Edukacja on-line w Muzeum Narodowym w Warszawie

Edukacja on-line w Muzeum Narodowym w Warszawie

Wszystkich wielbicieli literatury i sztuki zapraszamy do stałego kontaktu z MNW! Pomimo zamkniętych drzwi muzeum pozostaje otwarte dla zwiedzających w świecie wirtualnym. Kolejne edukacyjne odsłony #niebawemwMNW już w tym tygodniu!

Dekameron i inne opowieści
Tworzymy muzealnego Dekamerona! Od piątku 10 kwietnia, raz w tygodniu, na stronie internetowej MNW, będziemy zamieszczać eseje zainspirowane dziełami z kolekcji naszego muzeum, ale dotyczące tematyki dużo szerszej niż tylko historia sztuki. Idea projektu nawiązuje do powstałego w czasie epidemii dżumy w średniowiecznej Florencji Dekameronu Giovanniego Boccaccia. O doczesności, ludzkiej kondycji (wynikającej z natury człowieka oraz uwarunkowań zewnętrznych) i sprawach najistotniejszych dla człowieka napiszą muzealni edukatorzy. Na internetowych czytelników czeka także Poranna kawa ze sztuką – na blogu Muzeariat wolontariusze MNW zamieszczają ciekawostki o muzeum, dzielą się swoimi opiniami o wystawach i przeczytanych książkach.

Muzealne Wtorki teraz on-line!
Muzealne Wtorki to cykl otwartych wykładów dla dorosłych miłośników sztuki, który każdego tygodnia gromadził w muzealnym Kinie Muz liczne grono słuchaczy. W tym trudnym czasie wielu z naszych gości tęskni za taką formą popularyzacji sztuki. Dlatego od 7 kwietnia będziemy prezentować kolejne wykłady w formie dwudziestominutowych nagrań video. Tematy dotyczyć będą sztuki różnych epok, stylów i kierunków, ważnych artystów i muzealnych arcydzieł. Ponieważ nadchodzi Wielkanoc, na początek opowiemy o obrazowaniu Pasji i Zmartwychwstania w sztuce.

A czwartkowym wieczorem?
Powracamy również do cyklu Wieczorów w Muzeum, który rozpocznie się w Wielki Czwartek o 18.30 rozmową z prof. Antonim Ziembą, cenionym historykiem sztuki, przez wiele lat kuratorem w MNW, a obecnie redaktorem naczelnym muzealnego rocznika. Słuchacze wyruszą w wielkanocną podróż do Jerozolimy. Inspiracją do rozważań będzie znajdujący się w Galerii Sztuki Średniowiecznej Tryptyk Jerozolimski. Cykl scen z życia Chrystusa został osadzony w panoramie Jerozolimy, pozwalając średniowiecznym wiernym odbyć w wyobraźni pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Zapraszamy do wspólnego odbycia podobnej podróży!

Po świętach – maturalne SOS
Starożytność, średniowiecze, renesans, barok, klasycyzm, sztuka XIX i XX wieku – na miesiąc przed egzaminem dojrzałości z historii sztuki MNW proponuje maturzystom intensywną powtórkę materiału on-line. 15 kwietnia rozpoczniemy cykl internetowych seminariów. Pięć dni przed każdym spotkaniem na profilu MNW na Facebooku poinformujemy o tematyce, zasadach udziału, a także zaprosimy maturzystów do stworzenia listy pytań, na które chcieliby poznać odpowiedź podczas zajęć. Na podstawie zgłoszonych propozycji muzealni edukatorzy przygotują scenariusze spotkań.
Informacje o wszystkich edukacyjnych nowościach zamieszczamy na naszym profilu na Facebooku oraz na stronie internetowej MNW. Zapraszamy do wirtualnych odwiedzin!

Strona: https://www.mnw.art.pl/


Ludmiła Murawska podczas przygotowań do spektaklu Teatru Osobnego w mieszkaniu Mirona Białoszewskiego przy placu Dąbrowskiego 7 w Warszawie, 1959
Fot. Jan Kosidowski (1922–1992)
Muzeum Narodowe w Warszawie

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.