Etiopia – informacje i ciekawostki, które warto znać przed podróżą

Etiopia – informacje i ciekawostki, które warto znać przed podróżą.

Etiopia to kraj, który często pomijamy, szukając naszej destynacji na wakacje. Całkiem niesłusznie. To nie przypadek, że uważa się to miejsce za biblijny raj. Etiopia to jedno z nielicznych kierunków tak bogatych w zabytki z ery wczesnochrześcijańskiej. Fakt, że ten kraj nie był nigdy skolonizowany, powoduje, że ludność zamieszkująca ten obszar jest niesamowicie jednorodna pod względem kultury. Zobaczymy tutaj przenikające się style, od chrześcijańskiej północy, po muzułmański wschód i pierwotne południe. Zwiedzając ten kraj możemy więc zwiedzić nie tylko słynną chrześcijańską Lalibele, ale też meczety i dzikie plemiona. A wszystko otoczone przez wzniosłą, afrykańską naturę.

Poznaj kwiat północy

Etiopia – informacje o najciekawszych wycieczkach są dostępne na stronie biura. Swoją przygodę warto zacząć od samego środka kraju, czyli stolicy. Addis Abeba jest czwartym, co do wielkości miastem, a jego nazwę można przetłumaczyć jako Nowy Kwiat. Będąc w stolicy, warto zwiedzić Muzeum Narodowe. To właśnie tam zobaczymy eksponat naszej słynnej prapramatki Lucy. Ponadto możemy odwiedzić Kościół świętej Trójcy z zabytkowymi grobowcami cesarza Hejle Sellasje i jego żony.

Po poznaniu atrakcji stolicy wyruszamy w stronę północy. Znajdujące się na północy jezioro Tana możemy kojarzyć z niejednego filmu dokumentalnego. Niezwykłym przeżyciem jest nie tylko sam rejs bambusową łódką po tafli wody. Znajdziemy na nim kilkadziesiąt małych wysp, a na części z nich monastyry, które powstały kilkaset lat temu, gdzie byli chowani abisyńscy cesarze. Jezioro Tana to również raj dla wielu gatunków ptaków. Jest to też początek rzeki Nil, nad którym odnajdziemy zjawiskowe, liczne wodospady.

Synteza stylów

Udając się bardziej na północ, docieramy do Gonderu. Miasto, które zostało założone przez cesarza Fasilidesa 500 lat temu, słynie ze swoich pałaców i świątyń, które łączą ze sobą style hinduistyczne, islamskie i barokowe. Nie jest to jedyny przejaw syntezy różnych kultur. Możemy go doświadczyć nawet w trakcie jedzenia lokalnych potraw. Wyczujemy w nich nie tylko wpływy europejskie, ale też arabskie i afrykańskie. Zwiedzając kościoły w Gonderze zobaczymy również niepowstrzymaną przyrodę, która łączy się z architekturą. Jest to jednak dopiero preludium. Park Narodowy Gór Simien znajdujący się na północy kraju słynie nie tylko ze swoich masywnych szczytów. Zobaczymy w nim naturalnie występujące gromady małp z rodziny makakowatych.

Swoją podróż po północy Etiopii warto zakończyć wizytą w starożytnym mieście Aksum, gdzie mamy możliwość odnaleźć biblijną Arkę Przymierza. Konieczne do zwiedzenia jest również Lalibela i jej zespół kościołów skalnych. Te jedenaście świątyń powstało na przełomie XIII wieku. Wszystkie zostały wykute w litej skale. Najbardziej znanym obiektem jest kościół św. Jerzego i św. Marii. I tak kończy się podróżowanie przez północną część Etiopii. Ale to nie wszystko, co ma ten kraj do zaoferowania. Dlatego więc warto udać się na południe, aby poznać rdzenne plemiona, zamieszkujące ten obszar od wielu stuleci.

Endemiczni mieszkańcy Etiopii

Do jednej z największych atrakcji podróży na czarny ląd jest poznanie jej rdzennych plemion. Zobaczenie ich codziennego życia, rytuałów i stroi na własne oczy, jest nieporównywalne z obejrzeniem filmu dokumentalnego. Jedno z takich miejsc to Wielki Rów Afrykański i pobliska wioska Sodo, gdzie mieszka plemię Wolayta, czy dalej na południe – Park Narodowy Mago. To właśnie stamtąd pochodzą zdjęcia przedstawiające kobiety z charakterystycznymi krążkami z gliny, które umieszczone są w ich wargach.

Przed wyjazdem do Etiopii możemy jeszcze nie wiedzieć, że słynie ona z upraw kawy. A napój ten oryginalnie przygotowany, daje niezwykłe wrażenia smakowe. Wiekowa tradycja i pracowitość Etiopczyków świadczą same w sobie o wysokiej jakości napoju.

Fauna i flora jak tysiące lat temu

Im dalej na południe, tym nie tylko więcej rodzimych mieszkańców, ale również okazów przyrody i zwierząt. Tylko na takiej wycieczce mamy tyle okazji, aby podglądać krokodyle, hipopotamy, flamingi i pelikany w ich naturalnym środowisku, jakim jest na przykład jezioro Chamo. Wizyta w Etiopii związana jest też z licznymi przeprawami przez rzeki i jeziora w łódkach z bambusa. Jedno z nich nazywane jest „jeziorem miłości”, związane jest z miesiąc miodowym, jaki spędził tam cesarz Hajle Sellasje z żoną.

Etiopia jest warta do zwiedzenia nie tylko z powodu licznych atrakcji, bogatej fauny i flory i endemicznych plemion. Jest ona godna uwagi, z racji to jest jedno z nielicznych miejsc, które nie zostało w pełni zindustrializowane i opanowane przez zachodni ruch turystyczny. Możemy więc spokojnie, nie naruszając spokoju i panującej tam kultury, poznawać obce nam obyczaje i uczyć się o historii państwa i religii. Nie jest to jednak miejsce, które można zwiedzić łatwo jak kraj europejski. Dobrze jest zatem sięgnąć do biur podróży, które mają doświadczeniu w organizowaniu niezapomnianych podróży do Etiopii. Etiopia jest warta do zwiedzenia!

http://odkrywaj-swiat.pl/etiopia

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.