Ferie z Muzeum Narodowym w Warszawie – Zimowy poranek

W tym roku większość z nas spędzi ferie zimowe w domu. Zapraszamy Was jednak na wspaniałą przygodę ze sztuką. Codziennie od poniedziałku do soboty o godz. 10.00 na stronie internetowej i profilu MNW na Facebooku będą czekały zagadki i zadania, warsztaty oraz słuchowiska. Zapraszamy dzieci i opiekunów do wspólnej zabawy. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Warsztaty online przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-10 lat. Odbywają się na platformie Zoom i trwają ok. 50 minut. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Na każdych zajęciach może być obecny tłumacz Polskiego Języka Migowego – prosimy o zgłoszenie takiej potrzeby dwa dni przed terminem wybranych zajęć. Zgłoszenia przyjmuje pani Marta Kochlewska z Działu Edukacji MNW (adres email: mkochlewska@mnw.art.pl, w tytule wiadomości prosimy wpisać: Ferie z MNW i nazwę warsztatu online).

Słuchowiska oraz karty pracy i druki edukacyjne będą ogólnodostępne – zostaną opublikowane zgodnie z harmonogramem na profilu MNW na Facebooku i stronie internetowej Muzeum.

HARMONOGRAM
PIERWSZY TYDZIEŃ FERII
4.01.2021 / poniedziałek / 10.00 / SZTUKA INSPIROWANA GÓRAMI /
materiały edukacyjne do pobrania / opracowała Zofia Załęska
Kiedy myślimy o zimie, większości z nas od razu na myśl przychodzą góry. Jedni wybierają się tam na piesze wycieczki, inni jeżdżą na sankach czy nartach. Dla artystów góry to inspiracja. Z nami poznasz styl, który stworzył Stanisław Witkiewicz, gdy wyjechał na południe Polski, aby podreperować swoje zdrowie. Inspirował się górami, podtatrzańskim folklorem, Zakopanem, w którym osiadł na długie lata.

5.01.2021 / wtorek / 10.00 / W POSZUKIWANIU RZEŹBY / słuchowisko / opowiada Rita Twardziak
Poznajcie chłopca o imieniu Ksawery, który przeżył niezwykłą przygodę w Muzeum. Otóż rzeźby z Parku Rzeźby w Królikarni niespodziewanie ożyły
i poprosiły go o pomoc. Czy Ksawery odnajdzie zaginioną rzeźbę? Kogo spotka na swojej drodze i kto mu pomoże? Kim są kurator i konserwator oraz jaki mają związek z tą historią? Jakie niebezpieczeństwa czyhają na małego detektywa?

6.01.2021 / środa / 10.00 / MĘDRCY ŚWIATA, MONARCHOWIE / warsztaty online na żywo / obowiązują zapisy / prowadzi Zofia Załęska
W jaki sposób artyści wyobrażali sobie Mędrców, o których Biblia wspomina, że przybyli ze Wschodu i ofiarowali dary małemu Jezusowi? Czy na pewno było ich trzech? I czy byli to magowie, królowie, a może uczeni? Jakie dary przywieźli nowonarodzonemu Dzieciątku?

7.01.2021 / czwartek / 10.00 / O PTAKACH ZIMĄ / materiały edukacyjne do pobrania / opracowała Karolina Goska
Marzycie o białej zimie? Macie ochotę na zabawy na białym puchu? Zastanawiacie się, których kolorów użyć do namalowania śniegu? Zapraszamy na zimowe zabawy z „zimnym” pejzażem! Przy okazji odkryjecie nazwisko pewnego znanego polskiego malarza.

8.01.2021 / piątek / 10.00 / ZIMOWA WYPRAWA W GÓRY / warszaty online na żywo / obowiązują zapisy / prowadzi Romualda Radwańska
Góry zawsze fascynowały artystów. Malarze z pasją oddawali się górskim wędrówkom, niebezpiecznej wspinaczce, często przecierali nowe szlaki. Wyruszymy na zimową wyprawę w góry tropem artystów, aby poznać ich sposoby na uwiecznienie piękna gór.

