Dzień Szabli w Warszawie

W niedzielę 11 września 2016 roku w Muzeum Wojska Polskiego odbędzie się Dzień Szabli w Warszawie.

Szabla na stałe zapisała się w kulturze i historii Polski. Jest naszą bronią narodową. Na co dzień jednak nie mamy z nią styczności. Dzień Szabli to wyjątkowa okazja, by nie tylko przyjrzeć się szabli z bliska, ale także poczuć się jak prawdziwy ułan i spróbować swoich sił w szermierce. Będzie też można obejrzeć pokazy władania szablą i lancą z konia przygotowane przez kawalerzystów.  

PROGRAM

Godz. 14.00: Uroczyste otwarcie

Godz. 14.15-15.30: Otwarte warsztaty szermierki szablą (dziedziniec Muzeum Wojska Polskiego)
Szabla to fascynująca broń. Czytamy o niej w książkach, pojawia się w filmach, używamy jej w grach komputerowych. Dlaczego by jednak nie spróbować wziąć jej do ręki, poczuć jej ciężar i wykonać kilka cięć. Warsztaty szermierki szablą poprowadzą instruktorzy Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą.

Godz. 15.30-16.00: Wystawa obrazów Zalána Kertaia prezentująca sylwetki najważniejszych komendantów, fechmistrzów i szermierzy związanych z legendarnym Instytutem im. Miklósa Toldiego.

Godz. 16.00-16.30: pokazy kawaleryjskie w wykonaniu Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. J. H. Kozietulskiego.
Spektakularna prezentacja umiejętności kawaleryjskich Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. J. Kozietulskiego. Oprócz musztry będzie można zobaczyć pokaz władania szablą – kawalerzyści będą ścinać łozy oraz arbuzy. Zaprezentują też posługiwanie się lancą.

Godz. 16.30-17.00: Wykłady
Solidarność Polaków i Węgrów podczas Powstania Węgierskiego 1956 roku – Ákos Engelmayer, ambasador Węgier w Warszawie w latach 1990-1995 oraz dr János Tischler, historyk, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Wspomnienie Jánosa Keveya – wnukowie słynnego węgierskiego fechmistrza będą wspominać swojego dziadka, autora sukcesów polskich szermierzy w latach 50. XX wieku.

Wspomnienie Jerzego Pawłowskiego – Michał i Piotr Pawłowscy opowiedzą o swoim ojcu, Jerzym Pawłowskim, szabliście wszech czasów, uczniu Jánosa Keveya wybitnego fechmistrza Instytutu im. Miklósa Toldiego.

Godz. 17.00-17.30: Premiera książki szermierczej „Węgierskim sercem, polskim ostrzem”

Godz. 17.30-18.00: Pokazy szermierki szablą

Godz. 14.00-18.00: Dodatkowe atrakcje
● Stoiska z kuchnią węgierską, przy których będzie można skosztować oraz zakupić tradycyjne węgierskie produkty
● Stoiska z książkami o tematyce historycznej

Szczegółowe informacje: http://szermierkaszabla.pl/dzien-szabli-2016.html

Wstęp wolny

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.