ESJA Trio & Piotr Baron na festiwalu Jazz na Starówce

ESJA Trio & Piotr Baron na festiwalu Jazz na Starówce.

Reklama
Reklama

ESJA Trio & Piotr Baron. To znakomity młody austriacki zespół  prowadzony przez utalentowanego pianistę Jorga Leichtfrieda i  kontrabasistę Huberta Bründlmayera . Współtworzy go słowacki kontrabasista, Stefan Pista“ Bartus, bardzo popularny muzyk międzynarodowej sceny jazzowej, który wnosi istotny wkład artystyczny do założonego w 2017 roku międzynarodowego Esja Trio. Bardzo ciekawy i oryginalny zespół  wyróżnia barwna wirtuozerska improwizacja . Zespół gra energetycznie i lirycznie.

W Warszawie trio po raz pierwszy zagra z Piotrem Baronem, jednym z najważniejszych polskich saksofonistów i liderów polskiej muzyki jazzowej.

ESJA Trio & Piotr Baron

Reklama
Reklama

Jörg Leichtfried – fortepian

Stefan „Pista“ Bartus – kontrabas

Hubert Bründlmayer – perkusja

Reklama
Reklama

Piotr Baron – gość specjalny, saksofon

14 lipca 2018, godz. 19:00

Rynek Starego Miasta

Wstęp wolny

Reklama
Reklama

JÖRG LEICHTFRIED. Pianista jazzowy, kompozytor, pedagog. Wykłada w Konserwatorium im. Praynera w Wiedniu (fortepian jazzowy), wykładowca w Konserwatorium im. Schuberta w Wiedniu oraz w Vienna Konserwatorium.
Laureat wielu nagród i wyróżnień. W 2009 roku  otrzymał  Master of Arts (z wyróżnieniem) na kierunku fortepian jazzowy w Wiedeńskim Prywatnym Uniwersytecie Muzyki i Sztuki u Olivera Kenta.  W 2012 roku otrzymał stypendium Austriackiego Ministerstwa Kultury na pobyt artystyczny w Nowym Jorku.

Pierwsza autorska płyta „Rooms” z udziałem Bertl Mayer (harmonijka chromatyczna) ukazała się w 2011 roku, druga „Magicians, Sounds And Other Beauties”z  Jörg Leichtfried Trio w 2013 roku.

Współpracował z wieloma  uznanymi artystami jak : Wolfgang Puschnig, Hans Strasser, Michael Erian, Cameron Brown, Stefan Pista Bartus, Hubert Bründlmayer, Klaus Dickbauer.

Stefan „Pista” Bartus . Jest basistą jazzowym i kompozytorem znanym nie tylko na Słowacji. Urodził się w 1987 roku w rodzinie muzyków. Studiował w Konserwatorium J. L. Bella w Bańskiej Bystrzycy oraz w Akademii Sztuk Performatywnych w Bratysławie. Już podczas studiów był laureatem wielu nagród konkursów muzycznych. Brał udział w licznych warsztatach muzyki klasycznej i jazzu. Juror oraz wykładowca w Słowackim Klubie Kontrabasu i Konkursu Młodego Słowackiego Jazzu. Występował z zespołami grającymi różnorodną muzykę w USA, Turcji, Rosji i większości krajów Europy.

Laureat konkursu Jazz Hoeilaart International Contest – Belgium razem z Milo Suchomel Quartet.

Reklama
Reklama

Do tej pory współpracował z tak znakomitymi muzykami, jak Benny Golson, Antonio Farao, Peter Erskine, Andy Middleton, Jeff Gardner, Harry Sokal, Janusz Muniak, Piotr Baron.

W 2012 roku ukazał się jego debiutancki album, który otrzymał świetne recenzje od takich mistrzów, jak  Jerry Bergonzi i Randy Brecker.

Hubert Bründlmayer . Urodzony w 1984 w Wagram, w Austrii. Absolwent perkusji jazzowej  w Konserwatorium Wien Privatuniversität  oraz na Uniwersytecie Muzycznym im. Brucknera w Linzu .

Reklama
Reklama

Jego debiutancki album „Hornhub” został Top 10 Jazz-Album roku 2013,  zaś „Newcomer”  albumem 2013 w rankingu Falter Jazz. W 2014  r., z  swoim zespołem Hornhub finalista  BAWAG P.S.K. Next Generation Jazz Award.

Zespół koncertował m .in.: w Nowym Jorku,  Dresdner Jazztage (Niemcy), Harlem Jazz Club Barcelona (Hiszpania), Porgy & Bess (Wiedeń), Birdland (Wiedeń), AFK Teheran (IranKraljevo Jazz Festival (Serbia), Ermitage Garden Jazz Festival Moskwa, Filharmonia Belgorod (Rosja), Odessa Jazz Festival (Ukraina), Jazzfestival Jazzablanca (Casablanca, Maroko)

Piotr Baron. Jest jednym z najważniejszych polskich saksofonistów i liderów polskiej muzyki jazzowej. Na przestrzeni swej ponad 30 letniej kariery współpracował z najwybitniejszymi artystami z Polski, Europy i USA. Piotr Baron od ponad 20 lat znajduje się w pierwszej trójce saksofonistów w ankiecie „Jazz Top” magazynu „Jazz Forum”. Trzykrotnie nominowany jako „Muzyk Roku” do nagrody „Fryderyka”. Nagrał 10 autorskich płyt,  brał udział w nagraniu ponad 100 płyt. Na niektórych z jego autorskich dokonań można ujrzeć nazwiska legend jazzu jak: Art Farmer, Eddie Henderson, Wadada Leo Smith, John Hicks,Victor Lewis.

Reklama
Reklama

Artysta zajmuje się działalnością pedagogiczną w Instytucie Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Prowadzi otwarte wykłady jazzowe na uczelniach w USA, Turcji i Austrii.

Koncertuje intensywnie w Polsce i Europie ze swoim kwintetem, a także gościnnie z wiodącymi grupami jazzowymi (Jacek Niedziela-Meira, Krzysztof Herdzin, Wierba & Schmidt Quintet, Zbigniew Czwojda Big Wroclove Band .

Artysta odznaczony brązowym medalem „Zasłużony kulturze – Gloria Artis”.

Reklama
Reklama

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce, to jedyny tego typu plenerowy festiwal jazzowy w Polsce adresowany do szerokiej publiczności o bezpłatnej formule. Jest jednym z najpopularniejszych i  jednym z  największym – pod względem ilości publiczności, festiwalem jazzowym w Polsce. Trwa 2 miesiące wakacyjne, w każda sobotę lipca i sierpnia.

Od lat jest wizytówką artystyczną i turystyczną stolicy, co potwierdzają także badania i ankiety. Przez 23 lat istnienia zgromadził imponująca liczbę około miliona publiczności. Jeden koncert festiwalowy przyciąga 3-4 tysiące widzów, a jedna edycja około 40 tys. odbiorców.

Festiwal kreuje nowe fakty i jakości artystyczne. Oryginalny program – zróżnicowany stylistycznie, międzynarodowe gwiazdy, premiery i jazzowe odkrycia, to od kilku lat znaki rozpoznawcze festiwalu.

Reklama
Reklama

źródło: materiały prasowe

[quads id=3]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.