9.01.2021 / sobota / 10.00 / ZIMOWA KRÓLIKARNIA / materiały edukacyjne do pobrania / opracowała Aleksandra Górecka
Czy wiecie, że Park Rzeźby w Królikarni zmienia się zimą? Nie tylko spadają liście z drzew, a zwierzęta zapadają w zimowy sen. Rzeźby też się trochę zmieniają. W jaki sposób? Przekonacie się, rozwiązując przygotowane zadania. Jedno jest pewne: zima to trudny czas zarówno dla natury, jak i dla nieożywionych przedmiotów – wymaga specjalnych przygotowań.

DRUGI TYDZIEŃ FERII
11.01.2021 / poniedziałek / 10.00 / MITY DAWNIEJ I DZIŚ / materiały edukacyjne do pobrania / opracowała Wioletta Cicha
Mit to opowieść o bogach, demonach, wielkich bohaterach i nadzwyczajnych wydarzeniach. W muzealnej kolekcji znajdziecie wiele dzieł odnoszących się do tradycji greckich i rzymskich. Czy znacie jakieś mity? Czy słyszeliście o królu Midasie lub Achillesie? Przygotujcie klocki, kredki i ołówki.

12.01.2021 / wtorek / 10.00 / ZAGUBIENI W OBRAZACH / słuchowisko / opowiada Rita Twardziak
Pewnego zimowego dnia Ksawery wybrał się ze swoją mama i młodszą siostrą Olgą do Muzeum. Co robił w tym razem? Jakie miał przygody? Kogo spotkał na swojej drodze? I jaką rolę w tych perypetiach odegrała Olga? Tego wszystkiego dowiecie się słuchając kolejnej muzealnej opowieści.

13.01.2021 / środa / 10.00 / MODA W OKRESIE STAROŻYTNOŚCI / warsztaty online na żywo / obowiązują zapisy / prowadzi Magdalena Bialic
Peruki, złote paznokcie i mocny makijaż w Egipcie, kolorowe stroje i wymyślne diademy w Grecji, a dodatkowo „gniazdo os” na głowie w Rzymie. Jeśli ktoś z Was myśli, że moda w starożytności była nudna i nijaka, to bardzo się myli. Zapraszamy na opowieść o strojach, urodzie i higienie w czasach starożytnych.

14.01.2021 / czwartek / 10.00 / JAK WYRZEŹBIĆ ZWIERZĘ / materiały edukacyjne do pobrania / opracowała Aleksandra Górecka
Bycie rzeźbiarzem to nie lada wyzwanie. Nie wystarczy tylko siła potrzebna do przenoszenia ciężarów. Przydadzą się także cierpliwość, wytrwałość, dobra znajomość materiałów, narzędzi i umiejętność uważnego obserwowania natury. A czy łatwo jest wyrzeźbić zwierzę? Jak pracuje rzeźbiarz? Jakich narzędzi potrzebuje do swojej pracy?

15.01.2021 / piątek / 10.00 / PISMO W STAROŻYTNOŚCI / warsztaty online na żywo / obowiązują zapisy / prowadzi Beata Staniszewska
Weź proszę kartkę i zapisz na niej swoje imię. Litery, które właśnie nakreśliłeś nie zawsze tak wyglądały, a starożytni Egipcjanie czy Sumerowie w ogóle ich nie znali! Pomimo to potrafili zapisać imię, zaklęcie czy tekst naukowy. Zapraszamy na warsztaty, na których dowiemy się jak pisano w dawnych czasach. Wcielimy się także w starożytnych pisarzy.

16.01.2021 / sobota / 10.00 / TAJEMNICE MNW / materiały edukacyjne do pobrania / opracowała Monika Bryzek
Muzeum Narodowe w Warszawie ma już 159 lat! Muzealna kolekcja liczy ok. 830 tysięcy obiektów. Dużo, prawda? Czy znacie dobrze losy Muzeum? Czy widzieliście już wszystkie dzieła sztuki w nim zgromadzone? MNW to nie tylko obrazy i rzeźby, ale też grafika, meble, monety, stroje, a nawet zabawki. Mieści się w Alejach Jerozolimskich w Warszawie, w centrum miasta. Zapraszamy na spacer wokół budynku i do odkrywania jego tajemnic.

Strona: http://www.mnw.art.pl/edukacja/aktualnie/zimowy-poranek-ferie-z-mnw/

źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.