Dzień Pamięci Starówki 2020

Dzień Pamięci Starówki 2020

W czwartek, 13 sierpnia br. odbędą się obchody Dnia Pamięci Starówki – związane z 76. rocznicą wybuchu tzw. czołgu-pułapki na ul. Kilińskiego podczas Powstania Warszawskiego. W wyniku eksplozji zginęło ponad trzystu mieszkańców Warszawy, którzy zgromadzili się, aby podziwiać pojazd wprowadzony przez Powstańców za barykady.

W tym roku, ze względu na obostrzenia związane z #koronawirus, obchody będą nieco inne – bardziej kameralne niż zazwyczaj. W trosce o zdrowie Powstańców, a także wszystkich innych mieszkańców, Aleksander Ferens – Burmistrz Dzielnicy Śródmieście oraz Przewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy Marcin Rolnik zachęcają do śledzenia uroczystości online zamiast osobistego udziału.

Uroczystość główna będzie transmitowana za pośrednictwem naszego profilu Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy.

P R O G R A M O B C H O D Ó W :

godz. 16.00 – złożenie kwiatów i zapalanie zniczy w miejscach pamięci narodowej na terenie Starego i Nowego Miasta – Początek przy pl. Zamkowym 15/19, zakończenie przy Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki 1 (z wykonaniem na trąbce pieśni z okresu Powstania Warszawskiego oraz z komentarzem historycznym dotyczącym odwiedzanych miejsc pamięci)

godz. 17.30 – uroczystość główna przy głazie upamiętniającym wybuch tzw. czołgu-pułapki – ul. Kilińskiego 3 (teren uroczystości zostanie wygrodzony – ze względu na sytuację epidemiczną i w trosce o bezpieczeństwo uczestników)

bezpośrednio po zakończeniu uroczystości głównej – krótki koncert „Ilu nas w ciszy” – w znacznej mierze oparty na tekstach Jacka Kaczmarskiego. Część z nich odnosi się wprost do Powstania Warszawskiego, inne to ponadczasowe i uniwersalne przesłanie, odnoszące się do pojęć takich jak patriotyzm, wolność, wierność ideałom, odwaga, poświęcenie, honor. W 30-minutowym koncercie zostanie zaprezentowanych kilka znakomitych utworów m.in.: „Kwestia odwagi”, „Czołg”, „Dylemat”, „Rozbite oddziały”, „Powrót”, „Ilu nas w ciszy” oraz „Warszawo ma”. Wystąpią: Klementyna Umer oraz Jacek Bończyk (słowo oraz gitara), Konrad Wantrych (piano) oraz Wojciech Gumiński (kontrabas). Prowadzenie koncertu oraz uroczystości głównej: Roman Czejarek

godz. 19.00 – msza św. za poległych w Powstaniu Warszawskim – Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej 8.

Wstęp na teren uroczystości głównej na podstawie zaproszenia – do odbioru w Wydziale Kultury i Promocji Urzędu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy (ul. Mokotowska 17 lok. 36, klatka I). Miejsca nienumerowane zajmowane będą w kolejności przybycia aż do ich wyczerpania. Uroczystości będą odbywać się zgodnie z wytycznymi organów sanitarno-epidemiologicznych (konieczność limitowania liczby uczestników).

 W trosce o wspólne bezpieczeństwo prosimy o przestrzeganie obostrzeń. Wszystkie osoby są zobowiązane do zasłaniania ust i nosa (obowiązek noszenia maski bądź przyłbicy) oraz noszenia rękawiczek. Przy wejściach na teren uroczystości będą udostępnione pojemniki z płynem odkażającym, wszystkim wchodzącym będzie mierzona temperatura ciała. Prosimy też o zachowywanie co najmniej 1,5 m odstępu od innych osób. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem uroczystości (do pobrania tutaj: https://srodmiescie.warszawa.pl/aktualnosc-1742-obchody_dnia_pamieci_starowki.html).

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.