Ruiz Bandolero (Hiszpania)

Mistrzowie i innowatorzy jazz flamenco dwóch pokoleń wystąpią na finał festiwalu na jedynym koncercie w Polsce.

Carmona jest jedną z podstawowych postaci w najnowszej historii muzyki hiszpańskiej, flamenco i gitary. Syn maestro Pepe Habichuela jest spadkobiercą istotnego dziedzictwa czterech generacji artystów z Granady. Dwukrotnie nominowany do nagrody Latin Grammy. Wystąpił w filmie “Flamenco, Flamenco” Carlosa Saury. Colina zaś jest jednym z najważniejszych muzyków hiszpańskich i jednym z najwybitniejszych kontrabasistów współczesnej sceny flamenco.

Występował z legendami jazzu jak: Dizzy Gillespie, Hank Jones, Gary Bartz, George Benson oraz z największymi gwiazdami flamenco i latin jazzu jak: Tete Montoliu, Chucho i Bebo Valdez, Jerry Gonzales, Perico Sambeat, Jorge Pardo.


Rynek Starego Miasta

Wszystkie koncerty  zaczynając od 8 lipca rozpoczynają się o godzinie 19:00.

Wstęp wolny

źródło: materiały organizatora

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.