E-dowód – Koniec wniosków online

Koniec wniosków online o e-dowód

Ponad 5 milionów Polaków ma już e-dowód. Wielu z nich wniosek o nowy dokument złożyło online. Jeśli Ty też chcesz tak zrobić – działaj. Niebawem, niestety, nie będzie to możliwe.

W ubiegłym miesiącu (dokładnie 4 marca) minęły dwa lata, odkąd wprowadzono w Polsce e-dowód. Od tego czasu każdego dnia (roboczego) nowy dowód odbierało średnio niemal 10 tysięcy osób.

5 milionów w 2 lata

E-dowód to dokument tożsamości z warstwą elektroniczną. To środek identyfikacji w świecie rzeczywistym i w internecie. Dzięki warstwie elektronicznej właściciel dowodu może komunikować się online z administracją publiczną. Dokument umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Aby korzystać z tych możliwości wystarczy aktywować warstwę elektroniczną e-dowodu.

– 5 004 410* – dokładnie tylu Polaków ma już w swoim portfelu lub kieszeni e-dowód. Przez ostatnie dwa lata najwięcej takich dokumentów odebrali mieszkańcy województw mazowieckiego, śląskiego, wielkopolskiego, małopolskiego i dolnośląskiego – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Od wprowadzenia e-dowodu do 20 kwietnia tego roku, czyli dnia kiedy odebrany został 5-milionowy e-dowód, minęło dokładnie 514 dni roboczych (tylko w takie dni otwarte są urzędy, w których można odebrać dokument). A to oznacza, że od tego czasu, każdego dnia, dowód z warstwą elektroniczną średnio odbierało ponad 9,7 tysiąca osób.

E-dowodowi liderzy

W tym czasie najwięcej wniosków o e-dowód złożyli mieszkańcy województw:

mazowieckiego – 801 990 wniosków (615 990 odebranych e-dowodów),

śląskiego – 633 830 wniosków (454 950 odebranych e-dowodów),

małopolskiego – 489 120 (342 660 odebranych e-dowodów),

wielkopolskiego – 477 910 (347 020 odebranych e-dowodów),

dolnośląskiego – 453 830 (321 010 odebranych e-dowodów)

Nieco inaczej wygląda ranking województw w kategorii – najwięcej aktywowanych e-dowodów. Co prawda także i tu liderem jest województwo mazowieckie (47,5% odbieranych dowodów jest aktywowana), jednak na dalszych miejscach widać różnice:

dolnośląskie – 46,11% odbieranych dowodów jest aktywowana,

pomorskie – 43% odbieranych dowodów jest aktywowana,

małopolskie – 42,68% odbieranych dowodów jest aktywowana,

zachodniopomorskie – 41,92% odbieranych dowodów jest aktywowana.

Aby korzystać z warstwy elektronicznej e-dowodu trzeba ją aktywować przy odbiorze. To dobrowolne. Jak to zrobić? Przede wszystkim – wymyślić dwa kody PIN – cztero- i sześciocyfrowy. Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać i podpisać. Czterocyfrowy PIN pozwala na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy – do podpisu pisma. Warto to zrobić!

Właściciele e-dowodów, którzy chcą zalogować się do usług e-administracji lub potwierdzić profil zaufany, mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji eDO App.

Zmiany, zmiany, zmiany

Wniosek o dowód osobisty można złożyć na dwa sposoby: w urzędzie lub przez internet. Ten drugi sposób w ostatnich latach bardzo zyskał na popularności.

– W 2020 r. z naszej e-usługi Uzyskaj dowód osobisty skorzystało 335 775 osób. Dla porównania – w 2019 r. – 160 486. A tylko od początku tego roku zrobiło to już 150 110 Polaków – mówi minister Marek Zagórski.

I tu ważna, choć nie najweselsza, wiadomość. Od 2 sierpnia jedynym sposobem na złożenie wniosku o nowy dokument tożsamości będzie osobista wizyta w urzędzie. To efekt wejścia w życie europejskich przepisów, a dokładnie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r.

Dlaczego od 2 sierpnia nie będzie można składać wniosków online? Jest to związane ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości.

Wszystkie państwa członkowskie UE zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty.

Składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.

Wprowadzane zmiany nie wiążą się z koniecznością wymiany ważnych dotychczasowych dowodów na nowe.

Jeśli Twój dokument niebawem traci ważność – ułatw sobie życie i dopóki można o nowy dowód zawnioskuj online. Podpowiadamy, jak to zrobić. e-Polak potrafi!

źródło: Cyfryzacja KPRM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.