Eksperymentuj bezpiecznie w Centrum Nauki Kopernik

Po 90 dniach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa ponownie otworzyło się Centrum Nauki Kopernik – od dekady jedno z najpopularniejszych miejsc na turystycznej mapie Warszawy.

W całym budynku obowiązują nowe zasady zwiedzania, ale nie powinno to zmniejszać przyjemności, związanej z eksperymentowaniem.

Zasłonięte usta i nos, zachowanie bezpiecznej odległości od innych, częste mycie i dezynfekowanie rąk, poruszanie się zgodnie z wyznaczonym kierunkiem zwiedzania – to główne zasady, obowiązujące podczas wizyty w Centrum Nauki Kopernik. Gospodarze proszą wszystkich o poważne traktowanie obostrzeń.

W budynku dostępne są dozowniki z preparatem dezynfekującym, a w strefie wejścia na wystawy umieszczono automaty, w których można kupić maseczki. Na podłodze znajdują się oznaczenia, które pomogą „wyczuć” odpowiednią odległość – zalecana jest nie mniejsza niż 2 metry od innych, a strzałki wskazują kierunek zwiedzania. Na wystawy może teraz wejść o połowę mniej osób, zwiększona została też odległość między eksponatami. W Sali projekcyjnej Planetarium (otwarte od 11 czerwca) miejsca będą zajmowane naprzemiennie – obok siebie będą mogły siedzieć tylko rodziny i osoby przebywające ze sobą na co dzień. Na razie zamknięty pozostanie Teatr Robotyczny oraz laboratoria. Teatr Wysokich Napięć jest otwarty, ale na razie nie będzie w nim pokazów. 

Eksponaty oraz powierzchnie często dotykane zostały pokryte specjalną powłoką fotokatalityczną, która zabezpiecza przed bakteriami, wirusami i grzybami.  To rewolucyjne rozwiązanie pozwala zachować czystość bez konieczności ciągłego dezynfekowania. Poprawia też jakość powietrza wewnątrz budynku. Ze względów bezpieczeństwa z użytkowania wyłączone są źródełka wody pitnej, szatnie (można korzystać z szafek samoobsługowych) oraz suszarki do rąk w toaletach (do dyspozycji są jednorazowe papierowe ręczniki). Więcej na temat bezpiecznego zwiedzania i eksperymentowania można znaleźć na stronie internetowej CNK.

W tym roku Centrum Nauki Kopernik świętuje swoje 10-lecie. Wydarzenia towarzyszące jubileuszowi zaplanowano na cały rok. Najwięcej niespodzianek zaplanowano na listopad. Już teraz warto zarezerwować czas na urodzinowy weekend CNK.

Strona: http://www.kopernik.org.pl/

źródło: UM Warszawa/ fot. R. Motyl

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.