Dzień Świętej Łucji w Centrum Praskim Koneser

UDOSTĘPNIJ
  • 6
  •  
  •  
  •  

Dzień Świętej Łucji w Centrum Praskim Koneser.

Ambasada Szwecji, Uniwersytet SWPS i Centrum Praskie Koneser zapraszają na koncert z okazji Dnia Świętej Łucji. Wystąpią: chór Harmony z Borås, Chór Uniwersytetu SWPS i studenci Katedra Skandynawistyki SWPS.

Sobota, 8 grudnia 2018, godz. 17:00

Centrum Praskie Koneser, Plac Konesera 8 (pasaż, wejście od ul. Białostockiej), Warszawa

Orszak Świętej Łucji przejdzie przez Pasaż Konesera i wystąpi z koncertem tradycyjnych szwedzkich pieśni.
 
 
O tradycji Świętej Łucji
 
Rozświetlony świecami orszak Świętej Łucji, który 13 grudnia można zobaczyć w Szwecji prawie wszędzie – w domach, szkołach czy biurach – to jedna z najważniejszych szwedzkich tradycji.

Łucja w koronie z płonącymi świecami prowadzi swój ubrany na biało orszak, niosąc światło i radość w tę jedną z najciemniejszych nocy nordyckiej zimy.
Jednym ze źródeł tradycji Dnia Świętej Łucji mógł być popularny przesąd. Według podań ludowych noc z 12 na 13 grudnia była pełna niebezpieczeństw – zwierzęta przemawiały
ludzkim głosem, działały też ponadnaturalne moce. Światło świec miało odegnać te lęki. Według innych źródeł tradycja wywodzi się z włoskich Syrakuz i od tamtejszej Świętej
Łucji, której imię oznacza po łacinie światło. Dla spragnionych słońca ludzi Północy dzień jej śmierci stał się symbolem światła.

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.