Edukacja prawna młodzieży i seniorów

Edukacja prawna młodzieży i seniorów.

We wtorek, 26 marca, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski i Mikołaj Pietrzak dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej podpisali list intencyjny w sprawie kontynuacji i rozwoju współpracy w zakresie programów edukacyjnych.

Podczas wydarzenia, organizowanego w ramach obchodów 100-lecia Izby Adwokackiej w Warszawie, zostały zaprezentowane wspólne programy edukacyjne realizowane w stołecznych szkołach i przedszkolach oraz plany na przyszłość w tym obszarze. W ramach spotkania podpisany został także list intencyjny, dotyczący rozszerzenia dotychczasowych działań oraz przekształcenia projektów pilotażowych w regularną siatkę zajęć. 

Podpisanie listu intencyjnego jest potwierdzeniem zintensyfikowania współpracy z Izbą Adwokacją w Warszawie w zakresie edukacji prawnej mieszkańców, która będzie bardziej systemowa – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy i dodaje – Chcemy budować świadomość prawną wśród młodych ludzi, ale i seniorów. Realizacja wspólnych programów edukacyjnych umożliwi poszerzenie wiedzy.

Od 100 lat adwokaci Izby Adwokackiej w Warszawie uczestniczą w społecznym życiu miasta. Edukują, bronią i wspierają warszawiaków. W tym jubileuszowym roku będziemy dążyć do zintensyfikowania edukacji prawnej mieszkańców stolicy różnych pokoleń – dzieci, młodzieży oraz seniorów. Z programów pilotażowych chcemy przejść do programów systemowych – mówi adw. Mikołaj Pietrzak, dziekan ORA w Warszawie.

Żyjąc w społeczeństwie obywatelskim, wszyscy mieszkańcy muszą dobrze znać swoje uprawnienia, ale też powinności. Budowanie świadomości prawnej wśród młodych ludzi i seniorów w zakresie praw i obowiązków oraz zagrożeń jest niesłychanie ważne. Edukacja prawna to proces trwający przez całe życie. Ogromną rolę odgrywa tu szkoła, która powinna być miejscem wymiany dobrych praktyk, prowadzenia różnorodnych zajęć edukacyjnych o tematyce prawnej. 

Stolica wraz z Izbą Adwokacką w Warszawie realizuje szereg projektów.

Projekty aktualnie realizowane: 
Projekt „Adwokat przydaje się w życiu” jest realizowany od 2016 roku. Dotychczas został przeprowadzony w 60 ponadpodstawowych szkołach, wzięło w nim udział ponad 12 000 uczniów. Jego celem jest budowanie świadomości prawnej wśród młodych ludzi, przedstawianie ich praw i obowiązków oraz zagrożeń, na które młodzież wchodząca w dorosłość może natrafić. 
„Dzieciaki adwokat kto to taki” jest realizowany od 2017 roku w 34 przedszkolach, dotychczas wzięło w nim udział ponad 782 przedszkolaków. Jest skierowany do warszawskich przedszkolaków w wieku od 5 do 6 lat. Projekt służy pokazaniu roli adwokata w życiu społecznym oraz zwraca uwagę dzieci na praktyczny wymiar obowiązywania Konwencji o Prawach Dziecka i Konstytucji RP. Projekt jest prowadzony w sposób przystępny dla najmłodszych i dostosowany do ich rozwoju intelektualnego. Pokazuje, jakie prawa mają dzieci i że ta problematyka ma bezpośredni wpływ na codzienne funkcjonowanie każdego z nich.

Projekty planowane:
Projekt „Mowa nienawiści – aspekty prawne” jest planowany od września 2019 roku. W jego ramach adwokaci Izby Adwokackiej w Warszawie spotkają się z młodzieżą szkół ponadpodstawowych, a także 7. oraz 8. klasy szkoły podstawowej  i na prostych przykładach, językiem nieprawniczym porozmawiają o tzw. mowie nienawiści i jej aspekcie prawnym. Projekt będzie drugim filarem realizowanego już obecnie w warszawskich szkołach projektu zajęć o psychologicznych aspektach mowy nienawiści. 
Projekt „Akademia Prawa dla Seniorów” skierowany będzie do starszych osób i będzie dotyczył zagadnień prawnych intersujących dla seniorów, takich jak ubezpieczenia społeczne (emerytura, renta), dziedziczenie, czy renta dożywotnia a odwrócony kredyt hipoteczny. Jego realizacja planowana jest we współpracy z ratuszem. Wdrożenie planowane jest na wrzesień 2019 roku.

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.