Festiwal internetowy w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu

W dniach 19–21 grudnia 2020 roku Sinfonia Varsovia organizuje festiwal poświęcony Krzysztofowi Pendereckiemu. Podczas trzech dni odbędą się koncerty z muzyką Mistrza, a także Beethovena i Panufnika. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Mariusz Wilczyński, nagrodzony „Złotymi Lwami” reżyser „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, Tomasz Konieczny, uznany śpiewak operowy oraz Joanna Kravchenko, grająca na chińskim instrumencie ludowym erhu. Orkiestra wystąpi pod batutą Macieja Tworka, muzycy zaprezentują się także w mniejszych zespołach, a także w roli solistów. Wydarzenia poprzedzą rozmowy z gośćmi, które poprowadzi Jacek Hawryluk. Transmisja koncertów i spotkań odbędzie się na kanale YouTube i fanpage’u orkiestry na Facebooku.

W marcu tego roku odszedł Krzysztof Penderecki, wielki kompozytor, dyrektor artystyczny Sinfonii Varsovii, wieloletni przyjaciel orkiestry. Chcąc uczcić pamięć o Nim, Sinfonia Varsovia we współpracy z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach organizuje festiwal online „Penderecki. Sinfonia Varsovia w hołdzie Mistrzowi”. 19–21 grudnia orkiestra pod batutą Macieja Tworka wraz z zaproszonymi gośćmi wykonają utwory z różnych okresów twórczości Profesora. Koncerty będą transmitowane w internecie na kanale YouTube Sinfonii Varsovii oraz Facebooku orkiestry.

PROGRAM

Festiwal rozpocznie się 19 grudnia o godz. 20:00 od Koncertu podwójnego na flet, klarnet i orkiestrę Krzysztofa Pendereckiego, pierwszy raz wykonywanego przez Sinfonię Varsovię z solowymi partiami Andrzeja Krzyżanowskiego (flet) i Radosława Soroki (klarnet). Kompozytor przepisał swój Koncert podwójny na altówkę, skrzypce i orkiestrę z 2012 roku, zachowując ideę współzawodnictwa dwóch instrumentów solowych i orkiestry. Po nim zabrzmi Sinfonia elegiaca (II Symfonia) Andrzeja Panufnika, muzyczny sprzeciw wobec okrucieństwa II wojny światowej. Na koniec muzycy wykonają I Koncert wiolonczelowy Pendereckiego z 1972 roku, kiedy jeszcze w Jego twórczości pobrzmiewały dalekie echa sonoryzmu. Utwór jest przykładem partnerskiego dialogu wiolonczeli i orkiestry, pozbawionego wpisanej w formę koncertu „rywalizacji”, partię solową wykona Marcel Markowski. Wizualnym dopełnieniem dwóch ostatnich pozycji programu będą animacje na żywo autorstwa Mariusza Wilczyńskiego, nagrodzonego w tym roku „Złotymi Lwami” za film animowany „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

Drugi dzień, 20 grudnia o godz. 20:00, poświęcony będzie dwóm utworom na orkiestrę Krzysztofa Pendereckiego. Sinfonia Varsovia wraz z solistami Tomaszem Koniecznym (baryton) oraz Joanną Kravchenko (erhu) wykonają VI Symfonię „Pieśni chińskie”, kompozycję z późnego, lirycznego etapu twórczości Kompozytora, inspirowaną chińską poezją. Po niej zabrzmi II Symfonia „Wigilijna”, przełomowy utwór, sygnalizujący zwrot w stronę tradycji romantycznej, w którym przetworzeniom ulega motyw z kolędy Cicha noc.

Trzeci i ostatni dzień, 21 grudnia o godz. 20:00, zabrzmią utwory na mniejsze składy, m.in. duet czy sekstet, ale też na orkiestrę smyczkową. Koncert otworzy Entrata, fanfara na dęte blaszane i kotły. Po niej publiczność będzie mogła usłyszeć Agnus Dei z Polskiego Requiem – monumentalnego dzieła, które powstawało 26 lat – w wersji na smyczki. Intymny dialog skrzypiec i kontrabasu będzie trzecią propozycją tego wieczoru. Duo concertante, które wykonają Jakub Haufa (skrzypce) i Michał Sobuś (kontrabas), powstało jako owoc artystycznej przyjaźni Kompozytora ze światowej sławy skrzypaczką Anne-Sophie Mutter. Charakterystyczną w dziełach kameralnych Mistrza „klarowność” będzie można usłyszeć w Sekstecie na klarnet, róg, trio smyczkowe i fortepian, które zinterpretują muzycy orkiestry w składzie: Karol Sikora (klarnet), Krzysztof Stencel (waltornia), Stanisław Podemski (skrzypce), Adam Siebers (altówka), Piotr Mazurek (wiolonczela) oraz gościnnie Agnieszka Kozło (fortepian). Następnie zabrzmi intermezzo orkiestrowe Adagietto z Raju utraconego, utworu powstałego z okazji 200. rocznicy niepodległości Stanów Zjednoczonych. Ostatnim utworem Kompozytora, który zabrzmi na festiwalu będzie Sinfonietta per archi dedykowana Sinfonii Varsovii. Festiwal zwieńczy Allegretto z VII Symfonii Ludwiga van Beethovena.

Przed koncertami o godzinie 19:00 odbędą się rozmowy z zaproszonymi gośćmi, które poprowadzi Jacek Hawryluk.

Więcej informacji na stronie: www.sinfoniavarsovia.org

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.